Gebelikte Sağlıklı Beslenme İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelikte Beslenme

Gebelik ve emziklilik, doğurganlık çağındaki her kadın için doğal bir olaydır. Gebelikte beslenme döneminde anne ve bebek sağlığını etkileyen birçok etmen vardır. Bunlar; annenin yaşı (18 yaş altı veya 35 yaş üstü doğumlar), gebelik sayısı/çoğul gebelikler, son iki gebelik arasındaki süre, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik yapı ve en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmesidir. Sağlıklı bir toplumun temelini sağlıklı nesiller oluşturmaktadır.

Gebelikte Beslenme İçin İhtiyaç Olan Besinler

Protein

Gelişen bir bebeğin vücut hücreleri, anne vücudundaki değişiklikler ve özellikle de plasenta, proteine gereksinim duyar. Anne karnındaki bebeğin büyümesi, ortalama 950 g kadar protein birikmesi demektir. Bu nedenle gebe olduğunuz zaman, günlük fazladan 20 gram proteine ihtiyacınız vardır (veya 1.2 g/kg) .

Gebe olmayan kadınlar için önerilen protein 50-60 gram iken, gebelik döneminde 70-80 grama çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; 90 gram kırmızı etten yapılan köfte 20 gram, 240 gram süt (1 büyük su bardağı) ise 8 gram civarında protein sağlar. Gebeliğin 4. ayından sonra annenin zayıflatılması sakıncalıdır

Gebeliğin 4. ayından sonra annenin zayıflatılması sakıncalıdır.

 • Mineraller Gebelik döneminde minerallere olan gereksinim artmaktadır. Bu mineraller içerisinde en önemlileri demir ve kalsiyumdur.

Demir

Gebelikte artan demir gereksiniminin besinlerle karşılanabilmesi  için normal gereksinime ek olarak 10-20 mg demir alınmalıdır. Gebelikte beslenme programı içinde demirden zengin besinlerin (kırmızı et, kümes hayvanları, kuru baklagiller, kuru meyveler, pekmez, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri gibi besinler) yer alması önemlidir. Ayrıca demir emilimini engellediği için yemeklerle birlikte çay- kahve içilmemelidir. Yemeklerde mutlaka taze meyve ve suları, salataların (C vitamininden zengin) bulunması demirin vücutta kullanımını artıracaktır. Sağlık Bakanlığının Politikası Olarak; Gebelerde klinik anemi olmasa da günlük demir gereksinimi göz önüne alınarak tüm gebelere ikinci trimestirden başlayarak 6 ay ve doğum sonu 3 ay olmak üzere toplam 9 ay süre ile günlük 40-670 mg elementer demir verilmektedir.

Kalsiyum

Gebelik süresince kemik yapısını oluşturan kalsiyumun yeterli miktarda alımı, bebeğin iskelet yapısının gelişimine, annenin de kemik kitlesinin korunmasına yardımcıdır. Gebelik süresince yeterli miktarda kalsiyum tüketimi daha sonraki dönemde osteoporoz riskinden sizi korur. Gebe kadınların günlük kalsiyum ihtiyacı 1000-1300 mg, adolesan gebelerin gereksinimi ise günlük 1300 mg’dır. 240 gram (büyük su bardağı) süt veya yoğurt günlük yaklaşık 300 mg kalsiyum sağlar. Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller iyi bir kalsiyum kaynağıdır. • Vitaminler Gebelikte günlük 300 kalori enerji eklenmesi ile birlikte B vitaminlerinin (tiamin, riboflavin ve niasin) gereksinmesi de artmaktadır.Gebelikte Sağlıklı Beslenme İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni vücut hücrelerinin yapımında proteine yardımcı olarak B6 vitamini, B12 vitamini, folik asit için gereksiniminiz artar.

Kadınlar yeterli düzeyde folat tükettikleri (600 mcg/gün) zaman nöral tüp defektleri için risk azalmaktadır.

Demir, folik asit ve diğer önemli besin öğeleri ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlamaya yardımcı olmak için doktorunuz ve diyetisyeniniz doğum öncesi multi-vitamin ve mineral suplemanı kullanmanızı önerebilir.

Hamileyken Yenilmemesi Gereken Besinler – Gebelikte Beslenme

 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri (Küflenmiş, yumuşak ve pastörize edilmemiş peynir ve benzeri..)
 • Çiğ ya da az pişmiş yumurta; bu yumurtalarla hazırlanan mayonez, krema ve dondurmalar  Çiğ ya da az pişmiş et
 • Karaciğer
 • İşlenmiş etler (salam, sucuk, pastırma gibi..)
 • Fazla tuz ve turşu, salamura zeytin gibi tuzlu yiyecekler
 • Yağlı yiyecekler ve kızartmalar
 • Sağlıksız koşulda saklanmış, bozuk ve küflü yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri, sushi gibi çiğ ya da az pişmiş deniz ürünleri
 • Alkol
 • Tatlı ve şekerlemeler

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Ayrıca dilerseniz diğer yazmış olduğum makalelere de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz