Cumartesi, Aralık 2, 2023

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı nedir? Kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması durumudur. Bu durum basit bir göğüs ağrısı ile belirti verebileceği gibi bazen kalp krizi veya ani ölümle sonuçlanabilen ciddi durumlarla karşımıza çıkabilir. Koroner anjiografisi yapılan ve koroner bypass ameliyatı kararı verilen hastalar genellikle 1 gün (bazen aynı gün ) önce hastaneye yatırılarak tetkikleri yapılır.Bu hastalar genellikle ileri yaş ve ek hastalıkların eşlik ettiği hasta grubu olduğundan tetkikleri biraz daha ayrıntılı olmalıdır.

Acil durumlarda bu ön tetkikler mevcut hayati tehlike nedeni ile yapılamamaktadır. Anestezi değerlendirmesi sonucu ameliyata engel durumu olmayan hastalar ameliyata alınır.  Yaklaşık 1 saat süren anestezi hazırlığı sonrası göğüs kafesi açılarak kalbe ulaşılır. Ameliyat sıklıkla kalp ve akciğer durdurularak yapılır. Kalbin durması sırasında kalp-akciğer makinesi kalbin ve akciğerin fonksiyonlarını üstlenir. Bazen uygun hastalarda ameliyat kalp durdurulmadan (çalışan kalpte ) yapılabilmektedir. Ameliyat süresi 3-6 arası değişebilmektedir. Ameliyat sonrası solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakıma alınan hastaların ilk gün veya ilk iki gün izlemi yoğun bakımda yapılmaktadır. Sonrasında hastanın durumu servise transfer etmeye uygun ise servis takibine alınır. Serviste 4-6 gün takip edilen ve sorun gelişmeyen hastalar bu sürenin sonunda ilaç tedavisi düzenlenerek taburcu edilir.

Koroner bypass sonrası en önemli dönem ameliyat sonrası 4-8 haftalık dönemdir. Bu dönemde özellikle göğüs kemiğinin iyileşmesi önemlidir. Bu nedenle bu süre içinde hareketlerimiz ( oturup kalkma, yatma, oturma ..vb ) hastanede gösterildiği gibi devam etmelidir. Kesinlikle bu süre zarfında araba kullanmak yasaktır. Bu 4-8 haftalık süre zarfında hastalara genellikle (şeker hastakları hariç) ağır bir diyet programı uygulamıyoruz. Taburcu olduktan sonra sık kontrole çağrılan hastalar sorunsuz 3-4 haftalık süre sonunda normal yaşamlarına dönebilmektedirler. Hastalardan ameliyat sonrası en çok istenen hastada koroner bypass ameliyatına neden olan faktörlerin (sigara, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, şişmanlık.. vb) ortadan kaldılması veya tedavi edilmesine çalışılması olmaktır. Çünkü hasta ileride bu hastalığa tekrar aday olmamalıdır.

Umarım “Koroner Arter Hastalığı Nedir? ve Ne yapılmalıdır?” ile ilgili vermiş olduğum bilgileri beğenmişsinizdir. Ayrıca dilerseniz diğer yazılarıma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler