Ana Sayfa Kategoriler Diğer Saksağan Kuşu

Saksağan Kuşu

2
11624
Saksağan Kuş Gerçekleri
Saksağan Kuş Gerçekleri

Her şeyi bilen, açgözlü bir çöpçü olan saksağan, sıkıca tartışmalı bahçe kuşlarının kanonu diyebileceğimiz şeyin meraklı dünyasındadır; Jay’e benzer bir aşk ve nefretten oluşan bir marmite ve örneğin nazik, sevimli Uzun kuyruklu baştankara. Ancak madalyonun her zaman iki yüzü vardır: Saksağan kuşu masum bahçe kuşlarının yumurtalarını çalmak ve tüketmekle suçlandı, ancak aynı zamanda benzer tehlikeli zararlıları savuşturmada inanılmaz derecede usta olarak görüldü.

Saksağan Kuş Gerçekleri
Saksağan Kuş Gerçekleri

Saksağan Görünümü

Kara gagalı saksağan, siyah beyaz tüylerden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca kanatlarında parlayan mavimsi yeşil tüyler bulunur. Avrasya saksağanı, görünüş olarak Kara gagalı saksağana çok benzer. Avustralya saksağanı da siyah beyaz tüylere sahiptir. Bununla birlikte, diğer ikisinden farklı olarak, boynunun arkasından akan beyaz tüyleri vardır.

Saksağanların her zaman çevreyi arayan minik koyu gözleri vardır. Üç ince parmakları öne, biri geriye dönük iki koyu renkli ayakları vardır. Bu kuşlar hareket ettiklerinde uzun, yavaş adımlar atıyorlar ve sadece yürümek yerine kasılarak yürüyor gibi görünüyorlar. Bu, onlara saldırgan kuşlar oldukları için ün kazandıran başka bir özelliktir.

Saksağan kuşları genellikle yaklaşık 19 inç uzunluğunda büyür. İki buçuk kalemi uçtan uca sıralayın ve 19 inçlik bir saksağan kadar uzunluğa sahipsiniz. Bununla birlikte, 2 fit uzunluğa yakın olacak şekilde büyüyebilirler. Saksağanlar yaklaşık 6 ons ağırlığındadır ve bu, bir evcil hayvan dükkânında göreceğiniz bir hamsterden biraz daha hafiftir. Avrasya saksağanı, 9,6 onsa kadar olan bu kuşun en büyük türüdür.

Genel Özellikleri

Saksağanlar, açık bahçe alanlarına adım atmaktan korkmazlar, çoğu zaman çimlerin biraz dağılmasına neden olurlar ve onların neredeyse kibirli, dürüst gezinme yöntemleri kolayca yanlış anlaşılabilir. Ancak yakından bakın ve ilginç bir şey fark edeceksiniz; Saksağan kuşu özellikleri nelerdir merak ettiyseniz, inanılmaz güzel bir kuş olduğunu söylemeliyiz. Çekici parlaklığı gerçekten oldukça çarpıcı olan berrak siyah üst kısımlar, eşit dağılmış bir zarafet resmini tamamlamak için beyaz göğüsle iyi bir kontrast oluşturur; ve kuyruk, birçok kişinin haberi olmadan, yalnızca belirli açılardan gözlemlenebilen, dereceli bir yeşil parlaklık sunar.

Saksağanların Yiyecekleri

Saksağanlar muhtemelen tüm bahçe kuşları arasında en az telaşlı yiyicilerdir. Peki, bir saksağan ne yer: Mutfak artıkları, sıradan kuş yemi, tüm kemirgenler, böcekler, yuvalar, yumurtalar ve meyveler bahçelerinizde tükettiklerini gözlemleyebileceğiniz yiyeceklerden bazıları. Hatta kendilerinden daha büyük hayvanlar olan tavşanları avladıkları görülmüştür. Saksağanlar sağlam ve zeki oldukları için, yiyecekleri daha sonra istifleme eğilimindedirler.

Yanlış Anlaşılan Saksağan Hakkında 6 Büyüleyici Gerçek

Saksağanlar genellikle zararlı olarak malign edilirler, ancak aslında hem güzellikleri hem de zekâları nedeniyle genellikle göz ardı edilen oldukça ilginç kuşlardır.

İşte saksağanlar hakkında 6 ilginç gerçek:

Saksağanlar Parlak Şeyleri Sevmez, Onlardan Korkarlar

Saksağanlar, parlak mücevherlerinizi çalmak veya bahçenizden süs eşyaları almak için hırsızlar olarak bir üne sahiptir, ancak yeni araştırmalar, gösterişli nesnelerin muhtemelen saksağanları uzaklaştırdığını gösteriyor. Saksağanlar tahılları, meyveleri ve diğer yiyecekleri kazıp mahsulleri mahvedebilir, bu nedenle diğer kuşları korkutan önlemlerle birlikte, tarlalara parlak malzemeler yerleştirmek saksağanları caydırabilir ve ekinlerin ters dönmesini ve çiğnenmesini önleyebilir.

Saksağanlar, Kuş Yumurtaları Ve Civcivler Dahil Neredeyse Her Şeyi Yerler

Böcekler, küçük kemirgenler, tahıllar ve meyveler dahil olmak üzere doğal beslenmeleri oldukça geniştir. Saksağanların diğer kuşların yumurtalarını ve hatta genç civcivleri çaldıkları biliniyor. Ek olarak, banliyö yaşamına oldukça iyi adapte olmuşlardır, bu yüzden çoğu zaman yemek artıkları yiyecekler. Ancak, zehirli hiçbir şey yememelerini sağlamak için onlara uygun kuşyemi sağlamak daha iyidir.

Saksağanlar, Kargalar, Jays ve Kuzgunlar ile Yakın Akrabalar

İlk bakışta biraz farklı görünseler de saksağanlar; kargalar, kuzgunlar, küçük kargalar ve jalilerin yanı sıra ağaçkakanlar, çukurlar ve fındıkkıranlar gibi daha az tanınan üyeleri içeren bir grup olan Corvidae kuş ailesine aittir.

Saksağanlar Aynada Kendilerini Tanıyorlar

Avrupalı ​​saksağanlar, bir zamanlar sadece insanlara ait olan tanımlayıcı bir özellik olduğu düşünülen, aynalardaki kendi yansımalarını fark etme konusunda olağanüstü bir yetenek sergilediler. Bu kulağa o kadar şaşırtıcı gelmeyebilir, ancak test edilen sayısız türden sadece dört maymun türü, şişe burunlu yunuslar ve Asya filleri bu yeteneği gösterdiler.

Bilim adamları, saksağanları boyunlarına zarar vermeyen veya cilt tahrişine neden olmayan renkli bir işaret koyarak test ettiler. Daha sonra birkaç aynalı bir kafese yerleştirildiklerinde, yansımalarına baktıktan sonra kuşların boyunlarını tırmalayarak filme alındı.

Diğer tüm kontroller yürürlükteyken, bu sadece saksağanların aynalarda kendilerini tanıdıkları anlamına gelebilirdi. Ve sadece bu da değil, kuşlar normal fiziksel durumları ile artık işaretlenmiş tüyleri arasında ayrım yapmışlardı.

Gerçekten asosyal bir taraf için: Kuşlarda ve bazı memelilerde öz farkındalık, birbiriyle ilgisiz türlerin farklı yollarla belirli özellikleri geliştirdiği yakınsak evrimin bir örneği olabilir. Yakınsak evrimin bir başka örneği ve belki de en iyilerinden biri, kendi kamera gözlerimizdir.

Saksağan Kuşu
Saksağan Kuşu

Bir Grup Saksağan Ne Adlandırılır?

Bir grup saksağana verilen birkaç isim vardır, ancak belki de en açıklayıcı olanı “parlamento” dur. Kuşlar, bu unvanı baharda sık sık büyük gruplar halinde ortaya çıkarak, görkemli ve birbirlerine gıcırdatarak kazanmışlardır.

Saksağanların Neden Bu Kadar Uzun Kuyrukları Var?

Son bir büyüleyici gerçek, bir saksağanın tanımlayıcı özelliklerinden biriyle ilgilidir. Korvid ailesiyle bazı benzerlikler paylaşsalar da, saksağanlar son derece uzun bir kuyruğa sahiptir.

Aslında, bir saksağanın kuyruğu genellikle kabaca tüm gövdesiyle aynı uzunluktadır. Havadayken saksağanlara hızlı dönüşler yapma yeteneği sağlayabilir. Bu, kuşların daha büyük yırtıcılardan kaçmasına ve oldukça ortalama uçuş yeteneklerini telafi etmesine izin veriyor.

Kuzey Amerika’da yaşayan 5 milyondan fazla Kara gagalı saksağan olduğu tahmin ediliyor. Resmî koruma statüleri Asgari Endişedir. Bu kuşlar bazı tehditlerle karşı karşıya kalsa da nüfusları sabit kalıyor.

  1. Örneğin, bazı çiftçiler tarafından, ahırlardan tohum ve tahıl çaldıkları için zararlı olarak kabul edilirler. Bir çiftçi, mülklerini işgal eden saksağanları öldürmek için zehir koyabilir. Dünyanın diğer bölgelerindeki birkaç saksağan, Tehlike Altında olarak sınıflandırılır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

2 YORUMLAR

  1. Bizim de bir yavru saksağanımız var. Yavaş yavaş uçmaya çalışıyor. Bir kaç metre kadar uçuyor. Bize çok alıştı, benimsedi. Bu yüzden eve gelen misafirlere saldırıyor. Evini koruyor. Bu arada konuşmaya başladı. Şimdilik babacık diyor. Bir aya kadar uçmazsa doğaya salmak zorundayım. Aslında çok eğlenceli bir hayvan. Eğer sahiplenmek isteyen olursa irtibata geçebilirler.

  2. Mustafa Denizkurdu

    Saksağan kuşu benimde en çok sevdiğim kuşlardan bir tanesi, yazı için teşekkürler.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz