Ana Sayfa Dahiler İş İnsanları Şevket Sabancı Kimdir?

Şevket Sabancı Kimdir?

0
1842
şevket sabancı

Türkiye’nin en ünlü ailelerinden birisi olan Sabancı ailesinin üyelerinden birisi olan Şevket Sabancı kimdir? İnsanlar tarafından merak edilir. Şevket Sabancı hayatı, aile ve iş hayatı hakkındaki bilgiler şunlardır;

Şevket Sabancı Hayatı

Sabancı ailesinin varislerinden birisidir. Kayseri’de doğan Şevket Sabancı ilk eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde alır. Daha sonra İngiltere’ye giden Sabancı İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nde tekstil mühendisliği alanında eğitim alır. Eğitimi ve yaptığı evlilik sonrası uzun yıllar Londra’da yaşar. Ülkeye dönüşü ise 1996 yılında olur ve İstanbul’da yaşamaya başlar. Günümüzde de İstanbul’da yaşamaya devam etmektedir.

Şevket Sabancı Kaç Yaşında?

1936 yılında doğar ve kendisi günümüzde 84 yaşındadır. Gençlik döneminde futbolla ilgilenir. Takip ettiği iki takım Fenerbahçe ve Manchester United takımlarıdır ayrıca müzikle ilgilidir. Bu sebeple eşiyle birlikte kışın belirli aralıklarla Londra’ya gider. Londra’da hala bir evi olan Sabancı şehirde düzenlenen müzikal, opera ve tiyatro gibi etkinliklere katılır.

İş Hayatı

Tekstil mühendisi olan Şevket Sabancı ilk iş deneyimini orta üçüncü sınıf yaz tatilinde Adana’da bulunan aile işlerinin başında durmasıyla başlar. Ailesine ait Bossa isimli şirketin iplik satma işlerini yürütür.

Borsa’da çalışması sayesinde tekstil mühendisliğini okumaya karar verir ve eğitimi sonrasında tekstil üzerine üst düzey görevlerde bulunur. Daha sonra Sabancı Holding’in kurulmasıyla 1980 yılı itibariyle Sabancı holding bünyesinde çalışmaya başlar. Şirketin yurt dışındaki temsilciliği görevini üstlenir.

Ayrıca Vaksa (Sabancı Vakfı) kurucuları arasında yer alır. 1996 yılında kardeşi Özdemir Sabancı’nın öldürülmesiyle Türkiye’ye dönerek holdingte görev yapmaya başlar. Holdingte başkan vekilliği görevini yerine getirir.

2000 yılında Sabancı Holding’ten ayrılarak Esas Holding’i kurar. Şirketin kuruluşunda oğlu Ali Sabancı ve kızı Emine Kamışlı’da rol alır. Esas Holding gıda, perakende, havacılık, eğlence, sağlık ve gayrimenkul sektörlerinde hizmet verir.

Anı zamanda 1990 yılında kurulan Pegasus’un 2005 yılı itibariyle de sahibidir. Pegasus’un yöneticiliğini ise oğlu Ali Sabancı yapmaktadır. Esas Holding’te 19 yıl yönetim kurulu başkanlığı yaptıktan sonra bu görevi 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle oğlu Ali Sabancı’ya bırakır.

2020 yılına kadar aktif olarak iş hayatında yer alır. Esas Holding, Pegasus, Peyman, Sedes, Gratis ve Densa holdinglerin sahip ve hissedarlarındandır. Sabancı Holding’ten ayrıldıktan sonra hisseleri uzun yıllar kendinde kalan Şevket Sabancı 2009 yılı itibariyle Sabancı Holding hisselerini ve Akbank hisselerini satar.

Forbes Türkiye tarafından hazırlanan en zengin 100 Türk listesinde 2017 yılında 33. sırada yer alır. Ayrıca Esas Holding sayesinde Ekonomist dergilerinde ilk 2 ve 3 sıralarında yer alır. Son olarak da Forbes 2019 En zengin 100 Türk listesinde ise 49. sırada yer aldı.

Aile Hayatı

İş adamı, Sabancı ailesinin ikinci kuşak üyelerindendir. Hacı Ömer Sabancı ile Sadıka Sabancı’nın çocuğudur. Beş çocuklu olan ailenin dördüncü çocuğu olan iş adamı, Sakıp Sabancı’nın ise kardeşidir. Diğer kardeşlerinin ismi ise Özdemir, Erol, İhsan ve Hacı Sabancı’dır.

Şevket Sabancı 1961 senesinde Hayırlı Zerrin Sapmaz’la evlenir. Hala evli olan çiftin bu evlilikten ikisi kız olmak üzere üç çocuğu dünyaya gelir. Çocukların isimleri ise Ali, Emine ve Sadıka’dır. Ayrıca çocuklarından ikişer olmak üzere 6 erkek torunu ve 6 erkek torun çocuğu vardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz