Pazar, Nisan 14, 2024

Yapay Zeka Uyarıları

Yapay Zeka: makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlamaya yönelik bilim dalıdır. İnsan zekasını bilgisayar algoritmalarına alır.
Alanında dev isimler Yapay Zeka hakkında şunları söyledi:

Sapiens kitabının yazarı Yuval N. Harari

“Yakında herşeyi yapay zekaya soracağız. ne okumalıyım? nerede yaşamalıyım? kiminle evlenmeliyim? Mesela şimdiden burdan havalimanına giderken en iyi yolu navigasyona soruyoruz.
Çevremizdeki herşey kurgudan ibarettir. Para en büyük hikayedir. ve paranın bize iyi bir muz getireceğine inanırız ve süpermarkete gideriz. Süpermarketteki insan da paraya inanıyorsa iyi bir muz alıp yeriz. İnsanlar paraya inanmayı bırakırsa ekonomi çöker. “Bu kurgular olmadan yaşayabiliriz” demiyorum. Kurgu ile gerçekliği ayırt etmeliyiz diyorum. Bizim ürettiğimiz şeylerin bize hizmet etmesi yerine onlar tarafından esir alınmış haldeyiz.

İnsanlık yeni bir endüstri devriminin eşiğinde ve bu devrimi yakalayamayanlar bir alt tür olarak kalma tehlikesiyle karşı karşıyalar.
Geri kalan ülkeler bu devrimi gerçekleştiren ülkeleri asla yakalayamayacak.
İnsanoğlu beyin ve beden üreteceği üzerinde çalışıyor.
Üst bir ırk yaratılıyor ve geride kalanlar sadece geride kalmayacak. Geride kalanlar bir alt tür haline gelebilir. Çocuklarımıza meslek seçerken bir kez daha düşünmelisiniz. Bugün var olan mesleklerin önemli bir kısmı 2050 senesinde olmayacak. şöföförler, doktorların çoğu, bankacılar, fabrikada çalışanlar..
Çocuklarımıza öğrettiğimiz çoğu bilgi onlar 40 yaşına geldiğinde anlamsız olacak. Tarihte ilk defa yaşlılar gençlere öğüt veremeyecek. Bu gibi sebeplerden dolayı Teknolojinin bizi kullanmasına izin vermemek gerekir. Geleceği iyi yapıp yapmamak bizim elimizde..”

Elon Musk

“Yapay zeka Kuzey Kore’den daha tehlikeli ve Yapay zeka alanında üstünlük yarışı 3. dünya savaşına sebep olabilir. Yapay zeka iki ucu keskin bıçak. İnsanoğlu kaygı duymalı. Alarm çanlarını çalıyorum ama insanların, robotlar bir ihtimal dışarı çıkıp insanları öldürmeye başlayıncaya kadar tepki verebileceklerini sanmıyorum. Robotlar ileride herşeyi insanlardan daha iyi yapacak. O zaman ne olacağını bilemiyoruz. Fiziksel olmayan birşey ile karşı karşıyayız. İleride savaş bile çıkarabilirler. Geçen yıl dünyanın en iyi Go oyuncusu bir bilgisayarla oynadı. İnsanlar, bilgisayarın asla insanları yenemeyeceğini ya da böyle birşeyin en azından 20 yılda olmayacağını öngörüyorlardı ama bilgisayar Go oyuncusunu yendi ve aynı anda 50 kişi ile birlikte oynuyor. Herşeyin otomasyona bağlanmaması gerekir” dedi.

Hawking

“Yapay zekanın kendi kendine kopyalaması ve kendi kendine bilinç kazanması insanlık için büyük bir tehlikedir. Böyle birşey insan türünün yok olmasına sebebiyet verebilir. Bu aslında büyük bir başarıdır. Lakin insan ırkının son başarısı olabilir. Yapay zeka insan zekasını geçebilir ve önlemlerin şimdiden alınması gerekir.

Zuckerberg

“Bunlar korku tacirliğidir. İyimserim ve kıyamet senaryoları yapanları anlayamıyorum. Teknoloji her zaman iyi ya da kötü kullanılabilir. Bu yüzden nasıl oluşturduğumuza, nasıl kullanacağımıza dikkat etmeliyiz.” demişti.
Daha sona, Facebook’un üzerinde çalıştığı iki yapay zekanın aralarında iletişim kurarken İngilizce yerine bambaşka bir dil kullandıkları ortaya çıkınca Facebook çareyi sistemi kapatmakta buldu.

Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor?

Yapay zeka hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Yapay zeka insanı taklit ederek gelen sorulara cevap verir.

Bilgisayar bilimleri içerisinde geniş bir alana sahip olan yapay zeka taklit üzerinden çalışmalarını gerçekleştirir. Günümüzde yapay zeka üzerinde önemli çalışmalar yapılır. Tıpkı insan beyni gibi çalışan yapay zeka sahip olduğu altyapı üzerinden hareket ediyor. Yapay zeka iletişim için sahip olduğu yazılımdan destek alıyor.

Yapay zeka istatiksel öğrenme ile kendisini geliştiriyor. İnsanlar, gördüklerini beyinde işleyerek anlamlandırır. Yapay zeka da buna benzer bir uygulamayı esas alır. Yapay zekanın yetenekleri arasında insan konuşmasını tanıma ve anlama başta olmak üzere birçok özellik yer alıyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sema Semo
Sema Semo
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Yapay Zekada Geleceğin için dikkat etmen gereken neredeyse herşey, keyif verici bir yazı ?????

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler