Pazar, Mart 3, 2024

Yıldız Kenter Kimdir?

Kenter kardeşlerden biri olarak tanınan Yıldız Kenterkimdir? Mesleği nedir? Türkiye’de tanınma sebebi nedir?

Yıldız Kenter’in hayatından detaylar şöyledir;

Yıldız Kenter Hayatı

Ünlü tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter 11 Ekim 1928 yılında dünyaya gelir. Babası diplomattan yabancı bir kadınla evlenmesinin kabul edilmemesi sebebiyle mesleğinden istifa eder. Bu sebeple 6 çocuklu olan aile sıkıntılı bir hayat yaşar. Yıldız Kenter ise ilkokul yıllarında başarısız bir öğrencidir.

Bütünlemelerle sınıflarını geçmeyi başarır, Tiyatrocu olma isteği olan Kenter annesinin engellemesiyle karşılaşır ancak babası Ahmet Naci Bey kızını gizlice Ankara Devlet Konservatuarı’na yazdırır. Usta oyuncu konservatuvarda başarılı bir öğrencilik yaşar ve sınıf atlayarak okulu bitirir. Okul sonrasında da Ankara Devlet Tiyatro’larına atanır. Sonraki yıllarda kendi tiyatrosunu kuran sanatçı 2019 yılında vefatına kadar tiyatro üzerine oyunculuk, yönetmenlik, yazarlık ve eğitmenlik yapar.

Kenter Kaç Yaşında?

Tiyatrocunun ölüm haberini alanlar Yıldız Kenter kaç yaşında vefat etti merak ederler. Usta sanatçı Kenter 17 Kasım 2019 yılında 91 yaşında vefat eder. Sanatçının vefat sebebi akciğer rahatsızlığıdır. Sanatçı için kurmuş olduğu Kenter Tiyatrosu’nda tören yapılır. İstanbul’da vefat eden usta sanatçı İstanbul Aşiyan Mezarlığı’na gömülür.

Yıldız Kenter Sanat Hayatı

Yıldız Kenter sanat hayatı 1948 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıkmasıyla başlar. Bu tarihten sonra da hayatını tiyatroya adar.

Kenter’in hayatı boyunca tiyatro adına yaptıkları ve yer aldıkları oyunlardan bazıları şunlardır;

 • Usta tiyatrocu 1948 yılında girdiği Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 11 yıl boyunca çalışır.
 • 1959 yılında Muhsin Ertuğrul’la çalışmaya başlar. Ancak bu çalışma bir yıl devam eder.
 • Amerika ve Birleşik Krallık’ta tiyatro ve oyunculuk alanında çalışmalar yapar.
 • Türkiye dışında Hollanda, Kanada ve Danimarka’nın da olduğu çok sayıda yurtdışı ülkesinde oyunlarını sergiler.
 • Eşi Şükran Güngör ve kardeşi Müşfik’le beraber Kent Oyuncuları Topluluğu’nu kurar.
 • Yılın Kadını, Altın Portakal, AdalaideRistori, TheMelvinJhones, En İyi Kadın Oyuncu, Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü, Devlet Sanatçısı ve Onur ödüllerinin sahibi olur.
 • Yıldız Kenter hayatı boyunca 100’ün üzerinde oyunda yer alır. Bu oyunların bir kısmının yazarlığını da yapar.
 • Kenter Tiyatrosu’nda kendi yazdığı oyunlar dışında Türk ve yabancı yazarların ünlü eserlerinin oyunlarını sergiler.
 • Usta tiyatrocunun yer aldığı tiyatro oyunlarından bazılarının isimleri şunlardır; Yalancı, Kıskançlar, Hep Aşk Vardı, AnnaKarenina, Şatoya Davet, Öteye Doğru ve Ramak Kala isimli oyunlardır.
 • Tiyatro dışında çeşitli sinema filmlerinde de yer alır. Kenter’in yer aldığı sinema filmleri ise Fatma Bacı, Anneler ve Kızları, Güle Güle, Sen Ne Dilersen, Vatan İçin, Bir Ana Bir Kız ve Zulüm isimli filmlerdir.
 • Tiyatro alanındaki aldığı eğitimlerle profesör olan Kenter ölümün önceki 37 yıl boyunca sahne hocalığı yapmıştır.

Yıldız Kenter Aile Hayatı

Kenter aile hayatı hakkındaki bilgiler arasında annesinin İngiliz asıllı bir anne ile diplomat bir babanın kızı olduğu bilgisi yer alır. Annesinin adı Nadide (Olga Cynthia) babasının adı ise Ahmet Naci’dir. İkili Londra’da tanışıp evlenmeye karar verir. Oyuncunun annesi Olga Türkiye’ye geldikten sonra Müslüman olur ve Nadide ismini alır. Kenter’in 5 kardeşi vardır. Ancak kardeşleri arasında kendisi gibi oyuncu olan Müşfik Kenter tanınır.

Yıldız Kenter 91 yıllık hayatı boyunca iki evlilik yapar. İlk evliliğini yaptığı 1951’dir. Nihat Akçan isimli tiyatro sanatçısı ile yapar ve evlilik 1958 yılına kadar devam eder. Bu evlilikten 1952 yılında Leyla isimli bir kızı olur. Kenter ikinci evliliğini ise 1965 yılında yine oyuncu Şükran Güngör ile yapar. Bu evlilik ise Şükran Güngör’ün 2002 yılında ölümüne kadar devam eder.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler