Cuma, Aralık 1, 2023

Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Telefonlarda sıkça görülen sorunlardan birisidir pil ömrünün çabuk tükenmesi. Durum böyle olunca telefon her zaman fişte takılı kalarak çalıştırılır bir hal alıyor. Böylece rahat bir kullanım dışına çıkarak telefona karşı güvensizlikte başlamış oluyor. Bu durumun oluşmaması adına birçok yöntem bulunuyor. Bunlar uygulandığı takdirde telefonun pil ömrü eskisi gibi çabuk şekilde tükenmiyor. Öyleyse telefon pil ömrü nasıl uzatılır? Açıklayalım.

Telefonun Ekran Aydınlatma Işığını Azaltın

Telefonun Ekran Aydınlatma Işığını Azaltın bu telefonun pil ömrünü uzatır. Telefonunuzun aydınlatma ışığını mutlaka kısmalısınız. Güneşli bir yer olmadığı sürece telefon ışığı aşırı derecede ayarlanmamalıdır. Bu durum telefonun pil ömrünü hızlı tüketmesine sebep olacaktır.

Ayrıca gün içinde aydınlatma yüksek olursa telefonunuz aşırı ısınma dahi yaşayabilir. Ekran aydınlatma ayarı otomatik olarak kalabilir. Eğer otomatik istemiyorsanız akşam olduğu zaman telefonunuzun aydınlatmasını siz azaltmalısınız. Böylece pil ömrüne katkı sağlanacaktır.

Kablosuz Ağ Bağlantılarını Kapatın

Telefonunuzda güç tüketen diğer etkenlerden birisi olarak kablosuz bağlantılar bulunuyor. Boşa açık olan her bir bağlantı telefon pilinin hızlı tükenmesine sebep olur. Bu nedenle pil enerji tüketiminden tasarruf etmek istiyorsanız kablosuz bağlantılar yeri geldiğinde açılıp kullanılmalıdır. Kablosuz Ağ Bağlantılarını Kapatın ama bu ağ bağlantıları neler.

  • GPS
  • Bluetooth
  • Wifi

Gibi kablosuz bağlantılar şarjın bitmesi adına en iyi rolü oynayan faktörlerdir. Bu tip bağlantıları kapalı tutmanız sizlere 4 saat daha fazla pil ömrü katacaktır. Gerekli olduğu zaman bu bağlantıları kullanmanız pil ömrü açısından daha sağlıklıdır.Telefon Pil Ömrü Uzatma

Telefonun Ana Ekranında Hareketsiz Duvar Kağıdı Kullanın

Telefonun Ana Ekranında Hareketsiz Duvar Kağıdı Kullanın bu teknikle pil ömrü uzatılır. Telefonlar için özel olarak hareketli tema ve duvar kağıtları bulunur. Eğer bu tarz ekran teması kullanılırsa ekstra enerji tüketimi sağlanacaktır. Animasyonlu duvar kağıdı telefon donanımını kullandığından pilin enerjisinin tüketmesine daha çok yardımcı olur. Bu nedenle animasyon türü tema ve duvar kağıdı kullanılmayarak pil ömrü uzatılabilir.

Kapatmayı Unuttuğunuz Programlara Dikkat Edin

Mutlak yapılan hatalardan biri de arka planda çalışan programlar bu yüzden Kapatmayı Unuttuğunuz Programlara Dikkat Edin. büyük hatalardan birisi olan altta program çalıştırma yöntemi, telefonun pil ömrünü çok hızlı bir şekilde bitirir. Ram ne kadar çalışırsa telefon pilinin ömrü de çalışma hızına göre düşüş yaşayacaktır. Telefonun içinde bulunan uygulamaları telefonun alt kısmında bekletmeyin. Böylece işlemcide maksimum seviyede çalışacaktır. Telefonunuzda bulunan uygulamalara girerek istediğiniz programın kapatabilirsiniz. Böylece telefon rahatlama yaşayıp pil ömrü de uzatılacaktır.Telefon Pil Ömrü

Telefonunuzu Sıcak Ortamlardan Koruyun

Telefonunuzu Sıcak Ortamlarda Koruyun ve pil ömrünü uzatın. Telefon sıcak ortamda durduğu zaman daha çok elektrik tüketimi sağlar ve pil sağlığı açısından da çok tehlikelidir. Normal düzeyde çalışan telefon sıcak bir ortamda daha fazla çalışır gibi pil enerjisini harcar. Bu nedenle mutlaka telefon kullanırken sıcaklığa dikkat edin.

Telefonun Titreşimini Kapatın

Telefonun titreşimini kapatın açık olduğunda her gelen masaja karşı bildirim amacı ile titreyerek size haber verecektir. Bu durum pil ömrünü de etkiler. Pil bunun için ekstra güç harcayarak titreme sağladığından enerji daha çabuk şekilde bitecektir. Titreşimi kapayıp duyabileceğiniz kadar ileti sesini ayarladığınızda bu biraz daha pil ömrüne destek olacaktır.Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Telefonu Tam Şekilde Şarj Edin

Telefonunuz şarj olurken yarıda kesilmemesi önemlidir. %100 şarj olduktan sonra telefonunuzu kullanabilirsiniz. Fakat bazen telefon %100 gösterse de bu durum doğru olmayabiliyor.

Bazı firmalar telefonlara tolerans payı veriyor. Durum böyle olunca %100 gibi görünen şarj aslında %85 gibi pil ömrünü barındırabiliyor.

Burada tam olarak yapmanız gereken yöntemler şunlardır:

  • Telefon %100 şarj edilmeli.
  • Ardından telefonu şarjdan çıkarın ve kapatın.
  • Bu işlemden sonra yeniden telefonu şarja koyun ve birkaç saat bekletin.
  • Beklettikten sonra telefonu şarjdan çıkarın, telefonu açın ve 10 dakika herhangi bir işlem uygulamayın.
  • Daha sonra telefonu kapatın 30 dakika tekrar şarjda bekletin.
  • Beklettikten sonra telefonunuzu şarjdan alarak normal şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yöntem telefonun tam olarak kalibre olmasını sağlayıp şarjının da tam dolmasına destek oluyor. Böylece pil ömrü arttırılabiliyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler