Çarşamba, Nisan 24, 2024

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? İnsan beyninde belli bölgelerde Dopamin üreten hücreler bulunmaktadır. Dopamin  vücut hareketlerini kontrol eden beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasal maddedir. Dopamin vücudun uyumlu ve akıcı hareketler yapmalarını sağlar. Nedenini bilemediğimiz bir süreç sonucunda bu hücreler kayba uğradığında yeterli miktarda Dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar.

Parkinson Hastalığının Sıklığı Nedir?

Parkinson hastalığı özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. 50 yaşından önce başlaması çok nadirdir. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık olarak iki kat daha sık olarak izlenmektedir. 60 yaş üzerindeki insanlardaki sıklığı %1’dir.

Parkinson Hastalığına Yatkınlık Yaratan Faktörler Nelerdir?

-Parkinson hastalığına genetik bir yatkınlığın olduğu bilinmektedir. Özellikle son yıllarda ortaya konan, bazı genetik mutasyonlara sahip kişilerde daha sık izlenmektedir. Aile öyküsü özellikle genç yaşta Parkinson hastalığına yakalanan kişilerde daha belirgindir.

-Bazı kimyasalların Parkinson hastalığına neden olabileceğine dair kanıtlar vardır. Bunların başında sentetik bir toksin olan MPTP gelmektedir. Bazı çalışmalarda kuyu suyu kullanımı, kırsal yaşam ve tarımda kullanılan bazı ilaçlara maruz kalan kişilerde de Parkinson hastalığına yakalanma riskinin arttığını gösterilmiştir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nedir?

Parkinson hastalığı, her hastada farklı belirtilerle ortaya çıkar. Parkinson hastalığının belirtileri hareketle ilgili olanlar ve hareketle ilgili olmayanlar şeklinde ikiye ayrılabilir.

-Hareketle ilgili olanlar: Genellikle semptomlar vücudun tek bir tarafında başlar, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyerek vücudun karşı tarafına yayılır.

 • İstirahat halinde ortaya çıkan titreme
 • Hareketlerde yavaşlama
 • Kaslarda donma ve tutukluk
 • Küçük adımlarla yavaş ve öne doğru eğik yürüme

-Hareketle ilgili olmayanlar:

 • Tükürük artışı
 • Yutma bozuklukları
 • Koku alma bozukluğu
 • Canlı rüyalar ve kabuslar görme
 • Kabızlık
 • Tansiyon değişiklikleri
 • Depresyon, anksiyete bozukluğu
 • Ciltte yağlanmanın artması
 • Cinsel işlev bozuklukları  parkinson hastalığı nedir

Parkinson Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?

Birinci sırayı ilaç tedavisi almaktadır. İlaç tedavisinden yeterli faydayı göremeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Parkinson hastalığı tanısı almış her hastada hastanın yakınmalarına göre destek tedavisi de düşünülmelidir.

 • İlaç tedavisi

Parkinson hastalığında tedavi hastanın belirti ve bulgularına göre yapılmaktadır. İlaçlar hastalığı tamamen yok edememekte sadece belirtileri azaltmakta ve ilerleyişini yavaşlatmaktadır. Tedavi sırasında kullanılan ilaçların yan etkilerini belirleyip ortadan kaldırmak önemlidir. İlacın yan etkisi olursa ilacı bırakmak belirtileri tekrar ve daha şiddetli ortaya çıkarır. İlaç tedavisinin temelini azalmış olan dopaminin yerine konması oluşturmaktadır.

 • Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi ilk tercih yolu değildir. Ancak hastalık düzeltilemiyorsa ya da ilaç kullanımı ile ilişkili yan etkiler ortaya çıkmış ise uygulanabilir. 70 yaşından genç, kesin Parkinson hastalığı tanısı olan, cerrahi sonrasında iyi takip edilebilecek, ciddi psikiyatrik hastalığı ya da bunaması olmayan hastalarda düşünülmelidir. Cerrahi tedavi ile uygun hastalarda Parkinson belirtilerinde yarı yarıya düşüş sağlanabilir.

 • Destek tedavisi

Destek tedavisinde hastalara düzenli egzersiz önerilmektedir. Ayrıca hareket dışı belirtilere yönelik ( kabızlık, depresyon vs.) tedaviler de uygulanmalıdır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr Selin Çelik
Dr Selin Çelik
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler