Cumartesi, Nisan 13, 2024

Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara kedisi özellikleri ile kedi türleri arasında öne çıkar. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda da yurt dışında oldukça fazla bakımı yapılan kediler arasında yer alır. Fiziksel özellikleri, davranışları ve tarihi geçmişi ile Ankara kedisi en çok merak edilen kedilerden biridir.

Ankara Kedisinin Tarihi Geçmişi

Ankara kedisi özellikleri ile dünyadaki en eski kedi ırklarından biri olarak kabul edilir. Bu durum kedinin genleri araştırılarak bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Araştırmacılar kürkünün uzunluğunun doğal mutasyonla ve insan müdahalesi olmadan ortaya çıktığını ortaya koymuşlardır. Bu durum Ankara kedisini diğer mevcut kedilerden ayıran bir özelliktir.

Ankara kedisinin kökeni hakkında çeşitli teoriler olmasına rağmen, en çok kabul edileni ilk ortaya çıkışının Kafkas bölgesinde olduğu bilinir. Özellikle de Rusya’da kış soğuğundan korunmak için uzun kürklerini geliştirdiği bilinir.

9. Ve 11. Yüzyıllar arasında Türkiye ve İran’ı geçen tüccarlar sayesinde İran, Hindistan ve Türkiye’ye ulaşmıştır. Vikingler, bu kedilerin bazılarını 10. Yüzyılda İskandinav ülkelerine getirerek Norveç ormanlarındaki kedilerin ataları haline getirmiştir. Bu nedenle dünyanın en eski kedi ırklarından biri olduğu söyleyebilir.

Bu kedi cinsi ile ilgili diğer bir teori ise beşinci yüzyılda belgelenmesidir. Ankara kedisinin bir Osmanlı padişahı tarafından İngiliz ve Fransız soylu ailelere armağan edildiği bilinir. Bu kedinin ilk olarak beyaz renkli olanları bilinirken diğer türleri de ülkeler arasında yapılmıştır. Türkiye’de yetiştirilmesi yapılan bu kediler Amerika, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde de oldukça yaygındır. Bu ülkelerdeki dağılımı da dikkate alındığında oldukça popüler bir kedidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1954 yılında bu kedinin ilk örnekleri ülkeye gelmiştir. Ankara kedisi Amerika’da kedi yetiştiriciliğine adanmış bir organizasyon tarafından bir kedi cinsi olarak belgelenmiştir. İlk başta sadece beyaz renkli olanlar daha sonra da diğer renkleri sınıflandırılmıştır.

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisinin Sosyal Özellikleri Nelerdir?

Ankara kedisi özellikleri ile sahiplerine karşı oldukça sevecen, çok zeki, meraklı, çevik, çok sadık ve sevimli bir yapıdadır. Bu kediler aktif özellik taşırlar. Bu kediler özellikle fazlaca miyavlar. Bu yüzden bir Ankara kediniz varsa çok miyavlamasına alışmanız gerekebilir. Ankara kedisinin sosyal özellikleri cinsin genetik davranışları arasında yer alır.

Bu kediler huzuru ve sessizliği çok sevdiği için çok fazla insanla değil sadece bir veya iki kişiyle yaşamayı sever. Bu kedi sahibine karşı çok bağlıdır ve genellikle evin içinde sahibini takip eder. Sahibine karşı uysal, sevecen ve aynı zamanda oyuncu bir özelliktedir. Bu yüzden gün boyunca onunla etkileşim kurmak için biraz zaman geçirmek gerekir. Bu kediler ister kentsel ister kırsal olsun herhangi bir ortama iyi uyum sağlayabilir.

Ankara Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Ankara kedisi özellikleri ile zarif ve atletik bir kedidir. Fiziksel olarak orantılı bir yapıda, küçük-orta büyüklüktedir. Yavruyken çok hareketli ve oyuncu olan yavru kediler iki yaşına gelene kadar gerçek Ankara kedisi tüylerine sahip olmazlar. Ayrıca bu kedilerin görkemli bir görünüşleri vardır.

Bu kedilerin kafaları küçük ile orta büyüklüktedir. Vücudu ince ve kaslı, arka bacakları ön bacaklardan daha yüksektir. Kulakları büyük ve serttir. Kulaklar başın üzerinde oldukça yüksek ve hafif sivri uçlu bir yapıdadır. Gözleri büyük, oval ve biraz eğridir. Bu kedilerin boyunları ince ve zariftir. Tüy özellikleri ipeksi ve ince dokulu, orta uzunluktadır. Kuyruk ve boyun kısmında bulunan tüyleri daha kalındır. Bu kedilerin renkleri arasında beyaz öne çıkmakla birlikte farklı renk özellikleri de vardır.

Ankara Kedisinin Farklılıkları

Ankara kedileri sosyal ve fiziksel özellikleri nedeniyle oldukça tercih edilen kedi türleri arasındadır. Ankara kedilerinin beyaz renkli olanları saflığın geleneksel simgesi olarak kabul edilir. Bu kediler Türkiye için gerçek milli hazinelerden biridir. Bu kediler arasındaki mavi veya uyumsuz gözleri olan türleri genellikle doğuştan sağırdır.

Genel olarak bu kedi çok uzun ömürlüdür ve sağlıklıdır. Ancak yaşam beklentisinin daha da uzun olması için en iyi bakımı vermek oldukça önemlidir. Bu kediler için iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmek tüy özelliklerini ve genel sağlıklarını korumaya yardım edecektir.

Ankara Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ankara kedisi iyi bir şekilde bakım yapıldığında uzun yıllarca yaşamını sürdürür. Bununla birlikte bu kediye iyi bir şekilde bakmak için bazı özel durumlara dikkat edilmesi de gereklidir. Ankara kedisinin bakımında dikkat edilecek noktalar arasında şunlar yer alır:

  • Ankara kedileri uzun tüylerinden dolayı özel bir diyetle kolayca tedavi edilebilen sindirim sistemindeki tüy yumakları oluşması vakaları gösterebilirler. Kıl yumaklarının oluşmasını engellemek için iyi bir beslenme alışkanlığı oluşturmak ve veteriner kontrolü sağlamak yeterli olacaktır.
  • Bu kedinin tüyleri günlük fırçalama ve tarama gerektirir. Bu nedenle hijyeni için bazı araçlara ihtiyaç duyulur. Uzun tüylerini taramak için özel fırçalar, tüylere masaj yapacak olan özel fırçalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca tüylerinin parlak ve sağlıklı bir görünüm elde edebilmesi için farklı şampuanlar ve sabunlar tercih edebilirsiniz.
  • Bu kedi oyuncu bir kedi olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden Ankara kedisi için farklı oyuncaklar ve hareketli eşyalar satın alabilirsiniz. Aynı zamanda kedilerle beraber oynamak için özel araçlar temin edebilirsiniz.
  • Ankara kediniz dışarıda dolaşmaya meyilliyse ve kaybolmasından korkuyorsanız özel bir kimlik etiketi yapıştırabilirsiniz. Bunun için pek çok petshop hizmet verir.

Bu bakım önerileri ile Ankara kedisi fiziksel ve sosyal özelliklerini korumaya devam edecektir.

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Neden Bir Ankara Kedisi Satın Almalısınız?

Bu kedi türü oldukça gözlemcidir ve çevresinin oldukça farkındadır. Kaygısız ve güvenilir yapıları, herkese koşulsuz sevgi vermelerine neden olur. Ayrıca Ankara kedisi, dikkati kolayca dağılabilen ve ilgisini çekebilecek farklı unsurlara ihtiyaç duyan bir kedidir. Bu kediler insanlara kuyruklarını yukarıda tutarak ve sürekli mırıldanarak yaklaşırlar.

Bu kedi türü özellikle çocuklar ve aileler için ideal bir kedidir. Parlak tüyleri ve neşeli yapıları ile evinize renk katacak bir özellik gösterirler. Bakımıyla yeteri kadar ilgilenildiği zaman tüm özelliklerini uzun yıllar boyunca taşırlar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler