Pazartesi, Ekim 2, 2023

Orkide Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

İnsanlar, yaşam alanlarını renklendirmek için çeşitli çiçek çeşitlerini yetiştirmektedir. Orkide, çok dikkat çekici çiçekler arasında yer almakta ve en narin çiçeklerden birisidir. Orkide çiçeği hediye edilen çiçekler arasında yer almakta ve özel günlerin hediyelik çiçeği olarak kullanılmaktadır. Farklı renk seçenekleri olduğu için yetiştiricileri, tüm renklerine sahip olmaya çalışmaktadır. Orkide, her yıl düzenli olarak çiçek açmakta ve bulunduğu ortamın havasına göre bazen yılda iki ya da üç defa çiçek açtığı görülebiliyor. Çiçek olarak kullanıldığı gibi bazı gıdalarda ve ilaç türlerinde de kullanılabiliyor.

Orkide Çiçeği Nedir?
Orkide Çiçeği Nedir?

Orkide Nedir?

Orkide çiçeği, çiçekli bir bitkidir ve salepgiller familyasına aittir. Uzun gövdeli ve küçük yaprak yapısına sahiptir. Daha çok beyaz ve mor renk çeşitleri vardır. Çiçek yapısı kırılgan ve narindir. Narin olmasına rağmen uzun süre kalıcı özelliğine de sahiptir. Orkidenin, daha çok tropik ormanlarda, ağaç kovuklarında yetiştiği görülmektedir. Saksı yetiştiriciliğinde, toprak yerine, yosun, kabuk çürükleri ve ağaç eğreti türleri kullanılmaktadır. Süs bitkisi olarak dünyanın birçok ülkesinde büyük ilgi görmektedir. Orkidenin üremesi, eşeyli ve eşeysiz olarak gerçekleşiyor. Dünya üzerinde 20 binden fazla çeşidi bulunmakta ve Türkiye’de 24 çeşidinin bulunduğu bilinmektedir. Yaprakları, pul şeklinde ve damarlıdır.

Orkide Çeşitleri

Çiçek türleri hakkında araştırma yapanlar, orkide çeşitlerinin 20 binden fazla olduğunu, bazıları ise bunun 50 bin civarında olduğunu söyleyebiliyor.

En çok yetiştirilen orkide çeşitlerinden bazıları şunlardır;

 • Phalaenponsis,
 • Simbidyum,
 • Miltonia,
 • Paphiopedilum,
 • Dendrobium,

Orkide çeşitleri arasında en fazla ilgi bu türlere gösteriliyor. En fazla ilgi gören çeşidi, phalaenopsis türüdür ve bu tür, beyaz, pembe ve mor renklere sahiptir. Asya ülkeleri anavatanı olarak bilinmektedir. Yılda iki defa çiçek açmakta ve bakımı kolaydır. Ev ve iş yerlerinde yetiştirilen orkide çeşidi ise simbidyum türüdür. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür, güneş ışığına fazla ihtiyaç duymadan yaşayabilmektedir. Yönünü her zaman gün ışığına doğru yönelttiği için gövdesinin düzgün olması için yönü düzeli olarak çevrilmelidir. Orkide çeşitlerinin her birisinin farklı özellikleri vardır.

Orkidenin Özellikleri

Çok yıllık bir bitki türü olan orkide çiçeği dünya genelinde en çok tercih edilen çiçek olarak ilk sırada yer alıyor. Gördüğü ilgiden dolayı her zaman yüksek fiyatlarla satılabiliyor.

Orkidenin özellikleri şunlardır;

 • Yumrulu bir bitkidir.
 • Tohumları, mantar aşılaması yapıldığında çimlenmektedir,
 • Yaprakları pul şeklinde ve basit görünümlüdür.
 • Saksıda, serada ve salon gibi alanlarda yetişebiliyor.
 • Dayanıklı ve uzun yıllar kalıcılık sağlayan bir çiçektir.
 • İri yapılı ve geçirgen toprakları daha çok sevmektedir.
 • Klorlu suyu sevmemekte ve özenli bakım istemektedir.

Orkide yetiştirmek isteyenler, aydınlık ve serin yerlerde muhafaza etmelidir. Günlük sulama yapılırken birkaç kez az miktarda su verilmelidir.

Orkide Çiçeği Nedir?
Orkide Çiçeği Nedir?

Orkide Yetiştirmek

Orkideler her zaman değerlidir ve bakım istemektedir. Bakımı kolay olduğu için orkide severler, kolaylıkla yetiştirebilecektir. Evde kendileri orkide yetiştirmek isteyenler, çiçek türünün özelliklerini, bakım işlemlerini bilmelidir. Orkide çiçeği asaletin simgesi olarak kullanılır. Orkide yetiştiricileri, normal toprak değil geçirgen ve iri taneli toprakları kullanmalıdır. Saksılarda, çam ağacı kabuklarının kullanılması, orkideyi besleyecek ve daha iyi büyümesini, çiçek açmasını sağlayacaktır. Fazla suyu sevmediği için sulama işlemlerine dikkat edilmelidir. Bakımları düzenli yapıldığında, yılda 2 ya da 3 defa çiçek açtığı görülebilecektir. Yetiştirirken, güneş ışığına direk maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Orkide Bakımı

Orkide yetiştirmek isteyenler, bakım hususlarında detaylı bilgilere sahip olmalıdır. Orkide bakımlarında, sararmış ya da çürümüş yapraklar olduğu görüldüğünde budama yapılmalıdır. Yetişmesi için güneş ışığına ihtiyacı yoktur, ortam aydınlatmaları yeterli olacaktır. Orkidelerin sağlıklı olabilmesi için vitamin ve mineral takviyesi yapılabilir. Bu işlem yılda birkaç tekrarlanabilir. Bakımlarını yapanlar, saksı değiştirme işlime yapacaksa bunu Mayıs ayı sonlarında yapmalıdır. Orkide üzerinde lekelenme olmaması için herhangi bir cisimle temas etmemesi gerekiyor. Yıl boyunca bakımlı olabilmesi için kış aylarında oda sıcaklığında bulundurulması yeterli olacaktır.

Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Lotus Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

Bakım yaparken, gübreleme işlemleri yaz ve kış aylarında farklı yapılmaktadır. Yaz aylarında orkide gübreleme işlemleri haftalık yapılmalıdır. Kış aylarında ise ayda bir defa gübreleme yapmak orkide için yeterli olacaktır. Orkide bakımlarında, klorlu su değil normal musluk suyu kullanmak daha iyi gelecektir. Orkide bakımlarında, mevsimsel şartlara göre sulama yapılması da önemlidir. Kış aylarında oda sıcaklığına sahip su ile sulama yapılmalıdır. Soğuktan korumak için kış aylarında fazla su verilmemelidir. Yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak su ihtiyacı daha fazla olacaktır. Bakımı kolay olduğu için köklerini ayırarak çoğaltmak mümkündür.

Orkide Çiçeğinin Ömrü

Orkide çiçeği ömrünün 3 ya da 4 ay olduğu bilinmektedir. Bu yetiştirme ortamına göre değişecektir. Orkidenin uzun ömürlü olabilmesi için nem ihtiyacının karşılanması ve bunun için haftada birkaç kez yapraklarına, püskürtme yöntemi ile su verilmelidir. Orkide çiçek açtıktan ve çiçek solduktan sonra çiçek bölümü alt tarafında bulunan boğumlu yerden kesilmelidir. Düzenli budama yapılan orkide tekrar çiçek açabilecek ve tüm ömrünü tamamlaması sağlanabilecektir.

Orkide Çiçeği Nedir?
Orkide Çiçeği Nedir?

Orkide Toprağı

Orkide yetiştirmek isteyenler, çiçeğin genel özelliklerini öğrendiğinde, nasıl bir toprak kullanılması gerektiğini de öğrenmelidir. Orkide toprağı, diğer çiçek topraklarından farklıdır. Normal bahçe toprağında yetişmemektedir. Orkide saksıları için toprak hazırlama işlemlerinde özel toprak harçları kullanılmaktadır. Orkide toprağı içerisinde, eğrelti otu, odun kömürü parçaları, ağaç kabuğu, pomza, perlit, sphagnum yosunu gibi parçalar bulunmalıdır. Tropik yağmur ormanlarında, ağaç kovuklarında yetiştiği için evlerde de toprak olarak aynı yapının oluşturulması gerekiyor. Toprağın iri taneli olması her zaman önemlidir. Orkide fideleri için çam ağacı kabukları tercih edilmelidir. Çam kabukları, yavaş ayrıştığı için havadan bir malzemedir ve küçük boyutlarda parçalanarak saksılar içerisinde kullanılabilecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler