Salı, Mart 5, 2024

Ünlülerin Önerilerini Hemen Deniyoruz

Yapılan araştırmalar, yanlış yönlendirmeler, reklam amaçlı öneriler olmasına rağmen beğendiğimiz ünlülerin sağlık, kilo verme, güzellik önerileri veya ürün tavsiyelerine uymaya meyilli olduğumuzu gösteriyor. Bu durum altında yatan psikoloji birçok araştırmaya konu olmuştur.

Araştırmalar “Halo Etkisi` ni” vurguluyor!

Bir insanın sahip olduğu belli bir alandaki başarının, genel bir yargı bütününde değerlendirilmesine ‘halo etkisi’ denir. Diğer bir deyişle halo etkisi, kişinin olumlu bir özelliğinden dolayı, bu olumlu yönünü kişinin geneline yorumlamaktır. Bu genelleme hatası, ilk izlenim etkisini de akla getiriyor.

Bir davranıştan yola çıkarak, genelleme yapmak psikolojide sık karşılaşılan bir durumdur. Kişinin sevdiğimiz bir özelliğini geneline yorumlama eğilimi, halo etkisinin hayatımızdaki önemini vurgular niteliktedir. Bu kısa kodlamalar, yanlış kararlar almamıza neden olabilir.

Halo etkisinde, daha güzel, daha yakışıklı insanların veya ünlü insanların daha akıllı, daha başarılı, daha bilgili olduklarına inanma eğilimi vardır. Bu nedenle yaptıkları her öneri, işe yarar olarak algılanmaktadır. Bu insanların, hayatlarında hep doğru kararlar verdiğini, bu nedenle başarılı olduklarını düşündüren yanlış inanışlar vardır.

Önerilerin yanlış olduğunun bilinmesine rağmen önerilere uyuluyor. İşe yarayacağı düşünülen tavsiyeler, denenerek sonuçlanıyor…

Fenomen veya ünlü olmak, taklit etme yönelimini de doğuruyor! Yapılan psikoloji araştırmalarına göre, başarılı bir insanın, çevresine güven verdiğini, bu güven doğrultusunda da, ünlülerin her önerisinin “kesin işe yarıyordur” algısıyla hemen denendiğini ortaya koyuyor. Bu önerinin reklam amaçlı olup olmadığı veya sağlığa zararlı olabileceği faktörü düşünülmüyor bile.

Ünlülerin sadece önerileri değil, giydikleri kıyafeti nereden aldıkları, hangi parfümü kullandıkları, hangi ürünleri tercih ettikleri de merak konusu haline geliyor. Bu durum ünlülerle reklam iş birliğini de doğuruyor. Reklam amaçlı öneriler hüsranla sonuçlanıyor.

Ünlülerle aynı markaları giymenin, aynı ürünü kullanmanın veya tavsiyelerine uymanın kişinin sosyal statüsünü etkileyeceğini düşündürüyor. Kısaca, kişinin toplum içindeki konumunu etkileyeceğini düşündürmektedir.

Ünlülerle yapılan röportajlarda özellikle “güzellik tüyoları” ve “zayıflama” önerileri en çok takip edilen konular arasında başı çekiyor. İnternet sitelerinin magazin manşetlerini ve popüler dergi kapaklarını süsleyen başlıklar, sırf bu kişilerde işe yarıyor diye ya da sadece ünlü olduğundan, özellikle sağlık ve kilo verme gibi konularda taklit, ileri seviyelere varabiliyor.

Kimi zaman öneriler işe yarasa da, genel olarak her yapılanın taklit edilmesi rahatsızlık verecek boyutlara ulaştığında profesyonel destek almak ve bir uzmana başvurmak, alınabilecek en doğru karardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzman Klinik Psikolog Aslıhan
Uzman Klinik Psikolog Aslıhanhttp://www.aslihanbereketoglu.com
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler