Cuma, Şubat 23, 2024

Obsesif Kompulsif Bozukluluk Nedir?

Halk arasında el yıkama ve aşırı titizlik hastalığı olarak da bilinen obsesif kompulsif bozukluluk nedir? Obsesif kompulsif bozukluk kişinin hayat kalitesini düşüren anksiyete bozukluğudur. Saplantılı düşünceler tekrarlayan davranışlara neden olur. Kişi bu düşünceleri kafasından atamaz. Tekrarlayan davranışlar yapılmadığı zaman kişinin kaygı seviyesi yükselir.

Obsesif Kompulsif Bozukluluk Belirtileri Nedir?

Obsesyon sergileyen kişilerin çevresindeki kişiler de bu durumdan çok rahatsızdır. Bu kişiler düşüncelerini kontrol edemezler ve saplantı halinde yaşarlar. Yaptıkları tekrarlayıcı davranışların belli bir amacı yoktur. Ancak geçici bir süre için kişiyi rahatlatır.

  • Sürekli el yıkama alışkanlığı.
  • Simetri ve düzen takıntısı.
  • Mikrop takıntısı.
  • Sürekli banyo yapma isteği.
  • Hastalıktan korktukları için kimsenin tabağından bardağından bir şey yiyip içmemek.
  • Ocak, ütü gibi cihazların kapalı olduğundan emin olmak için tekrar tekrar kontrol etmek.
  • Sürekli bir şeyleri sayma ihtiyacı hissetmek.

Oldukça zor bir süreç olan bu hastalıkta kişi iyi değerlendirilmeli ve ailesi ile beraber tedaviye alınmalıdır.

Obsesif Kompulsif Bozukluluk Ne Demektir?

Obsesyon kişinin engelleyemediği saplantılı düşüncesi kompülsiyon ise bu saplantılı düşünceye eşlik eden zorlayıcı davranışlardır. Örnek verecek olursak kişi evin kapısını kilitleyip çıkmıştır.

Fakat daha gitmeden aklından bir sürü düşünce geçer. Acaba ocağı kapattım mı ya da ütüyü çektim mi gibi. Eve tekrar döner ve tekrar kontrol eder. Kontrol etmeden asla gidemez. Tekrar kontrol edene kadar dahi kişi yoğun stres yaşar. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişi zorlayıcı olan bu davranışı yapmazsa yoğun bir anksiyete yaşar. İçine düştüğü bu durum kişiyi normal hayattan koparabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluluk Tedavisi Nasıl Olur?

Tedaviden önce kişi mutlaka iyi değerlendirilmeli ve doğru teşhis konmalıdır. Sıklıkla anksiyete ve kişilik bozukluğu ile karışabilir. Obsesif kompulsif bozukluğu tedavisi hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi ile yapılır. Psikoterapide kişide kaygı yaratan durum tespit edilir ve kişinin bu kaygı durumu ile yüzleşmesi sağlanır. Tedavide öncelik kişinin tekrarlayan davranışları azaltmaktır. İlaç tedavisi olarak ise beynin serotonin seviyesini yükseltmek hedeflenir. Tedavi sürecinde kişinin yalnız kalmaması ve stres altında olmaması gerekir. Yoğun stres yaşanan durumlarda hastalık seviyesi artar.Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluluk Nedenleri Nelerdir?

Obsesif kompulsif davranış bozukluğuna neden olan kesin bir tanı yoktur. Ancak yapılan araştırmalarda obsesif kompulsif bozukluğu nedenleri biyolojik ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılmıştır. Çevresel faktörler arasında Çocuğun çok baskıcı ve stres altında yetiştirilmesi

  • Taciz, istismar
  • Okul yada ev değişikliği
  • Sevilen birinin kaybı

Hastalık durumları gelir. Biyolojik faktörler arasında ise beyinde salgılanan hormon eksikliği gelir. Beyinden salgılanan serotonin hormonu sinir hücreleri arasında sağlıklı iletişimi sağlar. Eksikliğinde sağlıklı iletişim olmayacağı için kaygı ve stres düzeyi fazlaca artar.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Kalıcı Mıdır?

Çok ileri seviyede olmayan obsesyon ve kompulsiyon çoğu zaman fark edilmez. Kişi çok titiz denir geçilir. Fakat ileri seviyede artık kişi normal hayatına devam etmekte çok zorlanır. Kaygı ve stres seviyesi çok yüksek olduğu için hayatın her alanında başarısız olabilir. Daha çok yetişkinlik döneminde başlar ve tedavi edilmezse ömür boyu sürer. Ancak günümüzde etkin tedaviler ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun Kişiye Olan Zararları

Bu hastalık tamamen saplantı ve takıntıdan ibaret bir hastalıktır. Beynin belli bölgeleri çok daha fazla çalışır. Kişi sürekli endişeli ve kaygılı olabilir. Endişe ve kaygı zaman içinde kişinin sağlığını bozar ve bağışıklık sistemini düşürür. Bu durum da hastalıklara açık hale getirir. Sürekli kaygı ve endişe kişinin ruh sağlığını bozar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler