Cumartesi, Nisan 13, 2024

Selçuk Yöntem Kimdir?

Selçuk yöntem İstanbul doğumlu olan Türk sunucu ve oyuncudur. Tam adı Akif Selçuk Yöntem’dir. Sakaryalı bir baba ve Erzurumlu bir annenin evladı olan Yöntem 1953 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Selçuk Yöntem’in daha sonra bir kardeşi daha olmuştur. Uzun yıllar boyunca sektörde yer alan usta sanatçı birçok başarılı projeye imza atmıştır.

Selçuk Yöntem Hayatı

Babası subay olan Selçuk Yöntem, çocukluğunda babasının tayinleri sebebiyle birkaç il dolaşmıştır. Babasının tayini Malatya’ya çıkınca burada ilkokula başlamıştır. Daha sonra aile sırayla Afyon, Ankara ve İstanbul şehirlerine taşındılar. Başarılı oyuncu lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde yaptı.

Daha sonra ise Ankara Devlet Konservatuarına geçti. Tiyatro eğitimi almak isteyen Yöntem, 1975 ve 1976 seneleri arasında Ankara Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro Yüksek Bölümü’nde okudu. 1977 yılında ise, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun kadrosuna dahil oldu.

Selçuk Yöntem Ödülleri

  • 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna giren Yöntem; 1985 senesinde “Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye” isimli oyunu yönetti. Bu oyun ile “Övgüye Değer Yönetmen” ödülünü kazandı.
  • 1986 ve 1987 tiyatro sezonunda “Dört Mevsim” isimli oyun sayesinde “Övgüye Değer Erkek Oyuncu” ödülüne hak kazandı.
  • 1988 ve 1989 tiyatro sezonunda ise “Peynirli Yumurta” isimli oyun ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü sahibi oldu.
  • 1990 ve 1991 sezonunda ise “Deli Dumrul” oyunundaki rolü sayesinde “Ulvi Uraz En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

Yöntem Kaç Yaşında?

Tiyatro ile başlayan kariyerinde birçok değerli proje ve yapıma imza atan Selçuk Yöntem, 13 Temmuz 1953’te dünyaya gelmiştir. Başarılı oyuncu, şu an 66 yaşındadır.

Selçuk Yöntem Sanat Hayatı

1978 senesinden 1995 senesine kadar Tiyatro ile ilgilenen Selçuk Yöntem, Topuzlu, Yaban Ördeği, Kurban, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye ve Aşağıdakiler gibi önemli tiyatro oyunlarında yer aldı. Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye oyunu ile ise “Övgüye Değer Yönetmen” ödülüne hak kazandı.

1978 yılında hayata geçirdiği Atlı Karınca televizyon dizisi ile birlikte televizyon dünyasına adım attı. Bu dizinin hemen ardından 1978 senesinde “Yaşadığımız Devir”, 1982 senesinde ise “Ahmet’in Günlüğü” tv dizilerinde yer aldı. Bu diziler ile kısa sürede üne kavuşan Yöntem, izleyici tarafından oldukça sevildi. 1998 yapımı “Sıcak Saatler” ve “Deli Yürek” dizilerinde rol aldı. 2003 yılında ise “Kurtlar Vadisi” dizisi kadrosunda yer alarak izleyicinin aklına kazındı. 1991 yılında “Suyun Öte Yanı” isimli sinema filmi ile sinema sektörüne adım attı.

Ardından 1996 yılında “İstanbul Kanatlarımın Altında”, 2005 yılında “Banyo” ve 2008 yılında ise “Devrim Arabaları: filmlerinde rol alarak izleyici ile arasında sağlam bağlar oluşturdu. Usta oyuncu Yöntem, 2008 senesinde Kanal D’de yayınlanan “Aşk-ı Memnu” dizisinde ise Adnan Ziyagil karakterini canlandırdı. Adnan Ziyagil karakteri ile günümüzde bile konuşulmaya devam eden Selçuk Yöntem, bu proje ile adeta kariyerinin zirvesine ulaştı. 2014 yılında popüler yarışma programı “Kim Milyoner Olmak İster?” sunuculuğunu yaptı. Fakat kısa bir süre sonra yerini oyuncu olan Murat Yıldırım’a bıraktı.

Yöntem Aile Hayatı

1953 yılında doğan usta oyuncu, ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Başarılı kariyer hayatı devam ederken 1976 senesinde meslektaşı Zuhal Olcay ile dünya evine girdi. 3 sene süren aile hayatının sonrasında anlaşamayan çift, 1979 senesinde boşandı.

Oyuncu, ikinci baharını 1987 yılında bale sanatçısı Cihan Yöntem ile gerçekleştirdi. Bu evlilikten Iraz Yöntem isimli kızları dünyaya geldi. Iraz Yöntem, 29 Mart 1983’de dünyaya geldi. 2008 yılında verdikleri bir aile röportajında ise Selçuk Yöntem, kızını daha önce rüyasında gördüğünü söylemiştir.

Umarız “Selçuk Yöntem Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler