Rufus Nedir?

0
96

Rufus, önyüklenebilir USB sürücüler oluşturan ücretsiz bir yazılımdır. Windows 10’u Rufus ile kurabilirsiniz. Ayrıca çok sanatlı sürücüler oluşturmak için aynı cihaza birden çok işletim sistemi kurabilir.

İşiniz, bilgisayar başında saatler geçirmenizi gerektiriyorsa, acil durum kitinizin olması çok önemlidir. Bir dizi temel Windows aracı hazırlayarak, işletim sisteminin normal çalışmamasına ve çalışmanıza müdahale etmesine neden olan tüm sorunları hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

İşletim sistemini hızlı bir şekilde yeniden kurmanız gerekiyorsa, Windows sürümünüzle birlikte hazır bir önyüklenebilir kalem sürücünüz olmalıdır. Ve bu iş için Rufus’tan daha iyi bir yazılım düşünemiyoruz.

Rufus, önyüklenebilir USB aygıtları oluşturmanıza olanak tanıyan hafif ama güçlü bir Windows programıdır. Böylece, işletim sistemini hemen yeniden yüklemek, herhangi bir işletim sistemi, flash işletim sistemi veya diğer DOS bellenimini çalıştırmayan bir makinede çalışmak, herhangi bir düşük seviyeli aracı çalıştırmak ve hatta Windows BIOS’u güncellemek için bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

USB flash sürücüleri biçimlendirmenize ve önyüklenebilir veya önyüklenebilir olmayan ortamları yerleştirmenize yardımcı olacak temel ve gelişmiş seçeneklere sahiptir. Örneğin, bu araç, ISO’dan bir Windows 10 UEFI önyüklenebilir USB sürücüsü oluşturmanıza olanak tanır.

Boot Creator, Windows 10’u başka bir sürücüye yüklemek istiyorsanız da kullanışlıdır. Bu araç incelemesini okumadan önce sistem gereksinimlerini, lisansı, kurulumu, arayüzü ve özellikleri okuyun.

Rufus Sistem Gereksinimleri

Boot Creator, düşük sistem gereksinimlerine sahiptir. İhtiyacınız olanlar:

 • Windows 7, 8, 8.1, 10 XP, Vista (64-bit veya 32-bit)
 • Minimum 8GB kapasiteli USB flash sürücü

Ücretsiz Rufus

USB biçimlendirme aracı, kullanmak Kişisel ve ticari amaçlar için kullanılabilir. Yalnızca ücretsiz bir program değil, aynı zamanda açık kaynaklıdır, yani Rufus’u paylaşabilir, değiştirebilir ve hatta kendi yazılım projelerinize entegre edebilirsiniz.

Rufus nasıl kurulur?

Rufus taşınabilir bir yazılım olduğundan kurulum gerektirmez. Bu nedenle aracı indirdikten hemen sonra kullanabilirsiniz. Yalnızca, daha sonra ayarlarda değiştirebileceğiniz yazılım güncellemelerini çevrimiçi olarak otomatik olarak kontrol etmek için izin ister.

Rufus’u taşınabilir uygulamalar koleksiyonunuza eklemenin ve önyüklenebilir bir USB bellek oluşturmanız gerektiğinde çalıştırmanın yanı sıra, hızlı bir düzeltme gerektiren herhangi bir bilgisayarda kullanmak üzere onu harici bir sürücüye kaydedebilirsiniz.

Rufus Kullanıcı Arayüzü

Bir GUI için Rufus inanılmaz derecede basittir. Tüm varsayılan seçeneklerin bulunduğu tek bir pencereye sahiptir. Ek özellikler ve biçimlendirme seçenekleri de göstermek istiyorsanız genişletilebilir.

Üç ayrı bölüm vardır: Sürücü Özellikleri, Geri Yükleme Seçenekleri ve Durum. Sol alt köşedeki dört düğme, kullanıcı arabirimi dilini değiştirmenize, ürün bilgilerini görüntülemenize, güncelleme ayarlarını yapılandırmanıza ve günlük bilgilerini görüntülemenize ve kaydetmenize olanak tanır.

Windows 10’u Yüklemek için Rufus’u Kullanma

 • USB sürücüsünü bilgisayarınıza takın ve Rufus’u çalıştırın.
 • Aygıtı USB sürücüsüne takın ve SEÇ’e tıklayarak Windows 10 kurulumunu seçin.
 • Birim etiketini ayarlayarak ve dosya sistemini ve küme boyutunu varsayılan değerlerinde bırakarak biçimlendirin.
 • BAŞLAT’a tıklayın ve Rufus’un Windows 10’un USB kurulumunu oluşturmasını bekleyin.

Rufus Nedir?

Sonuç olarak, Rufus, birlikte gelen standart ve gelişmiş ayarlar sayesinde hem sıradan hem de ileri düzey kullanıcılar tarafından kullanılabilen harika bir başlatıcı yaratıcısıdır.

Sistem performansını zorlamadan hızlı önyüklenebilir USB sürücüler oluşturur. Örneğin, Windows 10’u Rufus kullanarak yükleyebilirsiniz. Ayrıca, sürücüyü biçimlendirmek için yerleşik desteğe sahiptir; bu, Rufus’u çalıştırmadan önce manuel olarak yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Ayrıca, kullanımı çok kolaylaştıran kullanıcı dostu bir grafik arayüze sahiptir. Rufus’a sahip değilseniz, Windows ISO dosyalarını bile indirebilirsiniz. Bu ISO dosyası, Rufus kullanarak önyüklenebilir ortam oluşturmak için gereklidir. Ancak, bu inanılmaz derecede güçlü aracın sorunları var.

Ek olarak, uygulama ücretsizdir ve kurulum gerektirmez, böylece taşınabilir bir aygıta kopyalayabilir ve önyüklenebilir diskler oluşturmak için herhangi bir bilgisayarda kolayca çalıştırabilirsiniz.

Önyüklenebilir Bir USB Sürücü Yapmak İçin Başka Ne Kullanılabilir?

Bazen önyüklenebilir bir USB sürücüsü oluşturmanın amacı, Windows’u yüklemek yerine işletim sisteminin taşınabilir bir sürümünü oluşturmaktır. EaseUS OS2Go, kullanıcıların önyüklenebilir bir Windows 11/10/8.1/8/7 USB sürücüsü oluşturmasına olanak tanır. Yazılım, işletim sisteminin harici bir USB portuna kolayca klonlanabilir, böylece herhangi bir sistemde kullanılabilir. EaseUS OS2Go’nun indirilmesi ve kullanılması kolaydır. Yazılımı indirdikten sonra, taşınabilir bir Windows USB sürücüsü oluşturmak için talimatları kolayca takip edebilirsiniz. Tüm süreç için bir USB sürücüye ve bir bilgisayar sistemine ihtiyacınız var. EaseUS OS2Go’nun esnek arayüzü, kullanıcıların prosedürü kolayca takip etmesine yardımcı olur:

 1. Windows bilgisayarınıza EaseUS OS2Go’yu kurun, sistem sürücünüzün kullanılan alanını gösterecektir. Sistem disk alanından daha büyük bir USB sürücü bağlayın. Hedef USB sürücüsünü tıklayın ve İleri`ye basın.
 2. EaseUS OS2Go, aşağıdaki işlemin sürücünüzdeki tüm verileri sileceğini size bildirecektir. Tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Devam etmek için Devam’ı tıklayın.
 3. Kart yerleşimini ayarlayın. Hedef sürücü için varsayılan disk düzeni, kaynak diskle tamamen aynıdır. Ayrıca düzeni ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Windows başlangıç ​​sürücünüz olarak yarıiletken sürücü kullanıyorsanız buradaki seçeneği seçin. Ardından, Devam’ı tıklayın.
 4. EaseUS, OS2Go taşınabilir USB sürücüsünü oluşturmaya başlayacaktır. İşletim sisteminize ve ağ durumunuza bağlı olarak genellikle biraz zaman alır. İlerleme %100’e ulaştığında, USB sürücüsü artık önyüklenebilir olmalıdır.
 5. Dizüstü bilgisayarı Windows USB’ye bağlayın ve bilgisayarı başlatın. BIOS’a girmek için gerekli tuşa (F2, DEL, F10…) basın. USB’den önyüklemeyi seçin.

Not: Dizüstü bilgisayar USB’sinin ve hedef bilgisayarınızın önyükleme modunun (UEFI veya Legacy) aynı olduğundan emin olun, aksi takdirde başarılı bir şekilde önyükleme yapamayabilirsiniz.

Rufus olmadan Windows 10 önyüklenebilir bir USB oluşturun

Daha önce de belirtildiği gibi, Rufus’un nüansları vardır. Rufus artık sizin için bir seçenek değilse ne yapmalısınız? Sorunu çözmenize yardımcı olacak başka araçlar da var. Burada Rufus çalışmazsa yardımcı olabilecek diğer iki araçtan bahsettik:

WonderISO

Bu araç, tüm bilgisayar ihtiyaçlarınız için kapsamlı bir ISO yazma çözümü sunar. Hem Windows hem de Mac için SYSGeeker WonderISO’yu kullanarak önyüklenebilir ortam oluşturabilirsiniz. WonderISO kullanmanın en büyük avantajlarından biri, hem UEFI hem de Eski önyükleme modlarını desteklemesidir, bu nedenle daha eski bir bilgisayarınız varsa, önyüklenebilir ortam oluşturmak için bu aracı yine de kullanabilirsiniz. UEFI önyüklemesi yalnızca 4 GB’den küçük FAT32’yi kullanmakla kalmaz, WonderISO aracı, ISO dosyasının kaynak dizininde 4 GB’den büyük bir dosyanın varlığını algılama mantığına sahiptir ve WonderISO, kurulumu parçalara ayırır. wim dosyasını birden çok parçaya bölün ve FAT32 olarak kaydedin:

 1. WonderIS’i Windows veya Mac bilgisayarınıza indirin ve kurun.
 2. Yaz düğmesine tıklayın, ardından Windows ISO dosyasını seçin ve USB sürücüsünü takın.
 3. USB’yi seçin ve Partition Style altında UEFI’yi seçin (tüm modern bilgisayarlarda çalışır).
 4. Başlamak için Yaz düğmesini tıklayın.

Deepin Boot Maker

Deepin Boot Maker, Windows 10 PC için önyüklenebilir bir USB oluşturmanıza izin veren başka bir araçtır. Isi, kullanıcı önyüklenebilir ortamlar oluşturma konusunda daha önce deneyime sahip olmasa bile kullanımı çok kolay hale getiren, seçeneği olmayan basit bir arayüze sahiptir. Ancak Rufus gibi Deepin Boot Maker’ın da kendi destek kanalı yoktur. Bunun yerine belgeler için bir Wiki var, ancak Deep’s Boot Maker’ı kullanarak Windows 10 önyüklenebilir bir USB oluşturmaya ilişkin herhangi bir belge bulamadık:

 1. Web sitelerinden Deeping Boot Maker’ı indirin. Exe dosyasını yüklemeye gerek yoktur ve doğrudan çalıştırılabilir.
 2. Windows 10 ISO görüntüsünü seçmek için ISO görüntü dosyası seç’i tıklayın ve İleri’ye basın.
 3. Bir sonraki ekranda, USB sürücüsünün varsayılan olarak seçildiğini onaylayın ve seçmek için düğmesine basın, sürücüyü biçimlendirme seçeneğini işaretleyin ve ardından Başlat’a basın.
 4. Bu, önyüklenebilir bir Windows 10 USB oluşturmaya başlayacaktır.
 5. İşlem tamamlandığında, aldığım gibi bir başarı mesajı veya bir başarısızlık mesajı görünecektir.

Başarılı bir mesaj aldıysanız, tebrikler! Artık USB sürücüsünü çıkarabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

UEFI Nedir?

UEFI’nin ne olduğunu merak ediyor olmalısınız? Teknik detaylarına girmeden, UEFI’yi bilgisayarınız için bir önyükleme seçeneği olarak düşünebilirsiniz ve Legacy ikincisidir. Aralarındaki fark, Eski önyüklemenin Windows’u (veya hangi işletim sistemini kullanıyorsanız kullanın) önyüklemek için bilgisayarın BIOS’unu kullanması, UEFI’nin ise işletim sistemini başlatmak için bellenimi kullanmasıdır.

UEFI’nin eski önyüklemeye göre avantajı, UEFI’nin önyükleme için gelişmiş özellikler ve daha fazla güvenlik sağlamasıdır. Çoğu modern bilgisayar, onları başlatmak için UEFI kullanır. Ancak, hala eski bilgisayarları kullanan kişilerin eski modda önyüklenebilir USB’ler oluşturması gerekir, aksi takdirde UEFI modunda oluşturulan bir USB çubuğundan önyükleme yapamazlar.

Rufus ile ilgili yaygın sorunlar

 • Rufus’u kullanmanın bariz bir sorunu, kendi destek kanalına sahip olmamasıdır. Önyüklenebilir kaynaklar oluştururken bir sorunla karşılaşırsanız, bir çözüm bulmak için çeşitli forumlara veya GitHub depolarına mesaj göndermelisiniz.
 • Rufus ayrıca eski önyüklemeyi desteklemez, bu nedenle bu eski bilgisayarlardan birine sahipseniz başka bir çözüm bulmanız gerekir.
 • Kullanıcıların yaklaşık %23’ü Rufus’un usb, dvd veya iso dosyalarını tanımadığını bildiriyor.
 • Kullanıcıların %20’si, BIOS ayarı doğru olsa bile UEFI modunda Rufus’un Windows Installer USB’den önyükleme yapmayacağını söyledi.
 • Kullanıcıların %12.4’ü Rufus’un garip davranmasına şaşırdı, UEFI sisteminde bile kullanıcıların GPU bölümünü seçmesine izin vermiyor.
 • Windows XP ayrıca artık Rufus 3.0’ü desteklememektedir.

Sonuç Olarak

Windows USB sürücüsü oluşturmak için standart prosedür Rufus, Windows Media Creation Tool ve EaseUS OS2Go’da neredeyse aynıdır. Esnekliğinize bağlı olarak, bir flash sürücüde Windows işletim sisteminin taşınabilir bir sürümünü oluşturma yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. Tüm süreç için sadece boş bir hafıza çubuğuna, bir bilgisayar sistemine ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Rufus Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Rufus güvenli mi?

Evet, Rufus’un kullanımı %100 güvenlidir. Reklamlar, afişler, üçüncü taraf teklifleri veya başka herhangi bir reklam yazılımı veya kötü amaçlı yazılım içermeyen yasal bir yazılımdır. Kişisel ve ticari kullanım için %100 ücretsizdir. Ve hiçbir gizli maliyet yoktur.

Rufus’un en son sürümü nedir?

Rufus’un 22 Nisan 2020’de yayınlanan en son sürümü 3.10’dur. Herhangi bir yeni özellik getirmese de bazı iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri ile birlikte gelir.

Rufus ile ISO’yu USB’ye nasıl yazdırırım?

Ana Rufus penceresinde, Aygıtı kalem sürücüye ve önyükleme seçimini Disk veya ISO görüntüsüne ayarlayın. Ardından SEÇ’e tıklayın, işletim sisteminizi içeren ISO görüntüsüne gidin ve ardından BAŞLAT’a tıklayın. Hızlı bir şekilde önyüklenebilir bir USB oluşturulmalıdır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz