Pazar, Mayıs 19, 2024

Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin sonucunda olanakların oldukça fazla gelişmesi, internet üzerinden ortaya çıkan donanımların ve platformların da gelişmesine olanak sağlamıştır. Özellikle sosyal etkileşimlere açıklık getiren bu olanakların başında Twitter olarak isimlendirilen uygulama gelir. Bu uygulama insanların sosyal etkileşimler sağlamalarına yarıyorken, farklı amaçlar için de hizmet verir. Konu bağlamında; twitter nedir? Nasıl kullanılır? Ve kullanım sağlarken neler gerekir, sorularına yönelik bilgilendirmelerin de alınması gerekir.

Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?
Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter Nedir?

Twitter; içerisinde düşünce paylaşımları veya fotoğraf, video gibi içeriklerin paylaşılabildiği, farklı insanların paylaşımlara ulaşma olanağının bulunduğu, evrensel olarak kullanılan bir sosyal medya aracıdır. Sosyal medya ürünü olmasına bağlı olarak; mesaj paylaşılması veya mesaj alınması, insanların takip edilmesi ve takipçi olarak kabul edilmesi de mümkündür.

Genel olarak haber paylaşımları yapılırken kullanılan bu sosyal medya uygulaması, yaş sınırlamasına ve güvenliğin tam olarak sağlanmasına önem verir. Ayrıca twitter, çeşitli anketlerin yapıldığı ve insanların bir olay veya olgu karşısındaki tavırlarının da değerlendirildiği önemli bir mecradır. Bu nedenle siyaset insanları başta olmak üzere, birçok kesim tarafından aktif olarak kullanılır.

Twitter Kullanmak İçin Neler Gerekir?

Twitter kullanımlarının yapılması için, hem hesap açma aşamasında hem de oluşturulan hesabın kullanılması aşamasında bazı gereksinimlerin olduğu bilinmelidir.

Bu gereksinimler ise başlıca şu şekildedir:

 • Kişinin kendisine ait bir twitter kullanıcı hesabı oluşturması
 • Hesabın açık halde bulunacağı ve internet erişimine yatkın bir cihazın bulunması
 • Twitter uygulaması çevrimiçi olarak aktif olur. Bu nedenle, internet bağlantısının tam olması gerekir.
 • Kullanıcı hesabının oluşturulması için öne sürülen şartların sağlanması

Twitter Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Twitter kullanımının hem zorunlu olan hem de en önemli olan adımı, kullanıcı hesabı oluşturma adımıdır.

Kişilerin bu platforma girmeden önce oturum oluşturmaları için, belirtilen adımları izlemeleri gerekir:

 • İnternet bağlantısına uygun olan cihazın ağ bağlantısı tamamlanır ve bağlantı sinyal gücünün tam olduğuna emin olunur.
 • Arama motoruna ‘twitter’ yazılır ve çıkan sayfaya giriş sağlanır. Ancak kullanıcıların her seferinde arama motoruna girmek yerine uygulamayı doğrudan indirmeleri de mümkündür.
 • Açılan twitter platformunda kullanıcı olmak isteyen kişinin karşısına iki seçenek çıkar. Bu seçenekler sırasıyla; oturum aç ve kaydol seçenekleridir. Doğal olarak kaydol seçeneği tercih edilerek adımlara devam edilir.
 • Kayıt için bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler arasında; doğum tarihi, telefon numarası veya mail adresi, kişinin kendi ad ve soyadı, kullanıcı olarak seçmek istediği adın ne olduğu, gibi bilgiler yer alır.
 • Kayıt aşaması tamamlanmadan hemen önce ‘gizlilik ve güvenlik’ sözleşmesi vardır. Bu sözleşmenin onaylanması gerekir.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcı hesabı oluşturulmuş olur.

Twitter Nasıl Kullanılır?

Twitter kullanımına ilişkin birçok hususun olduğu bilinmelidir. İlk olarak bu platform, hem internet arama motorundan hem de uygulamanın bizzat kendisi üzerinden erişimi olan bir platformdur. Kullanım sağlanırken her ikisinin tercihi de aynı sonucu verecektir. Bunun yanı sıra, Twitter kullanılırken nasıl tweet atılması gerektiği öğrenilmelidir.

Tweet olarak adlandırılan içerikler, hesap içerisindeki her türlü paylaşıma verilen genel isimlendirmedir. Bu içeriklerin paylaşılması için, açılan oturum içerisinde sağ alt kısımda yer alan ve kalem görselini andıran simgeye giriş yapılır. Bu simge sonrasında alt kısımda fotoğraf paylaşımı, simge paylaşımı ve diğer içeriklerin paylaşılması için alanlar söz konusudur.

Paylaşımı istenen içeriğin uygun alan içerisinden bulunması gerekir. Ayrıca, sadece düşüncelerin paylaşılması için ise doğrudan klavye kısmına giriş sağlanır ve istenenler yazılır. ‘Paylaş’ seçeneği de kullanıldığı zaman gönderi oluşturulmuş olacaktır.

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter Kullanılırken Bilinmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

Twitter’ın nasıl kullanıldığını merak eden insanlar, kullanım özelliklerine hakim olarak daha verimli bir sosyal medya deneyimiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Bu bağlamda, bilinmesi şart olan uygulama özellikleri şöyledir:

 • Twitter üzerinde yer alan ve büyüteç simgesini andıran alan; bulunulan ülke üzerinde ve dünya üzerindeki diğer kullanıcıların hangi konuyu ön plana çıkardıklarını gösterir. Bu alan sayesinde birçok gelişmeden haberdar olmak mümkündür.
 • Twitter’ın paylaşım yapma olanağı sunuyor olması, her türlü içeriğin rahat bir şekilde paylaşılabileceğini göstermez. Özellikle; kişilere veya toplumlara yönelik saldırılar içeren, belirli bir kesimi zor durumda bırakan, toplumun ahlaki değerlerine ters düşen ve diğer insanlar tarafından şikayet edilen içeriklerin paylaşılmasına izin verilmez.
 • Uygulama içerisinde en sağ ve en alt kısımda yer alan, mektup simgesine benzeyen alan; diğer kullanıcılarla mesajlaşma sağlanan alandır. Ayrıca bir kullanıcı, doğrudan kendisine de mesaj atabilir.
 • Sol alt kısımda yer alan ana saya ise, takip edilen ve takip edilen kişilerin etkileşimde bulundukları kişilerin paylaşımlarını içerir.

Bu alanların ve özelliklerin bilinmesi, kullanıcılar için önem arz eder.

Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?
Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Twitter kullanımı sağlarken, ilk olarak paylaşım sağlanan içeriklere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sosyal medya, üzerinden suç işlenmesine de olanak sağlayabilen bir alandır. Kullanıcıların hiçbir sebeple; başka insanların haklarına gasp niteliğinde olan, küçük düşürücü ve buna benzer suçlara girmemeleri gerekir.

Bunun yanı sıra, paylaşımı sağlanan bazı içerikler twitter tarafından kaldırılabilir veya sansür uygulanabilir. Bu duruma rağmen ısrarlı bir şekilde aynı içeriğin paylaşılmaya devam edilmesi, hesabın kısa süreli veya uzun süreli olarak kapatılmasına neden olabilir.

Ayrıca, twitter uygulaması; güvenliğe ve kişi bilgilerine önem veren, hesabın kullanıcı değiştirmesi halinde askıya alınmasını sağlayan bir mecradır. Bu nedenle, kullanıcının doğum tarihini değiştirmiş olması; hesabın belirli bir süreliğine askıya alınmasına veya uzun süreli olarak kapatılmasına neden olabilir.

Ek olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da, hesabın dondurulmasına ve kapatılmasına yönelik husustur. Bir hesap otuz günden uzun süredir dondurulmuş halde duruyorsa, hesap kendiliğinden olacak şekilde süresiz olarak kapatılır. Tüm bu durumlara dikkat etmek gerekir.

Twitter Niçin Kullanılır?

Sosyal medya yaşamımızın en önemli parçalarından biri olurken fenomenlik açısından da önemlidir. Bu sebepten dolayı pek çok kullanıcı Twitter kullanımına başvuruyor. İş, okul arkadaşları, aileye mesaj göndermek amacıyla Twitter kullanıldığı gibi aynı zamanda fenomen olmak amacıyla da böyle bir yola başvurulur.

Herkese açık şekilde sohbet etmenize olanak sağlayan Twitter ile etkileşim içerisinde olabilmeniz mümkün olacaktır. Sosyal  mecralarda bundan sonra tüm paylaşımlarınızın görülebilir olmasını sağlayabilirsiniz. Mesajlaşmanın yanı sıra ünlenmek istiyorsanız da o halde  böyle bir yola başvurulmalısınız. Twitter niçin kullanılır diyenler için şüphesiz en güzel cevap bu şekilde verilecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler