Reflü Diş Çürümesine Neden Oluyor!

diş çürümesi

Açken ya da tokken mide asidi ve sindirimle ilgili olarak diğer mide sıvılarının yemek borusu ve boğazımıza doğru geri gelmesine reflü adı veriliyor. Türkiye’de  her beş kişiden biri reflü hastası. Son yıllarda sıklıkla rastlanan hastalıklardan biri olan reflü, vücudumuzun diğer bölgelerinde kendini gösteren ancak reflü ile ilgisi olmadığını düşündüğünüz pek çok rahatsızlığa  zemin hazırlayabiliyor.

En önemli belirtisi ağız içine acı su gelmesi olan reflü, çürüklerine ugun ortam hazırlar. Ağız içerisinde asidin yaptığı tahrişe bağlı olarak, eti iltihaplanmaları (gingivit), minesinde kayıp ve  çürükleri oluşabilir. Reflü hastalarında çürüğü oranı, reflü hastalığı olmayanlardan yüksek bulunmuştur.

Reflü özellikle sabahları ağızda kötü koku ve tat oluşmasına neden olur. İlerleyen dönemde ağızdaki asit miktarının artması nedeni ile dişlerde aşınmalar meydana gelir. Ağızda yapılan cerrahi işlemler sonrasında iyileşme süresi uzar ve enfeksiyon (iltihaplanma) riski artar. Ağız dokularının uzun süre asitli ortama maruz kalması sonucu, diş etlerinde kanama, yanma ve ağızda geçmeyen yaralar oluşur.

Bu nedenle reflü belirtileri olup, ağız içi problemleri bulunan hastaların diş hekimi tarafından erken dönemde muayenelerinin yapılması çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Bruksizm Dişlerde Aşınma ve Kırılmalara Neden Oluyor! başlıklı makalemizde Bruksizm Dişlerde Aşınma ve Kırılmalara Neden Oluyor! hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here