Cuma, Aralık 1, 2023

Senan Kara Kimdir?

Son sıra adından söz ettiren, Atiye ve Doğduğum Ev Kaderimdir gibi popüler dizilerde yer alan oyuncu Senan Kara kimdir? Son zamanlarda bu kadar ses getiren ve başarılı oyuncularla aynı karede yer almasına neden olan özellikleri hakkında konuşmak gerekir.

Eğitim ve Öğrenim Hayatı

Senan Kara 9 Ağustos 1978 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Ortaöğretim eğitimini Yunus Emre Kolejinde tamamlamıştır. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nü kazanmıştır. Okul hayatı boyunca çeşitli oyunlarda da yer almıştır. ‘Gözlerimi kaparım Vazifemi yaparım’ adlı oyun ile ‘martı’ isimli oyunlarda başrollerde oynamıştır.

Böylece daha öğrenciyken yeteneğini geliştirmeyi ve sanat dünyasında yer edineceğinin sinyallerini vermiştir. 4 yılın ardından 2000 senesinde 20. yüzyılın en seçkin ABD’li oyun yazarlarından olan Tennessee Williams’ın “Arzu Tramvayı” ve “Bir Madonnanın Portresi” isimli tez oyunuyla mezun olmuştur.

Senan Kara Kimdir?
Senan Kara Kimdir?

Oyunculuğun İlk Yılları

Eğitim hayatının ardından televizyon dizilerinde oynamaya başlamıştır. 2000 yılında TV’lerde yayınlanan ‘Karakolda Ayna Var’ adlı dizide rol alarak dizi oyunculuğu kariyerine başlamıştır. Böylece mezun olduğu ilk senesinde televizyon ve dizi dünyasına girmiştir. Başarılı oyuncu aynı zamanda Şehir Tiyatroları Kadrolu oyuncusudur. Tiyatro oyunları, dizi ve filmlerde yer almaktadır. Böylece oyunculuk dünyasının her kesiminde yer alabileceğini ispatlamıştır. 2007-2008 döneminde Duru Tiyatro’ya ‘Kaset’ adlı oyunla konuk oyuncu olarak katılmıştır.

Vatanım Sensin Dönemi

Başarılı oyuncu, 2016 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başlayan ve Kurtuluş Savaşı dönemini anlatmasıyla ses getiren dönem dizisi Vatanım Sensin dizisinde Veronika karakteriyle kamera karşısına geçti. 2016-2018 yılları arasında süren dizi dönemin ses getiren dizilerinden biriydi. Dizide Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve Onur Saylak gibi isimlerle rol almıştır. Senan Kara Veronica isimli yıllar önce çocuğunu kaybetmiş Yunan bir anneyi canlandırmıştır.

Yapılan bir röportajda dizideki aksanının çok iyi olmasının nedenlerini anlatmıştır. Senan Kara, dizi çekiminden önce okuma yaptıklarını ve Yunan dili edebiyatı öğretim görevlisi Ayşe Gülsevin Tamer ile çalışmalar yaptıklarından bahsetmişti. Sık sık bir araya gelip aksan çalışmaları yaptıklarını söyleyen oyuncu, dizi içinde bu denli iş disiplinine bağlılığını ortaya koymuştur.

Doğduğun Ev Kaderindir Dönemi

25 Aralık 2019 yılında ekranlara gelen ve büyük bir ilgi uyandıran Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin ‘Nermin’ karakterini canlandırmıştır. Dizi iki sezon sürmüştür. 12 Mayıs 2021’de final yapmıştır. Senan Kara dizi boyunca canlandırdığı şefkatli anne rolüyle izleyicilerden tam not almıştır. Dizide Engin Öztürk, Demet Özdemir ve İbrahim Çelikkol gibi dönemin yükselen oyuncuları yer almıştır.

Atiye Dönemi

27 Aralık 2019 senesinde yayınlanmaya başlanmış Netflix Türk orijinal dizisidir. Senaryo yazarlığını Fatih Ünal, Nuran Evren Şit ve Jason George’un üstlendiği, Yönetmen koltuğunda Burcu Alptekin’in oturduğu aksiyon ve fantastik bir dizidir.

Senan Kara’nın 2020’de yayınlanan 2. sezonuyla kadroya girdiği dizi Netflixte en çok izlenen Türk dizilerinden biridir. 2. ve 3. sezonlarda aynı karakterin farklı kişiliklerini oynayan Senan Kara başarısını ve oyunculuğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Dizide Beren Saat, Mehmet Günsür ve Melisa Şenolsun gibi başarılı oyuncularla birlikte rol almaktadır. Dizi hala devam etmektedir.

Senan Kara Kişiliği ve Özel Hayatı

Başarılı oyuncu, Hercai dizisinde Hazar Şadoğlu karakteriyle büyük ün yakalamış oyuncu Serhat Tulumluer ile 2007 yılında evlenmiştir. Bu evliliğinden Deniz isimli bir çocuğu vardır. Sanatçı hayatının çoğunu doğup büyüdüğü İzmir’de geçirmiştir. Ve İzmir’e çok büyük bağlılık göstermektedir. Bir röportajında ‘İzmir İstanbul’a göre rahat bir şehir, trafik sorunu yok, sakin, iklimi güzel… Tüm bunların insanın yapısında ister istemez bir etkisi var.

İzmirliler daha pozitif daha güler yüzlü daha sıcak daha sakindirler.’ demiştir. Ayrıca aynı röportajda, İzmir insanının kentin dokusuna sahip çıktıklarını, yüzler yüzlü, pozitif. Sosyal demokrat insanlar olduklarını bu neden İzmirlilere minnnet beslediğini söylemiştir. Duyarlı oyuncu dizi sürelerinin artmasıyla set işçilerinin kötüleşen şartlarına da tepkili olduğunu, işçilerin; uykusuz, izinsiz ve reposuz çalışmalarının çok ağır sonuçlar olduğunu dile getirdi.

Senan Kara Hobileri ve İlgi Alanları

Oyuncunun ilgi alanları ve en’leri üzerine de konuşmak gerekirse şöyle:

 • Oyuncunun en sevdiği kitap — Güven (Vedat Türkali – 2 cilt)
 • En sevdiği filmler — Blue Jasmine (2013) (Woody Allen)
 • Manchester By The Sea (2016) (Kenneth Lonergan)
 • En sevdiği şarkılar — Red Right Hand (Nick Cave)
 • Hard to Handle (Nick Cave)
 • Saçlar (Kalben)
 • Sevdiği Şarkıcılar — Selda Bağcan
 • Evrencan Gündüz
 • Deniz Tekin
 • Oyunculuk İçin Önerdiği Kitap/Yazar — Stanivslavski
 • Eric Morris

Oynadığı Dizi, Film ve Tiyatrolar

Sanatçı, oyunculuğunu çeşitli alanlarda sergilemiş, onlarca rolde yer almıştır. Tiyaro hayatında aktif olan sanatçı; film ve dizilerde de yer almıştır.

Sanatçının yer aldığı diziler, filmler ve tiyatro oyunları:

 • 2000 yılı – Karakolda Ayna Var (Dizi)
 • 2004 yılı – Yabancı Damat (Dizi)
 • 2016 yılı – 2017 – Vatanım Sensin (Kirya Veronica) (Dizi)
 • 2019 yılı – Kuzgun (Kudret) (Dizi)
 • 2019 yılı – Doğduğun Ev Kaderindir (Nermin) (Dizi)
 • 2019 yılı – Bilmemek (Sinema Filmi)
 • 2019 yılı – Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (Sinema Filmi)
 • Suç ve Ceza-Fyodor Dostoyevski – 2000 (Tiyatro Oyunu)
 • Hasır Şapka-Eugene Labich – 2001 (Tiyatro Oyunu)
 • Sekiz Kadın: Robert Thomas – 2002 (Tiyatro Oyunu)
 • Güneşin Oğlu: Betül Avunç – 2003 (Tiyatro Oyunu)
 • Ya Devlet Başa Y kuzgun Leşe: Orhan Asena – 2008 (Tiyatro Oyunu)
 • 12.Gece: William Shakespeare – 2015 (Tiyatro Oyunu)

Sanatçı aktif geçirdiği tiyatro dönemlerinin ardından dizi hayatı daha da yoğunlaşmış. Son zamanlarda rol aldığı diziler artmıştır.

Senan Kara Kimdir?
Senan Kara Kimdir?

Sanatçının Aldığı Ödüller

Senan Kara Kimdir?‘ sorusuna en güzel cevaplardan biri de bu başarılarının karşılığında sonuna kadar hak ettiği ve kazandığı ödülleridir. Başarılı oyuncunun yer aldığı rollerindeki başarısından ötürü birçok ödülü mevcuttur. 2007 yılında yer aldığı ‘Kim Kimi Kiminle’ adlı tiyatro oyunundaki rolüyle Türk Kadınlar Birliği tarafından ‘Bedia Muvahhit Ödülü’ne layık görülmüştür. 2019 yılında yer aldığı Bilmemek adlı filmdeki üstün performansıyla 27. Adana Altın Koca Ödülüne layık görülmüştür.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler