Salı, Şubat 27, 2024

Nicolaus Copernicus Kimdir?

Gökyüzünün prensi olarak tanımlanan Türk dilinde Kopernik, galaksi ile hayatının sonuna kadar ilgilenmiş Göksel Kürenin Devinimleri adlı eserinde güneş sisteminden bahsetmiştir. Ona göre tüm gezegenler güneşin yörüngesindedir. Ve bu teorisini korumak için ‘Günmerkezliliği’ yasasını ortaya koymuştur. Gökyüzüne hayran bilim insanı Nicolaus Copernicus Kimdir?

Nicolaus Copernicus Hayatı

1473 yılında Prusya’da doğmuştur. Çocukluğunu burada geçiren Kopernik, kilise hukuku üzerine eğitim aldı ve resmi olmayan bir şekilde doktordu. Aynı zamanda bir polygot, klasik alim, vali, diplomat ve bir ekonomistti. Günümüz de hala geçerli olan miktar teorisini aynı zaman da gresham dan önce gresham yasasının ilk versiyonunu ortaya koyan bir dahi idi. Nicolaus Copernicus babası bir tüccar annesi ise saygın bir ailenin kızıydı. Kardeşi Andrew rahip, kız kardeşi Barbara ise bir rahibe idi.

Din işleri ile bu kadar yakından ilgilenen bir ailenin bireyi olsa gerek içindeki ilim ışığını din adamlığı versiyonuna uyarlamıştır. Nicolaus Copernicus 7 farklı dil konuşmaktaydı. Bazı kaynaklar da çok daha fazla dil konuşabildiği aktarılmaktadır. Almanca ve lehçeyi akıcı şekilde konuşup yunanca, latince ve italyanca konuşabiliyordu. Kopernik çalışmalarını genel olarak Latince yapmıştır çünkü devrin resmi dili latince idi. Bu sayede birçok dil bilen Kopernik yine çeşitli diller de anı ve mektup bırakmıştır.

Nicolaus Copernicus Bilim ve Eğitim Hayatı

Babası erken yaşta öldükten sonra astrolog dayısı Lucas’ın koruması altında eğitim hayatına devam etmiştir. Dayısının etkin bir bilim insanı olması nedeniyle birçok bilim adamı ile tanışma ve görüşme fırsatı yakalamış bilgilerine yenilerini eklemiştir. Nicolaus Copernicus eğitim ve okul hayatı detaylıca bilinen, bu konuda belgeye bile sahip olmayan bilim adamlarında biridir bu yüzden nerede okuduğu tam olarak bilinmez.

Tahmini 1492 yılın Krakow üniversitesine kayıt olan Kopernik, bu okulda matematik alanında başarılar elde etmiştir. Herşeyden önce aristotelesçi bir felsefe anlayışı olan ve astronomiye olan ilgisi ile bilinen Brudzewski’nin öğrencisidir. Gökbilime merakı bu yıllar da artan Kopernik’in alanında uzman profesörlerle tanışıp çalışmalarını ileriye taşımasına neden olmuştur.

Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

Krakow Kopernik için gerçekten çok faydalı olmuştur. Özellikle astronomi, felsefe, matematik, aritmetik, geometri, kozmografi, doğa bilimleri gibi alanlar da ilgi alakasını yoğunlaştırıp yeni şeyler öğrenmiştir. Krakow’da geçirdiği 4 yıl ona eleştirel bakış açısı ve bilimin vazgeçilmez olduğunu öğretmiştir.

Burada astronominin en populer iki teorisinin çelişkisini kanıtladı. 1495 yılında başpsikopos olmak üzere diplomasını almadan üniversiteden ayrıldı. Ancak bazı muhalifler yüzünden görevi ertelendi ve eğitim için italyaya yollandı. İtalyaya geldikten sonra Bologne üniversitesinin Alman ulusuna katıldı. Burada beşeri ilimlere odaklanmış isteksiz olarak kilise hukuku eğitimi almıştır.

İtalya da dönemin en ünlü astroloğu ferrera ile tanışıp onun asistanı olmuştur. Kopernik sistemi adında bir sistem geliştirerek evrenin merkezinde bir ateşin olduğu ve ay, dünya ve gezegenlerin onun etrafında döndüğünü ortaya atmışlardır. Dünyanın kendi etrafın döndüğü terimini ilk defa Nicolaus Copernicus ileri sürmüştür. Kopernik için her yıl Almanya’da kopernikyum adında bir anma töreni düzenlenmektedir. Kopernik 1543 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Geride eski yunan filozof ve astrologlarının üstü kapalı açıklayamadıkları ve teoride bile eksik kalan keşifleri geçersiz kılarak, kendi teorisini üretmiş astroloji biliminin kurucularından biridir Nicolaus Copernicus. Bilim çağının en önemli aydınlarından biri olan ve esasen amatör bilim adamı olarak anılan Kopernik, kendinden sonra birçok bilim insanını etkilemiştir.

Bilime Kattığı Terimler

  • Güneş merkezlilik
  • Yörüngeler
  • Ateş merkez
  • Kopernik kanunu

Gibi teorimleri ile hem çağının hem de günümüzün ışığı olmuş bir dahidir. Ayrıca Koperniğin ilham aldığı 3 önemli müslüman olan battani, nasiruddin, tufi gibi islam alimleri de Avrupadan çok çok önde olan islam bilimini öne taşımışlardır.

Umarız “Nicolaus Copernicus Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “Bilim” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler