Cuma, Aralık 1, 2023

Türkiye’nin En Zengin 10 İş İnsanı

Türkiye, global anlamda oldukça değerli şirketlere sahip olan bir ülkedir. Genellikle aileler tarafından yönetilen bu şirketler, yurt dışına da hizmet vermiş; Türkiye ve dünya tarafından tanınan kişilere aittir. 2020 yılında Türkiye’nin en zengin 10 iş insanı şu şekilde sıralanmaktadır;

1 – Murat Ülker

Murat Ülker, 2019 yılında 3.70 milyar dolar olan servetini 2020 yılında 4.70 milyar dolara yükselterek, Türkiye’nin en zengin iş insanı listesinde birinci sıraya yerleşmiştir. Yiyecek ve içecek sektöründe yer alan Murat Ülker, Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu başkanı olup, aynı zamanda soyadı olan ünlü Ülker markasının sahibidir.

2 – Erman Ilıcak

Erman Holding’in sahibi olan Erman Ilıcak’ın 2020 yılında serveti 3.20 milyar dolar olmuştur. 2019 yılında 3.80 milyar dolar ile listenin başında yer alan ünlü iş adamı, servetinde ki 600 milyar dolar azalma nedeniyle 2020 yılında ikinci sıraya yerleşmiştir.

3 – Ferit Şahenk

Ferit Şahenk 2020 yılında 2.40 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sırada yer alan iş adamıdır. Doğuş Holding’in sahibi olan Ferit Şahenk inşaat, finans, turizm, medya, gayrimenkul ve enerji gibi birçok alanda şirketi ile faaliyet göstermektedir.

4 – Filiz Şahenk

Türkiye’nin en zengin iş kadını olan Filiz Şahenk, Doğuş Holding bünyesinde giyim ve turizm sektörlerinde faaliyet göstermektedir. 2020 yılında, Filiz Şahenk servetini 2.20 milyar dolara yükseltmiştir.

5 – Hüsnü Özyeğin

Fiba Holding’in sahibi olan Hüsnü Özyeğin 2019 yılında 2.10 milyar dolar servetini, 2020 yılında 2.20 milyar dolara yükselterek Türkiye’nin en zengin iş insanı listesinde dördüncü sıraya yerleşmiştir. Hüsnü Özyeğin aynı zamanda Fiba Holding bünyesinde yer alan Türkiye’nin tanınmış bankalarından olan Finansbank’ın da sahibidir.

6 – Hamdi Ulukaya

Erzincan’ın İliç ilçesinden Amerika’ya İngilizce öğrenmek için giden Hamdi Ulukaya, kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın alıp, harabeye dönmüş bir yerden dünyaca ünlü bir marka oluşturmuştur. Amerika’da kısa sürede tanınan ünlü marka, en hızlı büyüyen ve en yenilikçi şirketler arasında ilk on sıraya yerleşmiştir. Hamdi Ulukaya’nın 2020 yılı itibari ile serveti 2,1 milyar dolardır.

7 – Suat Günsel

Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Suat Günsel, Kıbrıs’ın en büyük üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversite’sinin kurucusu olup, aynı zamanda yerli otomobil alanında çalışmalarda bulunmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi’nin kurucu rektörü olan Suat Günsel, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti doğumlu olup, eğitimci ve iş adamı kimlikleri ile tanınmaktadır. Suat Günsel, 2020 yılında 2,1 milyar dolar tutarındaki serveti ile, en zenginler arasında yedinci sırada yerini alıyor.

8 – Semahat Sevim Arsel

Vehbi Koç’un kızı olan Semahat Sevim Arsel, Koç Holding bünyesinde faaliyet göstermekte olup, 2020 yılında 1,9 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 10 iş insanı listesinde sekizinci sırada yer almaktadır. Semahat Sevim Arsel, Koç Holding yönetim kurulu başkanıdır. Koç Holding Türkiye’de Yapı Kredi Bankası, Ford, Tofaş, Arçelik, Aygaz, Opet, Türk Traktör, Tüpraş, Grundig, Koçtaş ve Otogar gibi markalarının sahibi olarak bulunmaktadır.

9 – Mustafa Küçük

Mustafa Küçük, Fransız markası olan LCW giyimi satın aldıktan sonra, kısa sürede tüm dünyada markanın başarısını kanıtlamıştır. Taha Tekstil’in sahibi olan Mustafa Küçük, şirketi bünyesinde 47 ülkede, 1000’in üzerinde LCW mağazasında faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda LCW markasının Ceo’su olan Mustafa Küçük, 2020 yılında 1,8 milyar dolarlık serveti ile dokuzuncu sırada yer almaktadır.

10 – Nihat Özdemir

Limak Holding’in sahibi ve kurucusu olan Nihat Özdemir sanayi, turizm, inşaat, enerji ve havacılık sektörlerinde, şirketi bünyesinde faaliyet göstermektedir. Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı görevini de icra eden Nihat Özdemir, 2020 yılında 1,8 milyar dolarlık serveti ile en zengin iş adamları listesinde onuncu sırada yer almıştır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler