Cumartesi, Nisan 13, 2024

Patates Yiyenler Tablosu (The Potato Eaters)

“Patates Yiyenler Tablosu (The Potato Eaters)” bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Yıl 1885 Hollandalı ressam Vincent Van Gogh; Hollanda Nuenen kasabasındaki izlenimlerini aktardığı bu ünlü resmi, erken dönem resimlerindendir. Van Gogh, erken dönem resimlerinde kasvetli ve hüzünlü bir gökyüzü, maden işçileri veya tarlalarda çalışan-dinlenen köylüleri resmederdi.

Patates Yiyenler Tablosu (The Potato Eaters)

Bu resim ile ilgili kardeşi Theo’ya bu resmin çabuk alıcı bulacağından bahseden bir mektup göndermiştir. Mektubunda şunlar da yer aldı:

“Benim Patates Yiyenler’deki figürlerimde birtakım yanlışlıklar konusundan Serret’in ‘ciddiyet ve inçançla’ bir şeyler söylediğini yazmıştım geçenlerde. Buna verdiği cevaptan anlamış olman gerekir ki, o açıdan ben de kendi kendimi eleştiriyorum; ancak, kulübeyi birçok gece loş lamba ışığında gördükten sonra yapılmış olduğunu da özellikle belirttim; dolayısıyla sizinkinden değişik bir bakış açısından yola çıktığım açık-seçik ortada…

Asıl candan belirtmek istediğim fikir şudur: Lambanın altında patateslerini tabağa el uzatarak yiyen bu insanlar aynı ellerle toprağı işlemiş adamlardır. İstedim ki resim, çiftçinin el çalışmasını ve bu kadar namusluca kazandığı besini yüceltsin. İstedim ki biz uygar insanların yaşayışından bambaşka bir yaşayışa canlandırsın. Onun için herkesin resmi güzel ya da başarılı bulmasını istemek aklımdan bile geçmiyor.”

Kendisinin de ilave ettiği gibi, tabloyu tamamlayabilmek adına 40 farklı yağlıboya çalışması, 20 taş baskı, 2 farklı eskizi yapmıştır

Resimde ki koyu renkler resmin ne kadar depresif ve gergin bir havada olduğunu yansıtmış. Resimde tarihsel bir yorum ve mahsen aydınlatma tenkniği de var. Mahsen aydınlatma tekniği barok dönemi eserlerinde çok kullanılan bir tekniktir.

Resimde tarihe damga vurmamış fabrikalarda çalışan insanlar temsil ediliyor. İnsanları tarihe damga vurmamış fakat resim tarihe damga vurmuş bir eserdir.

Akşam fabrikalardan evlerine yorgun artın geldiklerinde aileleriyle beraber masada toplanıp o dönemde kıtlık sebebiyle en çok yenen şeyi yani patates yiyorlar. Yüzleri düşük, yorgunlar ve çok az zamanları var. Yatacaklar ve sabah tekrar yorucu işlerine dönecekler. Odayı sadece başlarının üzerindeki gaz lambası aydınlatıyor. O da loş bir ambiyans sağlıyor.

vincent van gogh

Vincent Van Gogh bu eserinde o dönemin fabrika işçilerini ve evlerindeki atmosferi bizlere çok güzel anlatmıştır. Eser Amsterdam, Van Gogh müzesinde bulunuyor. Bu çalışmasından küçük biri de Kroller Müller Otterlo’da sergileniyor. Stili realizmdir. Van Gogh bu dönemde, paris’teyken Empresyonist ressamlarla tanışınca daha açık renklere yönelmeye başladı. Japon sanatlarına hayranlığıyla beraber kendi anlayışından koparak, yeni bir boyama tekniği geliştirdi.

Umarım “Patates Yiyenler Tablosu (The Potato Eaters)” adlı makalemi beğendiniz, ayrıca dilerseniz diğer yazmış olduğum tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Sema Semo
Sema Semo
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler