Tavus Kuşu

0
3617
Tavus Kuşu
Tavus Kuşu

Tavus kuşunun mensup olduğu aile sülün familyasıdır. Şaşırtıcı ve muhteşem görünümleri ile dikkat çeken bir canlıdır. Özellikle de hayvanat bahçelerinin vazgeçilmez canlılarından biridir. Tavus kuşu, dünyada hiçbir benzeri olmayan kuyruk yapısına sahiptir. Tavus kuşunu ünlendiren özellik de kuyruklarıdır.

Genellikle erkek olan tavus kuşları, kuyruklarını açarak gövde gösterisinde bulunurlar. Bu gösteriyi görmek için de birçok kişi hayvanat bahçesine akın etmektedir. Bu yazıda tavus kuşuyla ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Böylesine muhteşem bir varlığın ne gibi özelliklere sahip olduğunu bildiğinizde tavus kuşlarına olan hayranlığınız daha da artacaktır.

Tavus Kuşu
Tavus Kuşu

Tavus Kuşunun Hikayesi

Geçmişten beri varlığı bilinen tavus kuşu, özel bir hikayeye sahiptir. Antik Yunanistan’da, tavus kuşuna yüklenen anlam çok özeldir. Tanrıçanın simgesi olarak kabul edilmiştir. Antik Yunan tanrıçası olarak bilinen Hera, bu hayvanla simgelenmektedir. Anlatılanlara göre bu tanrıçaya birden fazla göze sahip olan bir dev hizmet etmekteydi. Ancak hizmet eden bu devi Hermes öldürmüştür.

Bunun üzerine tanrıça, hizmetkarı olan devin bütün gözlerini almıştır. Aldığı gözleri ise tavus kuşunun kuyruk bölgesine serpmiştir. Tavus kuşu, sadece Antik Yunan’da değil aynı zamanda İslamiyet ve Yezidilik dinlerinde de anlam kazanmış bir hayvandır. Bu nedenle tavus kuşuna birçok anlam yüklenmiştir.

Tavus Kuşunun Özellikleri

Tavus kuşu, başlı başına özel bir kuştur. Onu özel yapan en önemli özelliği ise rengarenk kuyruklarıdır.

Tavus kuşunun kuyrukları dışında sahip olduğu özellikleri şunlardır:

  • Tavus kuşu 15 yıl yaşayabilir.
  • Sadece erkek olan tavus kuşu ihtişamlı kuyruğa sahiptir.
  • Dişi olan tavuk kuşunun kuyruğu erkeklerinki kadar gösterişli değildir.
  • Erkek olan tavus kuşları, oldukça rahatsız edici bir sese sahiptirler.

Tavus kuşları, dünyanın birçok yerinde önemsenen bir hayvandır. Hatta bazı bölgelerde kutsal kabul edilmiştir. Bu nedenle de tavus kuşlarına gösterilen ilgi daha fazladır. Tavus kuşu, doğada bulduğu her şeyi yiyebilir. Bundan dolayı beslenmeleri konusunda sıkıntı yaşamazlar.

Tavus Kuşunun Türleri

Tavus kuşu, tür bakımından zengin bir canlı değildir. Tavus kuşunun 3 türü bulunmaktadır.

Bunlar:

  • Mavi tavus kuşu
  • Yeşil tavus kuşu
  • Kongo tavus kuşu

Bu türlerin her biri farklı özelliklere sahiptir. Doğanın en renkli varlıklarından biri olan tavus kuşları, gövde gösterisi yapmayı severler. Ancak sadece erkek olan tavus kuşları kuyruklarını açarlar. Bunu ise çiftleşme dönemlerinde dişilerin dikkatini çekmek için yaparlar.

Erkek tavus kuşları, dişiler gibi tek renkli değildir. Kuyruklarının rengarenk olması, erkek tavus kuşlarının daha değerli olmasına neden olmuştur. Bu nedenle erkek tavus kuşlarının fiyatları oldukça yüksektir. Karpostallara görüntü olan tavus kuşu kuyrukları, benzersiz bir görüntü yaratırlar.

Mavi Tavus Kuşu

Tavus kuşlarının bir türü olan mavi tavus kuşu, Hindistan’da alt kesimlerde yaşamaktadır. Hindistan ülkesinde ulusal bir kuş türü olarak kabul edilir. Bu nedenle de mavi tavus kuşuna Hint kuşu da denilmektedir.

Mavi tavus kuşları çalılık ya da yarı kurak olan yerlerde yaşarlar. Hem ağaç tepesine hem de yere yuva yapabilirler. Tohum yemeyi severler. Bunun yanında sürüngen, böcek ve meyve de yemektedirler.

Yeşil Tavus Kuşu

Burma-Cava arasındaki topraklarda yaşam süren yeşil tavus kuşu, nesli tükenmekte olan bir türdür. Bu nedenle diğer tavus kuşu türlerine göre daha değerlidir. Yeşil tavus kuşunu avlamak yasaktır. Dünya Koruma Birliği, yeşil tavus kuşunu koruma altına almıştır.

Kongo Tavus Kuşu

1936 senesinde keşfedilen bir tür olan Kongo tavus kuşu, mavi ve yeşil tavus kuşları kadar tanınmaz. Tavus kuşunun bu kadar popüler hale gelmesine neden olan durum tüyleridir. Dünyada eşi ve benzeri olmayan tüyleri, tavus kuşlarının geçmişten beri rağbet görmesine neden olmuştur.

Hatta dillere destan güzellikleri Çini sanatında bile yer edinmiştir. Bunun yanında moda gibi alanlarda da yine tavus kuşuna ait görseller kullanılmaktadır. Bu nedenle tavus kuşu, her zaman değerli bir hayvan olarak görülmüştür.

Şahin Kuşu – Şahin Kuşu Hakkında Merak Edilenler

Tavus Kuşu Uçabilir Mi?

Adının kuş olması, tavus kuşu uçabilir mi? sorusunu akıllara getirmiştir. Tavus kuşu, gerektiği durumlarda uçma yeteneğine sahiptir. Hem dişi hem de erkek olan tavus kuşunun uçmasına engel bir durum yoktur. Ancak uçmayı çok fazla tercih etmeyen bir türdür.

Hava şartları ve yükseklik gibi kriterlere göre uçabilirler. Avlanacaklarını hissettikleri zaman uçma eğilimi gösterirler. Bazı kişiler, bu kuşların uzun mesafeli uçuşlar yapabildiklerini söylemektedirler. Saatte 16 km uçabilme kapasitesine sahiptirler. Ancak bizler doğal ortamları dışında tavus kuşları uçarken pek fazla göremeyiz.

Tavus Kuşu
Tavus Kuşu

Tavus Kuşunun Üremesi

Nisan ayı geldiğinde tavus kuşları üreme dönemine girerler. Bu üreme dönemi ise Eylül ayına kadar devam eder. Bu dönemde erkek olan tavus kuşları dişilerin dikkatini çekmeye çalışırlar. Dikkat çekme eylemini ise rengarenk kuyruklarını açarak yaparlar. Erkek olan tavus kuşu, 5 dişiyle çiftleşme şansına sahiptir. Dişinin ilgisini çekmek çiftleşme için önemlidir.

Çiftleşme bittikten sonra tavus kuşu, 4-10 yumurta bırakmaktadır. Yaklaşık bir ayın sonunda civcivler yumurtadan çıkarlar. Üç yıl sonunda tam bir tavus kuşu görüntüsü kazanırlar. Bu yaşa kadar kendilerini nasıl idare etmeleri gerektiğini öğrenirler. 3 yaşını tamamladıktan sonra çiftleşmek için hazır hale gelirler.

Tavus Kuşunun Anayurdu Neresidir?

Tavus kuşu değerli bir canlıdır. Onu değerli hale getiren ise özellikle de erkek tavus kuşlarının sahip olduğu tüylerdir. Bu kuşun anayurdu ise Sri Lanka ve Hindistan’dır. Bunun yanında Nepal, Pakistan, Laos, Kamboçya, Güney Çin ve Vietnam’da da yaşarlar.

Dağlık ormanlarda yaşamayı seven bu canlılar, av severlerin de ilgi odağıdır. Tavus kuşunun nesli devam ettirilmelidir. Böyle önemli bir türün yok olmasına izin verilmemelidir. Doğal yaşam alanlarında yaşamalarına izin verilmelidir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz