Roger Federer Kimdir?

Dünyaca ünlü tenisçi Roger Federer inanılmaz başarıları bulunan bir tenisçidir. Kariyeri boyunca, neredeyse kazanmadık şampiyonluk kalmamıştır. Hem tekler hem de çiftlerde inanılmaz şampiyonluklar kazanmıştır.

Özellikle Grand Slam şampiyonlukları ile şu anda mevcut rekor kendisinin elinde bulunuyor. Öyle ki birçok çevre tarafından, tenis tarihinin en iyi oyuncusu olarak görülüyor. Bir daha da kendisi gibi komple bir tenisçinin bulunamayacağı düşünülüyor.

Roger Federer’in kariyeri boyunca, en büyük rakiplerinden biri kuşkusuz Rafael Nadal olmuştur. Nadal ile birçok kez karşı karşıya gelmişlerdir. Oynanan bu maçlarda çekişmeli geçmiş ve dünyada birçok insan tarafından takip edilmiştir.

Bunun yanında, Roger Federer’in uzun süre dünya birinci sırada kalma rekorları mevcuttur. İlk olarak 237 hafta dünya listesinde birinci olmuştur. Daha sonra 310 hafta ile birinciliği defa kez pekiştirmiştir. Bu rekoru da şimdiye kadar egale eden herhangi bir tenisçi çıkmamıştır.

Roger Federer Fenomeni Kimdir?

Usta tenisçi Roger Federer 1981 yılında, İsviçre’nin kuzeybatısında yer alan Basel’de doğdu. Çok küçük yaşlarda eline raketi almaya başlamıştır. 5-6 yaşlarında aile teşviki üzerine tenise resmen başlamıştır. Bu yaşından itibaren yeteneğini hocalarına göstermiş ve ilk şampiyonluğunu gençler kategorisinde kazanmıştır.

Bunun yanında fenomen 1.85 boyundadır. Oyun stili ise daha çok, sağ el ile tek el backhand şeklindedir. Sağ eli hem kuvvetli hem de çok esnektir. Birçok maçta bunu fazlasıyla göstermiştir.

Ayrıca belki de en önemlisi Federer’in şu anda tam olarak, 20 Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor. Bu şampiyonluklar erkekler tenisinde kırılması güç bir rekor olarak bulunuyor. ‘Kariyer Grand Slam’ yapmasıyla da tarihte en iyi 8 tenisçiden birisi olmuştur.

Yine aynı şekilde, bu dalda da kendisinin yanına yaklaşan bir kişi bulunmuyor. 2010 yılının Ocak ayında daha önce birine ait olan rekoru egale etmiştir. Bu rekorda 23 kez ard arda Grand Slam yarı finali oynamasıydı.

Bu kendisinden önceki rekorun yaklaşık olarak iki katıydı. Bunun yanında, yine aynı turnuvada 29 kez final oynayan ilk oyuncu olmuştur. Bunu tam 11 kez ard arda yapmış ve bir rekor daha kırmıştır.

Roger Federer Kimdir?
Roger Federer Kimdir?

Roger Federer’in Kariyeri

Dünyada Roger Federer neredeyse her kıtada, kırılması güç rekorlara imzasını atmıştır. Kendisinin tenisle tanışması 5-6 yaşlarında gerçekleşiyor. Daha o yaşta bile herkesi etkiliyor. Tenisle tanışmasından yaklaşık 1-2 yıl sonra kendisine özel hoca tutuluyor. Nitekim küçük Roger’ın bir de futbola olan tutkusu vardır.

Bu yüzden iki sporu 12 yaşına kadar yapmaya devam eder. 12 yaşında kendisi için kritik bir karar verir ve sadece tenisle ilgilenir. Bu noktadan sonra, artık hayatında sadece tenise yer verecektir. Bu karar meyvesini verir ve tam olarak 14 yaşında uluslararası düzeyde şampiyonluk kazanır.

Sonrasında, İsviçre Ulusal Tenis Merkezi onun bu başarısıyla onu eğitim kadrosuna alır. Profesyonel düzeyde ise ilk şampiyonlukları 1998 yılında olur. Orange Bowl ile Wimbledon turnuvalarında birinci olur. Profesyonelliğe bu şampiyonluklar ile resmen geçmiş olur.

Bu süreçten sonra kendisini çok hızlı bir yükseliş bekliyordu. Buna göre İtalya’nın Milano kentinde, kariyerinin birinci ATP şampiyonluğunu kazandı. İşte bu organizasyon sonrası dünya erkekler sıralamasında gerçek bir derece yaptı. Hızla sıralamada yukarılara doğru çıktı.

Bunu da okuyabilirsiniz: Maria Sharapova Kimdir?

Roger Federer Grand Slam Şampiyonlukları

Fenomen tenis yıldızı Roger Federer birçok Grand Slam şampiyonluğuna sahiptir. Fransa Açık, Amerika Açık, Wimbledon ve Avustralya Açık’ta birçok şampiyonluğu bulunuyor. Değişik zamanlardaki bu zaferleri onun hem prestijini hem de sıralamasını yükseltti. Bilindiği gibi Grand Slam’ler kaliteli ve dünyaca ünlü tenisçileri ağırlayan bir turnuvadır.

Roger Federer’in Grand Slam şampiyonlukları şunlardır;

 • 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017 yıllarında Wimbledon
 • 2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018 yıllarında Avustralya Açık
 • 2009 yılı Fransa Açık
 • 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 yıllarında Amerika Açık

‘Swiss Maestro’, ‘Federer Express’ gibi takma adlara sahip Federer’in şampiyonlukları oldukça fazladır. Daha önce de belirtildiği gibi bu turnuvalarda 20 şampiyonluğu bulunuyor. Tenisin uzmanlarına göre, bu rekorun kırılması şu an için pek mümkün görünmüyor.

Roger Federer Hayatı
Roger Federer Hayatı

Kariyeri Boyunca Çalıştığı Koçlar

Elbette ki Roger Federer fenomeninin başarısının arkasında, başka şeyler de vardır. Bunlardan biri elbette ki kariyeri boyunca birlikte çalıştığı koçlardır. Kendisinin de ifade ettiği gibi koçları olmasaydı şu an bulunduğu konumda olmayabilirdi. Özellikle teknik ve fiziksel gelişiminde koçlarının rolü çok büyüktür.

Kariyeri boyunca çalıştığı koçlar şunlardır;

 • Peter Carter
 • Jose Higueras
 • Stefan Edberg
 • Adolf Kacovsky
 • Tony Roche
 • Severin Luthi
 • Paul Annacone
 • Peter Lundgren
 • İvan Ljubicic

Dünya çapında tanınan ve oldukça kaliteli olan bu koçlar, Federer için önemlidirler. Federer’in kişisel gelişiminde kuşkusuz çok önemli katkıları vardır. Bu koçlar arasında halen aktif olarak çalıştığı isimler vardır. Mesela; İvan Ljubicic 2020 yılı itibariyle halen kendisinin koçluğunu yapıyor. Yine aynı şekilde Severin Luthi’de aktif olarak kendisinin koçluğunu yapıyor.

Ezeli Rakipleri

Roger Federer’in, çok genç yaşlardan itibaren birçok tenis maçı olmuştur. Bunu tenis maçlarında özellikle belli bir noktadan sonra hep aynı isimlerle karşılaşmıştır. Bu genelde çeyrek final, yarı final ve final karşılaşmalarında olmuştur. Çünkü karşılaştığı o isimler kendisi gibi oldukça yetenekli isimlerdi.

Doğruları yapan ve özel durumlar hariç hata yapmayan o isimler onun rakipleriydi. Belki de ezeli rakipleri diye tabir etmek daha doğru olur. Ezeli rakiplerinin kuşkusuz ki en bilineni, İspanyol tenisçi Rafael Nadal’dan başkası değildir. İspanyol tenisçi birçok önemli organizasyonda şampiyonluklar elde etti.

Federer’den sonra Nadal’da, Grand Slam’lerde hiçte azımsanmayacak sayıda şampiyonluk kazandı. Kazandığı şampiyonluklarda birçok kez Federer’le karşı karşıya geldi. Bu mücadeleler beklendiği gibi oldukça zevkli ve çekişmeli geçti.

Federer’in diğer ezeli rakipleri elbette ki bulunuyor. Nitekim hiçbiri, Federer’i Nadal kadar zorlamamıştır. Novak Djokovic, Andy Murry, Andre Agassi diğer ezeli rakipleri arasında olmuştur.

Umarım “Roger Federer Kimdir?” adlı makalemizi beğendiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Yorum yapın