Cuma, Aralık 8, 2023

Mübariz Mansimov Kimdir?

Palmali Holding sahibi olan Mübariz Mansimov kimdir? 1968 yılında Bakü şehrinde dünyaya gelen Mansimov, Azerbaycanlı bir iş adamıdır. 8 çocuklu bir ailede büyüyen Mansimov, 2007 senesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almaya hak kazanmıştır. Türkiye’de vatandaşlık aldıktan sonra Gurbanoğlu soyadını kullanmaya başlayan iş adamı, bir dönem Kızıl Ordu içinde yüzbaşılık da yapmıştır. Ordudan ayrıldıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte Lena Line isimli şirketi kuran isim, şuan şirketin tek sahibi olarak faaliyet yürütüyor.

Farklı dönemlerde Türkiye’de de ticaret sektöründe farklı faaliyetler yürüten Mansimov, 1998 senesinde Palmali Holding’i kurmuştur. Yıllar geçtikçe şirketini büyüten ve deniz acenteliği yapan iş adamı, 2013 yılında 270 gemilik bir ticaret şirketinin sahibi olmuştur. Yük ve petrol taşımacılığı yapan şirketinin dünya genelinde temsilcilikleri vardır.

Azerbaycan’da da şirketi bulunan iş adamının şirketinin ismi PalSüt isimli bir ticaret firmasıdır. Azerbaycan takımları arasında yer alan Hazar Lankaran isimi takımın da sahibi olan Mansimov, birçok sektörde faaliyet yürütmüştür.

Mübariz Mansimov Hayatı

Dünya çapında tanınan ve ticaret sektöründe büyük işler yapan Mübariz Mansimov’un dünya genelinde yaklaşık 50 bin çalışan personeli vardır. Mübariz Mansimov hayatı konusunda araştırma yapan birçok kişi, iş adamının iş ve aile hayatını merak ediyor.

Türk vatandaşlığı da alan iş adamının dünya genelinde faaliyet gösteren büyük iş ortakları bulunuyor. Deniz lojistiği sektöründe başladığı iş hayatını gün geçtikçe büyütmüş ve dünyanın en önemli lojistik şirket sahiplerinden biri haline gelmiştir.

Dünyanın en zengin iş adamları arasında her alan Mübariz Mansimov, en büyük iş atılımlarından birini Socar isimli büyük petrol şirketine ortak olmakla yapmıştır. Türkiye’de faaliyet yürüten Tekfen İnşaat’ın yüzde 50 oranındaki hisselerini de satın almıştır. Bu sayede petrol işi yapmaya başlayan Mansivov, Türkiye’deki en önemli petrol şirketlerinden birinin ortağı olmayı başarmıştır.

Mansimov Kaç Yaşında

Azerbaycan ve Rusya’da önemli işler yapan ve dünyadaki zengin iş adamlarından biri olan Mübariz Mansimov, farklı sebeplerden dolayı gündeme gelmiştir. Mübariz Mansimov kaç yaşında? 1968 yılının Mart ayında dünyaya gelen iş adamı şuan 52 yaşındadır. Rusya, Azerbaycan ve Türkiye gibi ülkelerde büyük şirketleri bulunan ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren Mansimov, 2020 yılının Mart ayında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır.

Mübariz Mansimov İş Hayatı

Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Mübariz Mansimov iş hayatı ile merak edilen insanlardan biridir. İş hayatına başladığı günden bu yana gelişme gösteren ve kurduğu Palmalı Holding isimli şirketi büyüten Mansimov, dünyanın en zengin iş adamlarının arasına girmeyi başarmıştır. Deniz ticareti sektöründe önemli aşamalar kaydeden iş adamının 270’in üzerinde gemisi olan şirketi vardır. Sadece Azerbaycan’da değil dünyanın farklı ülkelerinde şirketleri bulunuyor.

  • Mübariz Mansimov’un sahibi veya ortağı olduğu bazı şirketler şu şekildedir;
  • Rusya’da faaliyet gösteren Lena Line şirketi,
  • Türkiye’de Pamalı Otelcilik ve Acentelik şirketi,
  • Azerbaycan’da PalSüt şirketi,
  • Socar, Petkim ve Tekfen İnşaat şirketlerinde yüzde 50 ortaklık…

Farklı ülkelerdeki şirketleriyle faaliyet gösteren iş adamı, dünya genelinde 50 bine yakın personel çalıştırmaktadır. Sahip olduğu servet ile göz dolduran iş adamının aile hayatı da ilgi çekicidir.

Mübariz Mansimov Aile Hayatı

İş hayatında yaşadığı olaylarla adından sık sık söz ettiren Mübariz Mansimov, aile hayatındaki gelişmelerle de gündeme oturmuştur. İlk olarak 2000 yılında Tamara Gurbanoğlu ile dünya evine giren ve 3 çocuğu olan Mansimov, eşinden boşanarak 2017 yılında Ulviye Gassimova ile ikinci evliliğini yapmıştır.

Eski karısının açtığı 3 milyar dolar tutarındaki boşanma davası bir süre gündemi meşgul etmiştir. Mübariz Mansimov aile hayatı, iş adamının 2020 yılında FETÖ soruşturması nedeniyle gözaltına alınması ve tutuklanması ile araştırma konusu olmuştur.

Umarız “Mübariz Mansimov Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “İş İnsanları” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler