Salı, Mart 5, 2024

Adaçayı Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan adaçayı faydaları ile şaşırtıyor. Ada çayı neredeyse her derde deva bir bitki. Ada çayı düşük miktarlarda yağ, protein, karbonhidrat ve lif içerir. İçerdikleri sayesinde birçok fayda sağlar.

Ada çayı herkes tarafından tüketilen bir bitki çayı olmasına karşın kişilerin genel sağlık durumları, kullanılan ilaçlar, alerjiler gibi durumlar göz önüne alınmalıdır.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Yapılan araştırmalar adaçayının sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyuyor. Sindirimi rahatlatıyor. Stresten kaynaklanan sindirim sorunlarının giderilmesinde büyük etkiye sahip. Stres kaynaklı kramplar, ağrılar yada şişkinlik gibi sorunları azaltıyor. Gün içinde bir fincan adaçayı tüketilmesi sindirimde meydana gelen sorunları azaltıyor.

Aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışması üzerinde de önemli etkilere sahip. Bağırsaklarda meydana gelebilecek enfeksiyon ve iltihap gibi problemlerin tedavisinde ve bağırsaklardaki spazmların önlenmesinde de kullanılır. İshal ve gastritle mücadele eder.

Adaçayı Faydaları
Adaçayı Faydaları

Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Yukarıda da bahsedildiği gibi en sık kış aylarında tüketiliyor. Zira adaçayı bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip. Zira adaçayı grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları geçiriyor. Bu da adaçayının bağışıklığı desteklediğini gösteriyor.

Hastalıklara karşı vücuda güç veriyor ve vücudun çok daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlıyor. Bununla beraber bir kalkan vazifesi görerek bazı kış hastalıklarının oluşmasını da önlüyor. Kış aylarında günde bir fincan tüketilmesi yararlı olur.

Stres Giderici

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre adaçayı kişiye rahatlık veriyor. Sinirleri yatıştırıyor. Bazı araştırmalarda ada çayının bazı kişiler üzerinde uyku getirici etki yaptığı gözlemlenmiştir.

Bu da adaçayının sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Elbette uyku getirici özelliği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Özellikle uyku eğilimli bünyeler de bu etkisini görmek mümkün. Stresli zamanlarda bir fincan ada çayı tüketmek sinirlerin gevşemesini sağlar.

Ağız İçi Yaralarını Geçirir

Birçok kaynakta ağız içi yaralarına ada çayı önerilir. Ada çayı ağız içi yaralarını iyileştirir. Yaraların kısa zamanda kapanmasını sağlar. Ağız yaraları için iki defa ada çayı içilmesi yaraların iyileşmesinde etkili olur. Adaçayı demlenir ve soğumaya bırakılır.

Daha sonra ağız gargarası yapılır. Her gargara sonrasında bir saat süresince hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Bu şekilde kullanıma devam edildiğinde ağız yaraları tamamen geçer.

Saçlara Faydası

Adaçayının saçlar üzerinde de fayda sağlıyor. Ada çayı saçları güçlendiriyor. Özellikle zayıf saçların güçlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda saçlarda meydana gelen kepek sorunlarının giderilmesinde de ciddi etkilere sahiptir.

Yağlı saçların sorunlarında da önemli etkiler sağlar. Saçlara canlılık katar. Saçlarda sıklıkla yaşanan kırılmaların önüne geçer. Haftada bir kez ada çayı maskesi yapılırsa bir süre sonra saçlarda olumlu etkileri görülür.

Cilde Faydaları

Cilt üzerinde çok önemli etkileri var. Birçok önemli cilt problemleri için öneriliyor. Kuru ciltlere sahip olanlar bir adet ada çayı poşetini cildin kuru bölgelerine sürerler. Bu işlemden sonra beş on dakika kadar beklenir. Daha sonra cilt suyla güzelce yıkanır.

Bu maske yapılmaya devam edilirse ciltte meydana gelen kuruluk problemi önemli ölçüde giderilmiş olur. Cilde parlaklık verir. Ciltteki gerginliği alarak cilde yumuşaklık kazandırır. Cildin yaşlanma belirtileriyle savaşmasını destekler. Adaçayı maskeleri yapılmaya devam edilirse cilt sorunlarından tamamen arınır ve sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün olur.

Kemiklere İyi Gelir

Adaçayı K vitamini içerir. K vitamini kemiklerin yoğunluğunun korunması için gerekli bir vitamindir. Günlük beslenme düzeninin içine ada çayı ilave edilirse kemiklerde incelme ya da kırılma gibi sorunların önüne geçilir. Kemik sağlığı açısından çok faydalıdır.

Adaçayının Diğer Faydaları

Sayılan faydaları dışında daha birçok faydası mevcut.

  • Romatizmal sorunların iyileşmesini sağlar. Romatizmal enfeksiyonların iyileşmesini destekler.
  • Alzheimer rahatsızlığına iyi gelir. Hafızayı güçlendirir.
  • Safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Depresyona iyi gelir.
  • Astım ve bronşit tedavisinde güçlü tedavi edici etkileri vardır.
  • Baş ağrılarını önemli ölçüde azaltır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesini sağlar.

Tüm bu etkileriyle ada çayı sağlığa iyi gelir. Elbette diğer bitki çaylarında olduğu gibi ada çayının yeteri kadar tüketilmesi gerekir.

Adaçayı Faydaları
Adaçayı Faydaları

Adaçayı Kullanımı

Ada çayı normal çay gibi demlenerek tüketilebilir. İster şeker ister balla tüketilmesi mümkün.

Bunun dışında gargara olarak da kullanılabilir. Gargara ile hem ağız içi sorunlarına hem de boğaz enfeksiyonlarına fayda sağlar. Bir bardak su içine bir tatlı kaşığı ada çayı eklenir ve karıştırılır. Yapraklar güzelce süzülür. Daha sonra gargar olarak kullanılır.

Adaçayı aroma olarak da sıklıkla tercih edilir. Ada çayı yaprakları hazırlanır ve yemeğe katılır. En çok et ve balık yemeğinde aroma olarak beğenilir.

Adaçayı bir masaj ürünü olarak da kullanılır. Ada çayı ile göğüslere masaj yapılır. Göğüs büyütmek için kullanılan bir yöntemdir.

Ada çayının kullanım alanlarından bir tanesi de tütsüdür. Ada çayı yaprakları kurutulur ya da kurutulmuş olarak alınır. Yapraklar yakılır. Yapraklar yanmaya başladığında bulunduğu ortama hoş bir koku vermeye başlar. Ada çayının tarihine bakıldığında ada çayının rahatlatmak ve pozitif enerji vermek amacıyla tütsü olarak kullanıldığı ortaya konmuştur.

Adaçayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Adaçayı gün içinde 3 ya da 7 gram kadar tüketilebilir. Yani gün içinde en fazla bir ya da iki fincan tüketilmesi önerilir. Ada çayının önerilenden fazla tüketilmesi durumunda zehirlenmeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra bazı bitki çayları kişiler üzerinde ters etkilere ya da reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Dolayısıyla kişilerin doktorlarına danışmadan ada çayı tüketmeleri önerilmez. Özellikle hamileler ve bebek emziren kadınların doktor izni olmadan ada çayı tüketmeleri doğru değildir. Doktor izin verdiği sürece ve doktorun belirttiği miktarlarda ada çayı tüketimi yapılabilir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler