Pazartesi, Nisan 22, 2024

Uğur Şahin Kimdir?

Meşhur bilim adamı Uğur Şahin son zamanlarda baş etmekte olduğumuz Covid-19 salgını ile ilgili büyük bir başarı kaydederek aşı üzerindeki başarılarından dolayı adından çokça bahsettirmeye başladı. Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte Pfizer adlı bir firma ile ortaklaş olarak yapmakta oldukları çalışmalar neticesinde Covid-19 virüsüne karşı geliştirdikleri aşıda yüzde 90 başarıya yaklaştıklarını duyurdu. Aynı zamanda eşi Özlem Türeci ile birlikte BioNTech şirketinin kurucuları olup tüm dünya tarafından konuşulan iki isim olmayı başardılar.

Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?
Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?

Uğur Şahin Kimdir?

Tüm dünyayı etkisi altında bırakan koronavirüs aşısını bularak tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen bilim adamı Uğur Şahin ‘in kim olduğu ve başarıları gündeme geldi. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 Hatay İskenderun doğumludur. Henüz 4 yaşındayken annesi ile birlikte Almanya’da gurbetçi olarak çalışmakta olan babasının yanına taşındılar. Almanya Köln’de geçen çocukluğunun ardından Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1992’ de mezun olduktan hemen sonra 1993 yılında aynı üniversitede yaptığı tümör hücreleri ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı doktorasını tamamladı.

Üniversite yılları sırasında eşi olan Özlem Türeci ile tanıştı. İstanbul’dan, Almanya’ya göç eden Türk bir ailenin kızı olan Özlem Türeci hem hayat arkadaşı hem de iş arkadaşı oldu ve birlikte dünyaca ünlü birçok başarıya imza attılar. Mainz Johannes Gultenberg Tıp Merkezi’nde görevli olan Özlem Türeci ile 2002 yılında dünya evine girdiler ve dört yılın ardından bir kız çocukları oldu. Eşi ile birlikte birçok başarının altına imzasını atan Uğur Şahin, dünyanın en zengin insanları listesinde 456. sırada bulunurken en zengin Türk unvanına da hala sahiptir. Aynı zamanda doğup büyüdüğü ve eğitimini tamamladığı Almanya’da da en zengin 100 aile arasında gösterilen başarılı bir isimdir.

Kariyer Hayatı

Başarılı bilim adamı Uğur Şahin henüz üniversite eğitimi devam ederken laboratuvarlarda görev almaya başladı. Eğitimi sırasında yani 1990 yıllarında eğitim aldığı Köln Üniversitesi’nin lösemi laboratuvarında görev almaya başladı. Eğitimini ardından Saarland Üniversitesi’nde hematoloji, onkoloji ve iç hastalıkları kısmında doktor olarak görev aldı. Kanser ile ilgili birçok önemli çalışmada bulunan Uğur Şahin, kanser tedavisi ile ilgili bir çok teknik ve çalışmaya ait 70’e yakın patent sahibidir. Eşi Özlem Türeci ile birlikte 2001 yılında Ganymed adlı ilaç şirketini kurdular. Kanser hastalığına karşı birçok çalışmaya imza attılar.

Ganymed ilaç firması 2016 yılına kadar aktif olarak çalıştı, 2016 yılında ise Astellas Pharma adlı Japon ilaç şirketi tarafından 1.4 milyar dolarlık bir fiyat ile satın alındı. Ganymed ilaç şirketi hala aktif halde çalışmaya devam ettiği 2008 yılında ünlü yatırımcılar Strüngmann kardeşlerin ortaklığı ve desteği ile BioNTech kuruldu. İlk zamanlarda sadece Uğur Şahin’in görev aldığı şirkete, 2016 yılında Ganymed ilaç şirketinin satılmasının ardından Özlem Türeci de dahil oldu ve tekrar bir çok başarıya çift olarak simlerini yazdırmaya devam ettiler. Günümüzde yaklaşık 1300 çalışanı ile hala aktif olarak çalışmakta olan şirket. Kansere karşı aşı geliştirme işlemlerine devam etmektedir.

Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?
Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?

Aldığı Ödüller

Birçok çalışmada adından söz ettiren bilim adamı uğur şahin dünya genelinde ödüllendirilmiştir.

Özellikle kansere karşı çalışmalarına karşın aldığı ödüller şunlardır;

  • Almanya Federal ve Araştırma Bakanlığı tarafından GEO-Bio Ödülü,
  • Almanya Kanser Derneği tarafından Alman Kanser Ödülü,
  • Axel Springer SE tarafından eşi Özlem Türeci ile birlikte Onur Ödülü’ne layık görüldüler. Aynı zamanda son zamanlarda mücadele ettiğimiz koronavirüse karşı yaptıkları çalışmalardan dolayı her yıl başarı sağlayan kişileri kayda geçiren yılın kişisi olarak seçildiler. Londra Finansal Times tarafından yılın kişisi seçilmeleri Uğur şahin ve eşi Özlem Türeci’yi tüm dünyaya tanıtmada büyük etki yarattı.

Uğur Şahin  ve Koronavirüs Aşısı

Tüm dünyada 1.6 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan Covid-19 salgını ne yazık ki can almaya devam ediyor. Tüm hayatımızın değiştiği bu zorlu süreçte geliştirilen her tıbbi yenilik umut ışığı oluyor. Dünya bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar aşıyı bulma ve doğru tedavi sürecini izleme konusunda ne kadar faydalı olacağı tartışılsa da bilim adamı Uğur Şahin yaptığı çalışmalar ile insanları rahatlatarak herkese bir umut oldu. Virüsün meydana gelmesinin ardından kanser ilaçları geliştirme çalışmalarına ara veren başarılı çift Covid-19’a karşı tedavi yöntemleri ve aşı geliştirmeye başladı.

Ünlü Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve BioNTech beraber yaptıkları çalışmalar sonucunda duyurdukları açıklamada doktor Uğur Şahin ve başarılı ekibi tarafından SARS-COV-2′ ye karşı çıkarılan ve Pfizer-BioNTech Covd-19 aşısının etki ve başarı oranının yüzde 90 olduğunu duyurdu. Tüm dünyaya umut vere bu ortak çalışma büyük takdir gördü. Geliştirilen aşının ruhsatının alınması ve tüm dünyaya önce tanıtılması sonrasında da uygulanması için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gerekli makamlara başvuruların yapıldığını ve yapılmaya devam etmekte olduğunu bildirdi. Aşı ile ilgili açıklamadan sonra La Chaine Info adlı Fransız haber kanalı tarafından başarılı çift büyük övgüler aldı.

Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?
Bilim Adamı Uğur Şahin Kimdir?

Uğur Şahin’in Kanser İle İlgili Başarıları

Henüz eğitimi devam ederken kansere karşı geliştirilen birçok çalışmada yer aldı. Kurduğu ilaç firmaları ile kansere yönelik çalışmalara daha çok yöneldi. Büyüdüğü ve eğitim gördüğü ülke olan Almanya tarafından dünyaca değer gören ödüllerin sahibi oldu. Üniversite eğitimini tamamladığı Köln Tıp Fakültesi eğitiminin ardından birçok hastalıkla beraber kanser hastalığı ile ilgili başarılı çalışmalarda yer alan ve Nobel Ödül sahipleri olan Rolf M. Zinkernagel ve Hangs Hengartner ile birlikte farklı çalışmalarda yer alarak başarısına başarı katmaya devam etti. Mainz Üniversitesinden kansere yönelik yaptığı araştırmalardan dolayı profesörlük unvanını almaya hak kazandı. Bugün Covid-19′ a karşı yaptığı çalışmalarla adını tüm dünyaya yeni duyurmaya başlasa da kanser hastalığına dair yaptığı araştırmalar ve çalışmalarla birçok insana umut ışığı oldu.

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Diğer birbirinden değerli kişiler için dahiler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler