Cuma, Aralık 1, 2023

Suna Kıraç Kimdir?

Türkiye’nin en önemli iş kadınlarından arasında yer alan Suna Kıraç hakkında internet üzerinden Suna Kıraç kimdir? konusunda birçok araştırma yapılıyor. 1941 senesinde Ankara şehrinde dünyaya gelen Kıraç, Koç ailesinin kızlarından biridir. Babasının ismi Vehbi Koç, annesinin ismi ise Sadberk Hanım olarak biliniyor. Oldukça başarılı bir eğitim hayatı olan Kıraç, Arnavutköy’de bulunan Amerikan Kız Koleji mezunudur. Üniversite öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi, Bankacılık ve Finans bölümünde tamamlamıştır.

1961 yılında babası ile çalışmaya başlayan Kıraç, 2010 yılındaki görevden ayrılışına kadar Koç Holding bünyesinde çalışmaya devam etmiştir. Küçük yaşlarından beri çalışma hayatının içinde olan ve kadının iş hayatında olması gerektiğini savunan Kıraç, ülkemizdeki birçok gence örnek olmuştur.

Edebiyat alanıyla da ilgilenen Kıraç, “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” isimli iki cilt kitap yazmıştır. ALS hastalığıyla mücadele eden Kıraç, çevresiyle iletişim kurmak için gözlerini kullanıyor. 1997 yılında Cumhurbaşkanlığından aldığı üstün hizmet madalyasıyla da biliniyor.

Suna Kıraç Hayatı

Başarılı bir eğitim kariyeri geçirdikten sonra iş hayatına atılan ve çalışmayı hiçbir zaman bırakmayan Kıraç, Türkiye’nin en başarılı ve ünlü iş kadınlarından biridir. Koç ailesine mensup olan Kıraç, başarılı hayatıyla birçok kişiye örnek olmuştur. 2000 yılında yakalandığı ALS hastalığına rağmen çalışmayı bırakmayan ve hala iş hayatında olan Kıraç, iletişimini gözleri ve kirpikleri aracılığıyla sürdürüyor.

1961 yılında Koç Holding bünyesinde çalışmaya başlayan ve farklı kademelerde görev yapan Kıraç, yöneticilik vasıflarıyla öne çıkan bir iş kadınıdır. Birçok sosyal sorumluluk projesinde de rol alan Kıraç, maddi durumu yetersiz olan çocukların eğitimine katkı da bulunmuştur. Suna Kıraç hayatı, günümüzde örnek olarak gösterilen hayatlardan biridir. Soyadını ise 1969 yılında evlendiği İnan Kıraç’tan almıştır.

Kıraç Kaç Yaşında

Koç Holding yönetim kurulu üyeliği yapmış ve Vehbi Koç’un kızlarından biri olan Suna Kıraç, 1941 senesinde doğmuştur. Türkiye’deki önemli ve başarılı iş kadınlarından biri olan Kıraç, geçirdiği ALS hastalığıyla da birçok kişi tarafından tanınıyor. Suna Kıraç kaç yaşında sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Şuan 79 yaşında olan Kıraç, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Koç Holding bünyesindeki görevinden ayrılmış ve istirahat etmeye başlamıştır.

Suna Kıraç İş Hayatı

İş hayatını dolu dolu geçiren ve Türkiye’de adından sıkça söz ettiren Kıraç, Koç Holding yönetim kurulu üyeliği ve başkan vekilliği yapmıştır. İlk olarak 1960 ve 1965 yılları arasında babasının asistanlığını yapan Kıraç, daha sonra şirketin genel sekreterliğini üstlendi 1977 ve 1980 yıllarında ise yönetim kurulu üyeliği yaptı. Daha sonra başkan vekilliği görevine gelen Kıraç, 2010 yılına kadar bu görevi yürüttü. 1997 senesinde eğitim ve sağlık sektörlerindeki katkıları dolayısıyla hizmet madalyası almaya hak kazandı.

Çocukların eğitim ve öğretimine katkı vermesi nedeniyle London School tarafından verilen Onur Üyeliği ödülünü de alan kıraç, ALS hastalığına yakalanması sebebiyle 2010 yılında iş hayatını sonlandırmak durumunda kalmıştır.

Çeşitli vakıflara üye olan Suna Kıraç iş hayatı başarıları nedeniyle günümüzdeki örnek insanlardan biridir. 2006 yılında yayınlandığı kitabı, o yılın en çok satılan eserlerinden biri olmuştur. Kitap gelirlerinin tamamını TEGV’a bağışlamıştır.

Suna Kıraç Aile Hayatı

Başarılı iş kadınının ailesini merak eden kişiler, Kıraç’ın aile hayatı konusunda araştırmalar yapıyor. Daha çok iş hayatıyla tanınan ve Koç ailesine mensup olan Kıraç, 1969 yılında İnan Kıraç ile dünya evine girmiştir. İkilinin çocukları olmasa da 1984 yılında İpek Kıraç isimli çocuğu evlat edinmişlerdir. Kendisi gibi iş insanı olan İnan Kıraç ile mutlu bir evlilik sürdüren Suna Kıraç, ALS isimli hastalığa yakalandı.

Umarım “Suna Kıraç Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “İş İnsanları” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler