Perşembe, Nisan 18, 2024

Obezite Tedavisinde Endoskopik Mide Botox-A Enjeksiyonu: Çare mi, Çaresizlik mi?

Obezitenin tedavisinde endoskopik mide BOTOX-A (BTX-A) enjeksiyonu ile hayvan modellerinde yapılan ön çalışmalarda ümit verici bir etki elde edilmiştir. Ancak aynı etki maalesef insan çalışmalarında açıkça gösterilememiştir.

Literatürde birkaç çalışmada endoskopik BTX-A enjeksiyonları ile tedavi edilen obez bireylerde kilo kaybı bildirilmiştir, ancak bu çalışmalarda hastalara düşük kalorili sıkı bir diyet uygulandığından kilo kaybının Botox-A enjeksiyonuna mı, yoksa diyete mi bağlı olduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Ayrıca, bazı çalışmalarda mide boşalmasında gecikme ve tokluk hissinde artma olmasına rağmen vücut ağırlığında kayda değer azalma olmadığı bildirilmiştir.

Endoskopik Mide BOTOX-A enjeksiyonu ile ilgili yayımlanan güncel çalışmaların da birçok yönden tutarlı olmadığı dikkati çekmektedir. Klinik çalışmalarda göze çarpan tutarsızlıklar şunlardır:

 1. Uygulama tekniğinde hala belli bir standart yoktur. Bu işlemi yapan her endoskopist kendi tecrübesine göre farklı bir yöntem izlemektedir.
 2. Kullanılan BTX-A dozu üzerinde henüz bir fikir birliği olmadığı görülmektedir. Mideye enjekte edilen Botox-A dozu her araştırmada farklıdır ve 200 ile 500 ünite arasında değişmektedir.
 3. Enjeksiyonun yapıldığı mide bölgesi de farklılık göstermektedir. Midenin çıkış bölümü, mide gövdesi veya mide fundusuna enjeksiyon yapanlar olduğu gibi; bunların değişik kombinasyonlarına enjeksiyon yapılmasını önerenler de vardır.
 4. Mideye yapılan BTX-A enjeksiyon sayısında da bir tutarlılık yoktur: 8 ile 24 arasında değişen enjeksiyon sayıları tarif edilmiştir.
 5. Mide duvarına yapılan enjeksiyonun ne kadar derinliğe yapılması gerektiği de henüz bilinmemektedir. Enjeksiyonun derinliğini belirlemek için endoskopik ultrason kullanılmasını önerenler olduğu gibi, gereksiz olduğunu düşünen ve kullanmayan araştırmacılar da var.
 6. Mideye Botox-A enjeksiyonu yapılan çalışmaların bazılarında mide boşalma süresi incelenmiş, bazı çalışmalarda tokluk hissindeki değişiklikler ele alınmış, bazı çalışmalarda ise kilo kaybı dikkate alınmıştır.
 7. BTX-A tedavisinin verdiği geçici etkiler dikkate alındığında, önemli bir faktör olan takip süresinin yapılan çalışmaların hepsinde farklı olması ve büyük bir değişkenlik göstermesi de dikkat çekicidir.
 8. Dahası, BTX-A’nın etki süresi 3-6 ay arasında olduğundan, sürdürülebilir bir etki için enjeksiyonların tekrarlanması gerekmektedir. Ancak maalesef bu enjeksiyon seanslarının ne sıklıkla yapılması gerektiği de belli değildir.
Sonuç Olarak:

BTX-A’nın obezite üzerindeki potansiyel etkisini tam olarak değerlendirmek için iyi tasarlanmış daha fazla klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır.

Tedavinin yüksek maliyeti ve beklenen geçici etki göz önüne alındığında, mevcut kanıtlar, Obezitede kalıcı kilo kaybı için endoskopik BTX-A enjeksiyonunun etkili bir yöntem olmadığını göstermektedir.

Tüm bu nedenlerle; gelecekteki çalışmalarda aksini gösteren kanıtlar elde edilinceye dek, hastalara kilo verme konusunda başka yollar aramasını öneriyorum.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Doç Dr Mehmet Kaplan
Doç Dr Mehmet Kaplan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

5 YORUMLAR

 1. Mide ameliyatı son günlerde hızla ilerliyor. Benim bile tanıdığım birçok kişi bu yönteme başvurdu. Asıl mühim olan psikolojik olarak da tedavi şeklinde olması gerekiyor bence. Kilo verenlerin büyük çoğunluğunun yeniden kilo almaya başladıklarını görüyorum.

 2. Botox ile kilo kaybına veya farklı bir diyet programının kalıcı olacağını sanmıyorum. Çünkü botox belirli düzeyde benim bildiğim vücutta aldatıcı bir etki oluşturabilir. Ancak zamanla vücut alışkanlık evresinde yine normale dönecektir diye düşünüyorum.

 3. Mide ameliyatlarına eskiden farklı bir gözle bakıp, çok gereksiz bence diyordum. Ama yakın çevremde birkaç kişinin bu şekilde fit bir hale geldiğini görünce, artık mide ameliyatlarının gerekliliği konusunda iyi olduğu kanaatine vardım

 4. Elinize sağlık çok bilgilendirici bir makale olmuş, keyifle okudum 🙂

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler