Rahmi Koç Kimdir?

7
948
Rahmi Koç Kimdir?

Koç Holding A.Ş. Şeref Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olan Rahmi Koç kimdir? Bugüne dair hayatı nasıl gelmiştir? Nerelerde aktif olarak görev almıştır? Aldığı ödüller nelerdir? Sorularının cevapları merak edilmektedir. Rahmi Koç hakkındaki merak edilen tüm soruların cevapları şunlardır;

Rahmi Koç’un Hayatı

Rahmi Koç 9 Ekim 1930 tarihinde Ankara’da doğdu. Johns Hopkins Üniversitesi’nde (ABD) İşletme eğitimi aldı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Ankara’da, Otokoç şirketinde çalışmaya başladı.

1960 yılında Koç Topluluğu’nu Ankara’da temsil eden Koç Ticarete geçti. 1963 yılında kurulan Koç Holding’in Ankara’da bulunan şirket merkezinin 1964 yılında İstanbul’a taşınmasıyla birlikte Rahmi Koç da İstanbul’a taşınarak Koç Holding A.Ş Genel Koordinatörü oldu.

Bundan sonra sırasıyla 1970 yılında İcra Kurulu Başkanı, 1975 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 1980 yılında İdare Kurulu Başkanı oldu.

30 Mart 1984 tarihinde merhum Vehbi Koç Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılınca, Rahmi Koç ​Başkan seçildi. 4 Nisan 2003 tarihinde emekli olunca büyük oğlu Mustafa V. Koç Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Rahmi Koç bu tarihten itibaren Yönetim Kurulu üyeliğine devam ederken Onursal Başkan unvanı aldı.

Rahmi M. Koç isimleri aşağıda verilen birçok hayır kurumunda, sosyal ve mesleki kuruluşta aktif olarak görev almakta: 

•   Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal Mütevelli Heyeti Üyesi
•   Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı (1.1.1995 – 31.12.1996 arası Başkanlık)
•   Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eşbaşkanı
•   Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
•   Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı
•   Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
•   Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı
•   TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı
•   Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı
•   Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi
•   Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
•  Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı (1992-1999 arası)
•   Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
•   J.P. Morgan Uluslararası Konseyi Eski Üyesi
•   ABD Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi

Rahmi Koç’un Aldığı Ödüller

Rahmi M. Koç, 21 Mayıs 1998 tarihinde Johns Hopkins Üniversitesi’nden (Baltimore-Maryland), 28 Eylül 1998 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden, 14 Mayıs 1999 tarihinde İzmir Ege Üniversitesi’nden, 14 Haziran 2000 tarihinde Ankara Bilkent Üniversitesi’nden, 23 Nisan 2001 tarihinde Köstence Ovidius Üniversitesi’nden ve 26 Mayıs 2008 tarihinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Fahri Doktora unvanları aldı.

Rahmi M. Koç’un Türkiye’ye sağlık, eğitim ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılar 27 Ekim 1997 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi.

Türk-Alman ticaretine ve sanayiine katkısı dolayısıyla 5 Temmuz 1982 tarihinde Alman Hükümeti’nden Grosses Verdienst Kreuz (Almanya Büyük Hizmet Nişanı) ödülü alan Rahmi M. Koç, 19 Nisan 2001 tarihinde İtalya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesinden dolayı “İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı” ile onurlandırıldı. Balkanlarda ve Doğu Avrupa Ülkelerinde ticaretin artmasına verdiği destek ve Avusturya-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıları sebebiyle Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın büyük hizmet nişanını 5 Aralık 2003 tarihinde aldı.

Koç Ailesi, 19 Ekim 2007 tarihinde Dünya Anıtlar Vakfı (World Monuments Fund) tarafından her yıl dünyanın kültürel mirasına katkıda bulunan kişilere ya da kurumlara verilen Hadrian Ödülü’ne layık görüldü.

Hadrian Ödülü’nden sonra, Koç Ailesi 15 Ekim 2009 tarihinde New York’ta Carnegie Hayırseverlik Madalyası ve 21 Haziran 2011 tarihinde Paris’te BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü aldı.

Ertesi gün, 22 Haziran 2011 tarihinde, Rahmi M. Koç’a İngiliz-Türk ilişkilerine yıllar boyu yaptığı üstün katkılar dolayısıyla CBE – Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı verildi.

09 Haziran 2015 tarihinde ise, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Fransa tarafından Napoleon Bonaparte döneminden itibaren tüm dünyada üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen, Fransız devletinin en prestijli devlet nişanı kabul edilen “Officier dans L’Ordre National de la Legion D’Honneur”e layık görüldü.

Rahmi M. Koç, 4 Aralık 2014 tarihinde; ülkemiz ekonomisine sağladığı önemli katkıların yanı sıra sağlık, eğitim ve kültür – sanat alanında Türkiye genelindeki yatırımları ile dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler organizasyonu FIRST’ün “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, 23 Mayıs 2019 tarihinde 100 yıllık tarihiyle dünyanın saygın düşünce kuruluşları arasında yer alan ABD merkezli Dış Politika Derneği’nin (FPA) madalyasına lâyık görüldü.

“Rahmi Koç Kimdir?” adlı makalemizi beğendiğinizi umuyoruz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

7 YORUMLAR

  1. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı iş adamlarından bir tanesi.

  2. Türkiye’de gerçekten gelmiş geçmiş en başarılı iş adamı diyebiliriz, hayatı başarı ve ödül dolu.

  3. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı iş adamı gerçekten. Hayatı başarılarla dolu, çok zorluklar çekmiş ancak sonunda başarıya ulaşmış. Günümüzde böyle başarılı insan sayısı çok çok nadir.

  4. Bu tarz kişilere sitenizde yer vermeniz çok güzel. Öncelikle sizi tebrik ederim. Rahmi Koç hayatını gerçekten çok başarılı bir şekilde ilerletmiş bir kişidir. Bilmediğim bir çok bilgiyi sayenizde öğrendim. 🙂

  5. Hayatı başarılarla dolu bir insan, gerçekten idolüm dediğim tek kişidir kendisi. 🙂

  6. Bu tarz başarılı insanların hayatlarını okumayı çok seviyorum. Hep idol olarak görüyorum bu tarz başarılı insanları kendime. 🙂

  7. Rahmi beyin başarı hikayesini herkes bir kere okuyup kendine bir şeyler çıkartmalı. Bu adamın hayatını öğrenip de başarı için çabalamayan insan hiçbir şey yapamaz. İdol alınacak bir kişi.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz