Perşembe, Nisan 18, 2024

Ruh Sağlığını Korumanın 10 Altın Tekniği

Her insanın yaşadıklarına karşı verdiği tepkiler farklıdır. Bu durum genellikle kişilik örüntümüzle alakalıdır. Yaşımız, cinsiyetimiz, içinde yaşadığımız kültür, mesleğimiz, alışkanlıklarımız, ilişkilerimiz, beden sağlığımızı belirleyici faktörlerdir.

Günlük hayatımızdaki problemlerimiz, çatışmalarımız, yoğun koşuşturmalarımız, iş ve sosyal hayatımızdaki sorunlar ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda, ruh sağlığımızı korumak ve problem yaratan durumlardan minimum zararla baş edebilmek adına yapılmış birçok araştırmadan yola çıkarak, ruh sağlığını korumanın 10 tekniğini derledik.

  1. Yeni durumlara uyum sağlayın. Hayatta her şey her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Yeni durumlara karşı esnek olmak, başarısız olunan durumları olağan durumlar olarak karşılamak ve bu başarısızlıklar karşısında yılmamak ilk kuralımızdır.
  2. Ruh sağlığınızı bozan faktörlerinizi belirleyin. Hayatımızın herhangi bir döneminde üstesinden gelemeyeceğimiz ruhsal sıkıntılarımız olabilir. Bu dönemlerde yardım istemek, sorunların büyüyüp çözülemeyecek boyutlara varmadan, zamanında yapılan müdahaleler ile yardım sağlanabilir.
  3. Geçmiş ve gelecek arasında denge kurun. Geçmişe takılıp kalmak, geçmişle aşırı şekilde meşgul olmak, sorunların üstesinden gelmemize yardımcı olmaz. Üstelik problemi daha da karmaşık hale getirir. Geleceğimizi planlayarak, iyi bir yol haritası çizmek, geçmişimizle vedalaşmak izlenebilecek en iyi yoldur.
  4. Aklınızdakileri paylaşın. Pek çok kişi duygularını paylaşmaktan kaçınır. Özellikle ilişkilerde karşı tarafın bizi anlamadığından yakınırız. Aklımızdakileri paylaşmadan, problemin çözülmesini bekleriz. Oysaki hislerimizi ve düşüncelerimizi ortaya koymak, kendimizi ifade edebilmemizin en iyi yoludur. Sorunlarımızı ifade edebilmek, kendimizi fark etmemizi de sağlar. Aynı zamanda bakış açımızı da değiştirir.
  5. Olumsuz sonuçların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Bir hedef belirlediniz, çok güzel ama aklınız hep sonuçla ilgileniyor. Sonuca ulaşabilmek için neler yaptınız? Basamaklarınızın sağlam olduğuna, hedefinizin ulaşılabilir olduğuna, basamakları çıkarken doğru adımı attığınıza emin olmalısınız. Uygun hedefler sizi doğru sonuca ulaştıracaktır, yeter ki doğru zaman ve uygun stratejiyi belirleyin. Sonucu ne olursa olsun, çabalamak; istediğinize ulaşmak için atılan bir adımdır.
  6. Düzenli bir yaşam tercih edin. Düzenli bir hayat ancak; mutlu ve huzurlu aile ortamının olması, kendimizi ait hissettiğimiz sosyal çevre, iyi uyku ve nitelikli dinlenme ile mümkündür. Dengeli bir yaşam stresinizi azaltacaktır. Düzenli hayatı tercih etmek, mutlu ve huzurlu olmayı amaçlamaktır. Fakat bunu başarabilmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle ruh sağlığı alanında, düzenli hayat tercihi önemli bir yer tutmaktadır.
  7. Beklentilerinizin farkına varın. Koşullarınıza veya yaşam şartlarınıza uymayan beklentiler, bir süre sonra sizi yoracaktır. Gerçekçi olmayan beklentileri yeniden gözden geçirmek, uygun olmayan beklentileri yeniden değerlendirmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmazdır.
  8. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Kıyaslama yapmak, başkalarının yorumlarına ve eleştirilerine katlanmak yerine, “ben buyum” diyebilmeyi öğrenmek, başkalarına kendimizi kanıtlama çabasından çok daha iyi sonuç verecektir.
  9. Ruhunuzu dinlendirin. Sürekli koşturmaktan yorulmadınız mı? Başkaları için çabalamaktan kendimizi unuttuğumuz anlar olur. O anlarda benliğinizin farkına varın ve kendiniz için birşeyler yapın.
  10. İletişimden kaçınmayın. Susarak ya da içe kapanarak problemleriniz çözümlenmez. İletişim bir bütündür ve kişilerarası yapılan bir eylemdir. Sorunların çözülmesinde uygun ses tonu ve kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilmeniz, sinirinizi kontrol altında tutmanıza ve karşı tarafı daha iyi şekilde anlamanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca problem olduğunda susmanız, karşı tarafın sizi daha iyi anlayacağı anlamına da gelmez. Susmak sadece problemlerin üzerini örtmek ve sorunu devam ettirmek demektir. Bu nedenle iletişim kurmak, kendinizi iyi şekilde ifade edebilmek sorunları kısa yoldan çözümleyebilmeniz demektir.

Kısaca özetlemek gerekirse, yaşadığımız süre boyunca problemlerle iç içe olacağız. Karşılaşılan her güçlük, bize yeni adımlar attıracak. Her sorunun bizde bıraktığı izler gibi, çözümleri de elbette farklı olacak. Fakat önemli olan, davranış ve düşüncelerimizden eksik veya yanlış olanı bulmak, her zaman problemlerle karşılaşabileceğimizi bilmek, sorunları olağan olarak karşılamak, üstesinden gelebilmek için çabalama, çözüm seçeneklerinin de var olduğuna inanmaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzman Klinik Psikolog Aslıhan
Uzman Klinik Psikolog Aslıhanhttp://www.aslihanbereketoglu.com
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler