Perşembe, Nisan 18, 2024

İklim Krizi Perspektifinden Geri Dönüşümün Önemi

Günümüzün en sık araştırılan ve hakkında sayısız organizasyon düzenlenen konusu, geri dönüşümün önemi olmuştur. Özellikle son birkaç senedir gündelik yaşam içerisinde de adını sıkça duymaya başladığımız geri dönüşüm kavramı, aslında pek çok açıdan olumlu özellikler içeren bir sistemdir. Bu yüzden de günden güne kitlelere yayılmaya başlayan bir olgu haline gelmiştir.

Geri dönüşümün elbirliğiyle yapılması ve bu konuya dair herkesin farkındalık sahibi olması iklim krizi sorununu temelden çözmek adına atılabilecek en önemli adımlardan biri olacaktır. Bu sayede herkes bilinçlenecek ve bilinçlenen toplum geri dönüşümün işleyişine daha da önem vermeye başlayacaktır.

İklim krizi ve geri dönüşüm birbirleriyle etkileşimde olan olgulardır. İklim krizi bunun en açık örneğidir. İklim, belli bir alanda uzun zamanlı olarak hissedilen hava durumlarıdır. İklim krizi ise fosil yakıt çeşitleri ve petrol gibi yer altı kaynaklarının tüketiminin gitgide artmasıyla beraber ortaya çıkmıştır. Küresel ısınmanın sebebiyet verdiği en zararlı meselelerden biri de yine iklim krizi olmaktadır.

Geri dönüşüm nedir, nasıl uygulanır ve sonuçları neler olur gibi soruların yanıtlarını daha net çizgilerle sunabilmek adına hazırladığımız bu içeriğimizde iklim krizi ve geri dönüşümün ortak paydasına dair her şeyi tüm ayrıntılarıyla açıklıyor olacağız.

Geri Dönüşümün Önemi ve İklim Krizi

Geri dönüşüm, kullanım dışı durumda olan atık malzemelerin türlü dönüştürme teknikleri ile ham madde formunda yeniden imalat süreçlerine dahil edilmesidir. Böylelikle hiçbir malzeme ve enerji boşa harcanmamış olur. İklim krizini tetikleyen asıl unsur da bu durumun tam tersidir. Fosil yakıtların ve pek çok ürünün boşa sarf edilmesi de iklim krizine ve küresel ısınmaya zemin oluşturur.

İklim krizinin ne olduğunu öğrenmek adına herkesin sorduğu en önemli sorulardan biri hiç şüphesiz küresel ısınma nedir sorusudur. Çünkü küresel ısınma tamamen iklim kriziyle bağlantılıdır. Bu ani ısınma; atmosfere salınan tüm gaz türlerinin sebebiyet verdiği düşünülen sera etkisi neticesinde dünya genelinde deniz, kara ve havada ölçülen sıcaklıklarda rastlanan artış şeklinde yorumlanır.

İklim krizi ise küresel ısınmayla beraber uzun bir süreç neticesinde gözlemlenebilen rüzgar ve yağış değişimlerini kapsayan bir olaydır. Günlük hayatta da bilimsel verilerde de iklim krizi çoğunlukla sera gazlarının neden olduğu ciddi bir tehlike olarak görülmektedir. Bu durum nedeniyle dünyanın genel işleyişi de gitgide bozulmaya başlamıştır.

Günümüzde pek çok kurum sıfır atık nedir, iklim krizinin nasıl önüne geçilebilir, geri dönüşüme nasıl destek verilir gibi konularda farkındalık projeleri geliştirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde “Dünya Ortak Evimiz: İklim Kriziyle Mücadelede Sıfır Atığın Önemi” adlı farkındalık programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da “Sizleri de bu harekete destek vermeye ve ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanını’ imzalamaya davet ediyorum. Gelin, insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük krizlerden biri olan iklim değişikliğiyle hep birlikte mücadele edelim” cümleleriyle iklim krizine çarpıcı bir biçimde dikkat çekmiştir.

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler’de görevli olan birçok yöneticinin de katılım sağladığı bu organizasyonda katılımcıların iklim krizi ve geri dönüşüm konusundaki farkındalığının artması için üst düzey yöneticileri destek vermeye çağırdı. “Bu buluşmanın, müreffeh bir geleceğe açılacak kapıların vesilesi olmasını diliyorum” dedi.

Dünya genelinde bu tarz çalışmalar iklim krizini önleme konusunda son derece mühim bir hale gelmiştir. Herkesin ilgisini geri dönüşümün önemi meselesine çekmeyi amaçlayan tüm bu atılımlar, zaman içerisinde sonuçlarını en iyi şekilde verecektir. Yediden yetmişe her yaştan birey geri dönüşüm konusunda bilinçli hale gelecektir.

Geri dönüştürülebilen her bir ürün zaten geri dönüşümün önemi konusunda her birimize ipuçları sunuyor. 2 ton cam atıktan bile 200 litrelik petrol tasarrufu sağlamak mümkün olmaktadır. Bu şekilde hem iklim kriziyle baş edilebilir hem de geri dönüştürülebilir bir dünyada sağlıklı bir ortamda yaşam sürülebilir.

Geri dönüşümün bu denli önemli olduğunun bilincinde olan sayısız ülke vardır. Fakat öte yandan birçok ülke maalesef geri dönüşümün ne kadar hayati önem taşıdığının henüz farkında değildir. Eğitim kurumlarında, hastanelerde ve çeşitli kurumlarda geri dönüşümün tam olarak ne olduğuna ve neden gerekli olduğuna dair çeşitli farkındalık projeleri oluşturulur. Böylelikle geri dönüşümün önemi kısa zaman içerisinde kitlelere yayılacaktır.

İklim Krizini Ortaya Çıkaran Olgular Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber aniden ortaya çıkan sanayileşmenin de tesiriyle meydana gelen iklim krizini ortaya çıkaran sayısız sebep vardır. Günden güne etkisini daha çok hissettirmeye başlayan bu kriz tüm dünyayı etkisi altına almaktadır.

● Otomobiller ve toplu taşıma araçlarının kullanımı yaygınlaştıkça iklim krizinin düzeyi de artmaya devam etmektedir.
● Sanayi Devrimi beraberinde makineleşme edimleri tüm dünyaya yayılmıştır. Böylelikle fosil yakıtların tüketimi konusunda da artış yaşanmıştır. Tüm bu durumlar neticesinde ise iklim krizi doğmuştur.
● Metan, karbondioksit ve ozon gibi sera gazı çeşitlerinin artması da iklim krizini tetiklemiştir.
● Büyükbaş hayvancılığın artması, çimento üretimi ve ormansızlaşma da bu krizin asıl nedenlerinden biri olmuştur.

Sıralamış olduğumuz her bir sebep krizin şiddetini daha da artırmış, dünyada yaşamın daha da konforsuz olmasına yol açmıştır. Bahsi geçen tüm unsurların meydana getirdiği iklim krizi, atmosferi sarmak suretiyle yeryüzünün normale göre daha fazla ısınmasına neden olmuştur. Bu normal dışı durum, birçok canlı türünün de yok olmasına zemin hazırlamıştır.

İklim krizini engellemenin ve oluşturduğu tahribatı iyileştirmenin en iyi yolu ise geri dönüşüm sağlamaktır. Geri dönüşüm her sektörde verimli bir şekilde sağlandığı zaman iklim krizinin etkileri de yavaş yavaş yeryüzünden silinmeye başlayacaktır.

İnsan ve öteki canlıların yaşamına sayısız tesiri bulunan iklim krizi, günden güne ciddiyetini daha da artırmaktadır. İnsan sağlığını da tehlike altına almasıyla dikkat çeken iklim krizine dur demek ise tüm insanlığın elinde olan bir durumdur. O nedenle genç, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin herkes bu konuda farkındalık kazanmalıdır.

Geri Dönüşüm ve İklim Krizinin Kesişim Noktaları

Geri dönüşümün önemi ile birlikte bilinmesi gerekenlerden biri her zaman için iklim krizi ve geri dönüşüm durumlarının kesişim noktalarıdır. Her iki meselenin de kendi içerisinde birçok ortak paydası bulunur. Geri dönüşümü sağlamadaniklim krizinin etkilerini azaltmak son derece zordur. Bu yüzden her zaman yapılması gereken şey dünya genelinde dönüştürülebilir ürünlerin kullanılmasıdır.

İklim krizine sebep olan faktörler daima geri dönüşüme ters düşen kıstaslardır. Tüm bu zıtlıklar ise iki meseleyi de birbirine bağlar. Önemli olan kısım sürekli bir biçimde koordine olmak, farkındalık çalışmaları uygulamak ve iklim kriziyle mücadele etmektir. Geri dönüşümün önemi ne kadar derinden fark edilirse çözüm de o kadar kısa sürede gelecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler