Pazar, Nisan 14, 2024

Fitness Eğitmeni Olabilmek İçin İzlenecek Yollar

Fitness Eğitmeni, Eğitmenlik anlamından da açıklayabileceğimiz gibi; eğitmek işini yapan, eğitimle uğraşan, eğiten kimse demektir.

Fitness Eğitmeni, fitness alanındaki tüm akademik bilgi birikimini eğitim süreciyle aynı doğrultuda tamamlayarak hem bilgi birikimini sahada görüp deneyimleme hem de dünya çapında geçerliliği bulunan eğitimlere katılarak donanımını sağlama imkanı bulabilir.

Fitness Eğitmeni, tüm bu sporsal ve fiziksel olarak tanık olduğu bilgi birikimlerini eğitim kurumlarında, spor salonlarında birebir veya grup şeklinde teorik ve uygulama olarak bireylere aktaran kişidir.

Fitness Eğitmenliğine Adım Atmak!

Genç yaşta eğitmenliğe geçiş yapmak isteyenler için önerimiz; fitness eğitmeni olmayı hedefleyen bireylerimizin, üniversite dönemlerinde beden eğitimi ve spor yüksekokuluna giriş yapıp 4 yıl boyunca bu eğitim sürecini faydalı ve başarılı şekilde tamamlaması gerekmektedir.

Bu alanda önemli olan akademik eğitim sürecinin yanında sporcu olarak da görsel ve uygulanabilir deneyimler kazanmak. Ayrıca bu yönünü de geliştirmek akademik faaliyet sürecinde faydalı olacaktır.

Akademik olarak eğitim hayatına üniversiteden önce de başlangıç yapmış bireyler vardır. Birkaç yıl öncesinde spor liseleri bulunmaktaydı ve buradan mezun olan bireyler de bulunmaktadır.

Ancak günümüzde ise, izlenen en etkin ve doğru yol spor akademisi beden eğitimi spor yüksekokulundan mezun olarak eğitmenlik hayatına giriş yapmaktır.

Fitness eğitmeni adayı öğrencilerimizin eğitim süresi boyunca aynı ortamda bulundukları saygıdeğer ve kıymetli eğitimcilerini iyi gözlemlemeleri lazım. Ayrıca alanında uzman kişilerden aldıkları püf noktaları saklamaları onları en üst seviyeye çıkartacaktır.

Fitness Eğitmenliğinin Saha Ve Akademik Süreci

Fitness eğitmenliğine adım atacak arkadaşlar , şuanda ve bundan öncesinde de olduğu gibi eğitim süreçleri devam ederken fitness salonlarında çalışmaya devam etmekte ve başlamaktadırlar.

Bireylerin bu süreçleri genellikle yoğun uğraş göstermekle geçmektedir.

Kimi eğitmen bireyler için zor süreçler olurken, bazı eğitmen bireyler için ise yoğunluğa rağmen çok efektif bir süreç olarak gerçekleşebilmektedir.

Her fitness eğitmeni, işe başladığı ilk günden bu güne kadar elbette zorluk ve kolaylık evreleriyle karşılaşacaktır.

İşin teknik ve bilimsel yönünün yanında felsefik açıdan da işine hakim olup odaklanmak, eğitmen bireylere daha başarılı bir yol açmış olacaktır.

Eğitim süreci devam ederken de çalışmak isteyen olabilir, eğitim sürecini bitirdikten sonra da eğitmenliğe giriş yapmak isteyenlerde… Bu biraz “erken kalkan erken yol alır” atasözü ile güç kazansa da eminim ki ülkemizde çok başarılı olacak eğitmen arkadaşlarımız doğacakları zamana doğru ilerlemektedir.

Genel olarak iki yol da adım atmaya değer; ama bu adımı daha kolay atılır hale de getirmemiz mümkün.

Eğitmenliğe başlayacak arkadaşlarımız hem eğitim hem mesleki faaliyetlerini bir arada yürütebilmeleri için en sağlıklı yol olan yarı zamanlı çalışma sistemidir. Bu da çoğu fitness eğitmeni adayımız için başarı odaklı en doğru seçim olabilir.

Çok yoğun çalışmalar sonucunda eğitmen adaylarımız gerekli odaklanmayı eğitim süreçlerinde gösteremeyebiliyor ve sonuç olarak başarı grafiği yükseklere tırmanmakta güçlük çekiyor.

Bu şekilde mesleki kariyerine yeteri kadar akademik fayda sağlayamayabiliyor.

Bu yüzden saha ve akademik faaliyeti eşit oranda yürütmek daha doğru seçim olabilir.

Eğitmenlikte Donanım ve Eğitimsel Kazanımlar 

Fitness Eğitmenliği Akademik  Süreç Devam Ederken Donanım Amaçlı Eğitimler!
  • Ülkemizde bulunan Fitness ve Vücut Geliştirme Federasyonundan eğitim serisini sıralı ve kademeli şekilde alıp geliştirebiliriz
  • Fitness salonlarında olmazsa olmazlardan olan grup dersleri uzmanlık sertifika ve kurslarına katılabiliriz
  • Fitness içerisinde toplumumuzda var olan bireysel ihtiyaçlara ( kilo vermek, kilo almak, kas gelişimi, postürel değişim ve gelişim, spor sakatlığı sonrası iyileştirmek vb. ) yönelik uzmanlık kurslarına ve sertifika programlarına katılıp donanım kazanabiliriz
  • Fitness salonlarında özellikle aranan eğitmenleri daha ileriye taşıyabilecek, yurtdışı eğitim programları ile daha üst seviyelerde bulunabiliriz
Eğitim Sürecinde Bir Adım Daha Yukarıya Nasıl Ulaşılabilir?

Tüm bu akademik ve saha faaliyet süreçlerini tamamladıktan sonra, eğitmen bireylerimizi yapılan ve tamamlanan lisans programlarının daha ileriye taşınması için yüksek lisans programlarında bulunmaları ülkemizde bu işin önem bulduğunun göstergesidir.

Fitness eğitmeni bireylerimiz, lisans programlarından sonraki adımlarında mutlaka imkanlar ve şartlar doğrultusunda yüksek lisans programlarında faaliyet göstermeleri gerekmektedir.

Bu sürecin devamında, arzu eden eğitmen bireyler bu mesleki alanda eğitim kariyerlerini doktora seviyesine kadar çıkartabilir. Benim de size tavsiyem çıkartmanız olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler