Pazartesi, Kasım 27, 2023

Vejetaryenlik Diş Sağlığı Açısından Ne Tür Riskler Taşıyor?

Yağ ve kolesterol ile ilgili sağlık kaygıları birçok kişinin vejetaryen olmasını sağladı. Vejetaryen diyetler genel sağlık adına yararlı olsalar da ağız sağlığı açısından bazı riskler taşıyor.

Uzun süredir vejetaryen diyetle beslenen kişilerde D vitamin ve kalsiyum eksikliği nedeni ile periodontal yani diş eti rahatsızlıkları riski yüksek olabiliyor.

Kalsiyum ve D vitamin eksikliği zamanla dişlerin yumuşamasına, diş çürümesine ve diş eti rahatsızlıklarına yatkınlığı daha da arttırıyor.

Süt, yoğurt, peynir ve diğer süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Fakat bu besinleri asla tüketmiyor ya da düzenli olarak tüketmiyorsanız, günde 2-3 servis olmak üzere, kalsiyum açısından zengin olan tofu, edamame, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum açısından güçlendirilmiş bitkisel sütler tüketmeyi hedefleyin.

Vejetaryenlik Diş Sağlığı Açısından Ne Tür Riskler Taşıyor!

D vitamin eksikliği için ise güçlendirilmiş portakal suyu ve yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Ancak D vitamini eksikliğinde  vitamin ihtiyacının tamamını beslenme yolu ile karşılayabilmeniz mümkün değil. Yaşadığınız bölgeye ve yaşam stiline bağlı olarak güneş ışığına maruz kalmıyorsanız yeterince D vitamini alamıyor olabilirsiniz.

Vejetaryen bir diyet benimseyen herkesin, vücudun ve dişlerin tüm ihtiyaç duyduğu besinlerin yerine alternatif besinleri almayı öğrenmesi için diş hekimine veya bir beslenme uzmanına danışmasını çok önemli. Ayrıca diyet, bireyin tıbbi öyküsünün önemli bir parçasıdır ve hastalar vejetaryen veya diğer özel diyetlere bağlı kaldıklarında diş hekimlerini mutlaka bilgilendirmelidir.

Vejetaryenlerin Dişleri Sağlıklı Mıdır?

Vejetaryen olarak beslenmesini sürdürenlerin ekstra vitamin takviyesini de mutlaka alması gerekiyor. Çünkü D vitamini ve kalsiyum eksikliğinin oluşmasından sonra diş eti hastalıklarının daha da fazla şekilde artması kaçınılmaz bir durum olmaya başlıyor. D vitamin ve kalsiyum eksikliği direkt olarak diş eti rahatsızlıklarının tetiklenmesin yol açıyor. Doğal olarak bu durumda diş çürümesi, diş eti kanamaları gibi istenmeyen bazı sorunların da gün yüzüne çıkmasına neden olmaya başlıyor. Vejetaryenlerin dişleri sağlıklı mıdır şeklinde bakıldığı zaman B2 ve B12 açısından yetersiz kaldıklarından dolayı ne yazık ki dişleri sağlıklı olmayacağını belirtmeliyiz.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir, ayrıca dilerseniz diğer yazılarım için de buraya tıklayabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler