Cumartesi, Haziran 15, 2024

Modifikasyon Nedir?

Modifikasyon nedir sorusunun cevabı ise bazı çevresel değişimler sonucu bazı genlerin geçici veya kalıcı şekilde değişmesi olayıdır. Modifikasyon çevrenin etkisi ile vücuttaki genlerin işleyişinin değişmesidir. Modifikasyon bazen yararlı olurken bazı durumlarda insanlar veya gerçekleştirilen canlıda iyi sonuçlar doğurmayabilir. Modifikasyon bazı durumlarda değişkenlik gösterilebilir. Bu durumlarda şu olaylar örnekler verilebilir: kişinin yaşı, kişinin cinsiyeti, kişinin boyu, kişinin kilosu gibi etmenler sıralanabilir.

Modifikasyon Nedir?
Modifikasyon Nedir?

Modifikasyon Örnekleri

Modifikasyona örnekler ise şöyledir: cildin bronzlaşması, tek yumurta ikizlerinin dış görünüşünün farklı olması, çuha çiçeğinin farklı sıcaklıklarda farklı renkte açması, spor yapan insanların kaslı yapıda olması, kazalar sonucunda meydana gelen sakatlıklar, beslenme farklılıklarıyla oluşan farklı vücut tipleri, Himalaya tavşanlarının belirli bölgelerinin farklı renklerde olması, karahindiba bitkisin yetiştiği bölgeye göre boyunun kısa veya uzun olması, Sirke sineklerinin sıcaklığa göre kanatlarının kıvrık ya da düz olması gibi örnekler verilebilir. Modifikasyon mutasyon gibi değildir. Modifikasyon geçiren hücreler mutasyon gibi kalıcı yani hücre eski haline dönebilir.

Modifikasyonun Çeşitleri

Modifikasyonu geçici ve kalıcı olarak ayırabiliriz. Geçici modifikasyona en büyük örnek güneş altında bronzlaşmamızdır. Güneşin altında kaldığımız uzun süre sonunda cildimiz kararır ama belirli bir süre sonra cilt rengimiz eski haline geri döner bu olay da geçici modifikasyona örnektir. Kalıcı modifikasyon örneği ise sünnet veya organ bağışlama denilebilir. Bir organını bağışlayan veya sünnet olan kişinin meydana getireceği yavruları sünnetli veya bağışlanan organın oluşmasında sorun yaşamaz.

Modifikasyon Sonraki Kuşaklara Aktarılır Mı?

Modifikasyon sonraki kuşaklara aktarılır mı sorusu birçok kişinin modifikasyon denildikten sonra aklına gelen ilk sorudur. Bu sorunun cevabı ise hayır aktarılmaz. Modifikasyon örneklerinde de verdiğimiz örnekler bu soru için de geçerlidir örneğin sünnet olmuş bi erkeğin erkek çocuğu sünnetsiz olarak doğar.

Modifikasyon Genlerimizi Nasıl Etkiler?

Modifikasyon kişinin veya canlının çevresine göre özelliklerini değiştirmesi olayıdır. Bu olay farklı çevrelerde farklı şekillerde olabilir. Ama bireyin meydana getirdiği modifikasyonda bireyin genlerini etkileyecek herhangi bir olay yoktur. Yani modifikasyon geçiren bir bireyin genlerinde herhangi bir değişim olmaz.

Hangi Olaylar Sonucunda Modifikasyon Meydana Gelir?

Modifikasyonu etkileyen birden fazla faktör vardır. Bu faktörler doğal ve yapay olarak birbirinden ayrılabilir ama her iki modifikasyon da kalıcı değildir. Doğal biçimlerde modifikasyon geçirmeyi sağlayan faktörler ise şunlardır: sıcaklık, soğuk ortam, gelen güneş ışınları, nemli ortam, çevresel koşullar denilebilir. Yapay olarak modifikasyona neden olan etkiler ise şöyledir: kimyasallar, ilaçlar, radyasyon, radyo aktif atıklar sıralanabilir.

 

Modifikasyonun Günlük Hayatımıza Etkisi

Genetik modifikasyon ile yenilebilir hayvanlarda yapılan değişikler sonucu istenilen özellikle hayvanlar meydana getirilebilir. Hayvanlarda yapılan bu değişimler her ne kadar güzel gibi gözükse de bazı kötü sonuçları doğurmaktadır. Hayvanlarda yapılan bu değişimler yenilen etin kalitesini düşürüyor. Kalitedeki bu düşüş bazı insanlarda alerjen etkilere yol açıyor.

Sadece hayvanlarda değil bitkilerde de bu tür geçici olaylara yani modifikasyon ile ürün arttırma olayları görülmektedir. Bitkilerde yapılan bu modifikasyonlar bitkinin doğal çevresini bozmakta ve bu bozulma sadece kendi çevresinde de değildir.

Bu modifikasyon sadece bozulmalara değil daha önce görülmemiş virüslerin de meydana çıkmasına olanak sağlar. Sadece yenilebilir maddelerde değil hemen hemen her türlü maddede modifikasyon görülebilir. Örneğin pamuğa yapılan modifikasyonlar sonucu pamuktan üretilen ürünlerin daha kolay boyanması ve pamuktan üretilen ürünlerin buruşmamasına yol açmaktadır.

modifikasyon günlük hayatımızda büyük kolaylık sağlamasına rağmen bazı kötü sonuçları doğuruyor ve doğurmaya devam ediyor. Bu sonuçların değişmesi ve daha iyi bir hal alması teknolojinin gelişimiyle sağlanacaktır. Günümüzde yapılan bu kalitede düşüş ve canlıların kendi ortamlarına verdikleri zarar teknoloji ve yapılan araştırmaların değişimi ve gelişimi ile ortadan kalkacak, daha iyi durumda kaliteli ürünler ortaya koyulabilecektir.

Hayvanlarda Modifikasyon

Hayvanlarda yapılan modifikasyon genellikle şunlardır: hayvanın üreme hızını arttırma, hayvanın daha verimli döller meydana getirmesine olanak sağlama, daha fazla ete sahip hayvan üretme, daha çok süt veya yumurta üreten hayvanlar meydana getirmeleri, hayvanların daha uzun süre yaşaması yönündedir. Günümüzde geçmişe oranla yapılan bu çalışmalar doğal çevreyi ve hayvanın sağlığını kötü bir biçimde etkilememesi yönündedir.

Modifikasyon Nedir?
Modifikasyon Nedir?

Modifikasyonun Özellikleri Nelerdir?

Modifikasyon da bir adaptasyon türüdür diyebiliriz. modifikasyonun özellikleri şöyledir: kalıtsal değildir, sonraki nesillere aktarılmaz, modifikasyon o canlıya özeldir, vücut hücrelerinde görülür, çevresel faktörlerle oluşur, hücrenin genotipinde değil fenotipinde meydana gelen değişimlerdir. Bazı durumlarda geçirilen modifikasyonun etkisi, modifikasyonu sağlayan etmenin ortadan kalkmasının hemen ardından ortadan kalkabilir.

Modifikasyon ile Mutasyon Arasındaki Farklılıklar Nedir?

Modifikasyon ile mutasyon arasındaki en büyük fark şudur: mutasyonda genlerin diziliminde değişmeler olurken modifikasyonda sadece genlerin işleyişi değişir. Aralarındaki bir diğer büyük fark ise mutasyonda gerçekleşen olayların yavru döllere aktarılması olayıdır. Modifikasyon ise kişiye özeldir ve nesilden nesle yavru döllere aktarılmaz.

Her iki olayın da canlılar için yararlı ve zararlı tarafları vardır. Mutasyon yararlı olsun veya olmasın yavru döllere aktarılırken modifikasyonun aktarılmaması bu durumun daha iyi olduğunu ve deneylerde kullanımının daha doğru olduğunu ortaya koyuyor.

Modifikasyon sadece insan hayatında değil birçok canlının hayatında olmakla birlikte bu canlıların ve insanların hayatlarını da büyük oranda etkilemektedir. Modifikasyon her durumda her kişide veya canlıda aynı durumu göstermeyebilir.

Canlılarda yapılan modifikasyon kalıtsal değildir. Ürün arttırmak için yapılan modifikasyonlar her seferinde daha iyi planlanarak canlının en üst düzeyde en verimli biçimde ürünler ortaya koymasını sağlamaktadır. Canlılarda meydana getirilen bu modifikasyonların en iyi tarafı ise yapılan o canlıya ait olması bu şekilde bir hayvan grubunun çok büyük oranda etkilenmesini önlemekte olmasıdır.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler