Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler – 8 Püf Nokta

Bu yazımda sizlere Metabolizmayı hızlandıran şeyler ile ilgili bilgi vereceğim. Haziran ayına girilince son kalan 5 kiloyu verme istekleri daha da bir artıyor. Spor salonuna yazılmalar, koşarak diyetisyene başvurmalar oldukça fazla.

Her gelen danışanım muhteşem bir çay ya da ürün bularak bunu kullanabilir miyim diye sorarak geliyorlar. Hep söylüyorum kilo vermeniz için mucize bir besin mucize çay komşunu 1 ayda 10 kg zayıftan kür yok yok yok!

Kilo vermenin temelinde düzenli ve dengeli beslenme vardır. Metabolizma hızı ise aldığımız besinlerin yakılmasıdır. Yaş, genetik yapı ve hormonsal bozukluklar gibi faktörler metabolizma hızı üzerinde etkili olsa da birçok yolla metabolizma hızını arttırabiliriz.

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler

  1. Öncelikle Günün En Önemli Öğünü Kahvaltı;

Metobolizmayı Hızlandıran ŞeylerSabah uyandıktan sonra 1 saat içinde yaptığınız kahvaltılar metabolizmanızı hızlandırır ve gün içerisindeki dinçliğinizi arttırır.

2. Su!

suGünde en az 2-2.5 litre su içmelisiniz ki barsaklar düzenli çalışsın, metabolizmalar hızlansın. Suyu soğuk içmeniz vücudun ısıyı dengelemek için daha fazla enerji harcamasına sebep olur. Yemeklerden yarım saat kadar önce2 bardak su içmeniz doygunluk hissini arttırır ve öğünde daha az yemek yemenizi sağlar.

3. Uyku;

uykuYetersiz uyku yapılan araştırmalara göre hem genel sağlığınızı olumsuz etkiler hem de metabolizmanızı yavaşlatır.

Sağlıklı bir yaşam için; minimum 8 saatlik uyku gereklidir. Gece 23:00-04:00 arası hormonların aktif olarak çalışma saatleridir, bu saatlerde uyuyor olmaya dikkat edin.

Bunu da okumanızı tavsiye ederim: Hızlı Bir Metabolizma Nasıl Elde Edilir?

4. Yürüyüş;

Metobolizmayı Hızlandıran ŞeylerGün aşırı 1 saat ya da her gün hızlı tempoda yarım saat yürüyüş yapın. Ayrıca açık havada yaptığınız yürüyüşler kalori harcamanızı arttırır.

5. Ara Öğün;

metabolizmayı hızlandıran yiyecekler3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere, 6 öğün tüketmek metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca yemekleri yavaş yavaş yemeniz de sindirim sistemi için çok önemli. Az az ve sık sık yemenin en önemli etkisi ise kan şekerini belli bir seviyede tutarak, ani düşüş ve yükselişleri önlemek.

6. Bitki Çayı;

metabolizmayı hızlandıran bitkilerHerhangi bir hastalığınız yoksa yağ yakımına yardımcı yeşilçay ya da ödem atmanıza yardımcı olacak rezene çayı gibi bitki çaylarını gün içinde tüketerek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz

7. Protein;

hızlandıran besinlerVücudumuz et, balık, peynir ve yumurta gibi proteinleri sindirirken daha fazla enerji harcar ve metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra proteinli gıdaların bir diğer faydası ise vücutta yarattığı termik etkidir. Termik etki; besinlerin sindirimi, emilimi ve vücutta kullanılması sırasında harcanan ekstra enerjiyi tanımlar.

8. Baharatlar;

hızlandıran besinlerBaharatlı gıdalar metabolizmanızı hızlandırır. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin metabolizmayı hızlandırdığı tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde hardal ve karabiber de iyi birer metabolizma hızlandırıcıdır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Ezgi Aydın Tur
Diyetisyen Ezgi Aydın Tur
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler