Çarşamba, Nisan 24, 2024

Tübitak Nedir?

Bilimsel ve teknolojik araştırmalara öncülük eden kurumlardan en önemlisidir. Tübitak kurulduğundan bu zamana kadar kurumsal anlamda değişiklik olsa da amacı hep aynı kaldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalar veren Tübitak profesyonel akademisyenler tarafından yönetilmektedir. Finansman görevini de üstlenen Tübitak devlet kurumlarının da çalışmalarına öncülük etmektedir. Sık sık Karşımıza Tübitak nedir sorusu çıkmaktadır. Tübitak, toplumun yaşam kalitesini artırmak, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, katılımcı bir vizyon benimseyen bir kurumdur. Toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak için de kitap ve dergiler yayınlar.

Tübitak Nedir?
Tübitak Nedir?

Tübitak’ın Görevleri

Tübitak kurulduğu zamandan beri kurumlar tarafından verilen görevler çerçevesinde çalışmalarını devam ettirmiştir. Zaman içerisinde bilim ve teknolojik çalışmalarını da devam ettirerek dünya genelindeki çalışmalarını da geliştirmiştir.

Tübitak kurulduğu dönemde Türkiye Bilim Teknik ve Araştırma Kurumu olarak adlandırılmıştır. Fakat daha sonra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olarak değiştirilmiş ve sonraki dönemlerde bugünkü adını almıştır.

Tübitak açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun Belli başlı görevleri de şöyledir;

 • Türkiye’nin belirlediği bilim ve teknoloji çalışmalarını takip etmek
 • Uluslararası çalışmaları ve gelişmeleri takip etmek
 • İcat ve buluşları değerlendirmek
 • Bilime ve teknolojiye kişileri teşvik etmek için seminerler düzenlemek
 • Bilim ve teknoloji alanında kitap ve dergiler yayımlamak
 • Bilim ve teknoloji alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak
 • Tübitak Uluslararası bilim ve teknoloji kurumlarıyla birlikte işbirliği içerisinde olmak
 • Geleceğin bilim adamlarını belirleyerek iş faaliyetlerine katılmak

Yukarıda sayılan görevlerinden farklı olarak doktora öğrencilerine de hibe gibi desteklerle daha kaliteli eğitim almalarını amaçlar.

Tübitak Projeleri Nelerdir?

Tübitak ülkemizde çeşitli bilimsel ve teknolojik araştırmalar yaparak, faaliyetleri destekleyerek araştırmalar yapar. Ülkemizin kalkınmasını kendine amaç edinir. Projeler geliştirerek genç bilim adamlarına destek olmak ve eğitici seminerler düzenlemeyi amaçlar. Yeni projeler geliştirerek ve hazırlanan projeleri imza atarak yeni girişimcilere destek olur. Tübitak’ın gerçekleştirdiği birkaç projeden bahsedebiliriz.

Tübitak, akıllı otobüs ve durağı gibi proje geliştirmiştir. Durakta otobüs beklerken şoförün bizi görmemesi, hızlı gelmesi, şeridi ayarlayamaması gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bir diğeri bitki yetiştirmede hangi gübrenin daha verimli olduğu, verimli gübrenin nasıl olması gerektiği gibi tarımı destekleyen projeler üretir. Kimyasal ve hayvansal gübrelerin hangi bitkilere uygun olduğu araştırılıp geliştirilmiştir.

Enerji alanında aynı sistemle rüzgâr ve sudan elektrik elde etme projesi bulunur. Bu projede enerji rüzgâr olmadığı zaman sudan, su olmadığı zaman rüzgârdan elde edilmesi amaçlanır. Buna benzer yüzlerce ülke ekonomisi ve bilim dünyası açısından önemli proje çalışmaları bulunmaktadır.

Tübitak Birimleri Nelerdir?

 • Tübitak kendi içinde birimlere ayrılmıştır. Bu birimlerin amaçları ve çalışmaları farklılık göstermektedir. Bunlardan bazıları ve amaçları şunlardır;
 • Araştırma Destek Programları Başkanlığı, amacı üniversitelerin Ar-Ge potansiyellerin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak.
 • Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığının amacı, üniversite öğrencilerini girişimcilik, yazılım gibi projeler hazırlayarak yarışmalar düzenlemektir.
 • Kurumsal İletişim Müdürlüğünün Amacı, iletişim strateji, planı yaparak bunlarla ilgili planlar hazırlar. Bunların dışında İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, İdari Hizmetler Daire Başkanlığı ve Mali Hizmetler Daire Başkanlığı gibi birçok birimi bulunmaktadır. Bu birimler kendi içerisinde görev dağılımı yapılmaktadır.

Tübitak’ın Faaliyetleri

Faaliyet alanı sadece bilim alanında değildir. Özel alanda da birçok bilimsel ve teknolojik çalışma yapacak ekiplerin belirlenmesinde rol oynar. Tübitak gençlerin ve akademisyenlerin fikirsel olarak desteklenecek projelere finansman desteği sağlar.

Tübitak aynı zamanda Bilim ve Teknik, Bilim çocuk, Meraklı minik isimli yayınları da her ay düzenli olarak çıkarmaktadır. Bilim Genç dergisi de internet ortamın da ulaşılabilen çalışmalarındandır. Tübitak tarafından binlerce sayıda kitap yayınlanmıştır.

Tübitak Nedir?
Tübitak Nedir?

Tübitak’ın Amacı Nedir?

Toplumun yaşam kalitesini artırmak, bilim ve teknoloji alanlarında katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olması amaçları arasındadır. Araştırma ve geliştirmeyle ilgili yenilikleri destekler. Bilim ve teknoloji politikaları belirlemekte ve bu farkındalığı artırmak için kitap ve dergiler yayınlamaktadır. Bilim insanlarını da burs ve ödüllerle desteklemekte ve özendirmektedir. Ülkemizin rekabet gücünü artırmakta Tübitak’ın amaçları arasındadır.

Tübitak’ın Tarihçesi

1963 yılında Türkiye de planlı ekonomi döneminde kurulmuştur. 1968 yılında Ankara da Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü olarak adı değişmiştir. Bilim ve teknoloji alanında ilk kez hükümete yardımcı olmak amacıyla 1983-2003 yılları arasında Türk Bilim Politikası hazırlama görevini üstlenmiştir.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 1983 yılında kurulması ile Tübitak’a görevler verilmiştir. Tübitak bu çalışmalarla ‘’Vizyon 2023’’ hedeflerinde kapsamlı bir proje geliştirmiştir. Ayrıca 2005-2010 Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları Uygulama Planı, 2008-2010 Ulusal Yenilik Stratejileri Uygulama Planı 2007-2010 Uluslararası BTY Stratejileri Uygulama Planının hazırlanmasını sağlamıştır.

Tübitak ve benzeri kurumlar hakkında öğrenebileceğiniz tüm bilgilere bilgi kılavuzu web sitesinde ulaşabilirsiniz. Site uzman yazar kadroyu ile hayata dair makaleler sunuyor. Sağlık alanından bitkisel krem ve oluşabilecek rahatsızlıkların ne anlama geldiği, ne yapılması gerektiği gibi bilgiler veriliyor.

Ayrıca mantar, kefir gibi birçok faydalı besinler hakkında bilmemiz gereken tüm bilgiler mevcut. Sağlıklı beslenme, Beyaz dişlere ulaşma ve koruma yöntemleri, Kalp damar hastalıklarında yapılması gerekenler ve bunlar gibi onlarca sağlık alanında tavsiye makalesi bulunuyor.

Eğitim alanında da çok sayıda makalesi bulunan site çocuklarınızın eğitimi hakkında ve özellikle sınavlarda oluşabilecek streslerden kurtulma yöntemleri gibi tavsiyelere yer vermiştir. Sitenin bir diğer hizmeti de ülkemizin ve dünyanın gizli kalmış güzellikleri okuyucularıyla paylaşmasıdır.

Çeşitli fotoğraflarla ve kısa bilgi ile sizleri bilgilendiriyor. Bilim, Matematik, sanat ve spor alanlarında ün sahibi kişilerin biyografilerine de yer verilmiş. Yararlı olabileceğine inandığınız makaleleri yazar başvurusu yaparak sitede yayınlayabilirsiniz. Bu şekilde yazı yazanlardan biri de Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’dür.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler