Çocuklarda Ekran Bağımlılığında Dikkat!

Günümüzde pek çok çocuk erken yaşlardan itibaren ekran karşısında çok fazla vakit geçirmeye başlıyor ve kimi zaman bu bağımlılığa kadar gidebiliyor. Erken yaşlarda ekran süresinin artması çocuklarımızın dikkat düzeylerini olumsuz etkilediği gibi, zihin gelişimini de olumsuz etkilediği birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Çocukların kimisi bilgisayar oyunlarında daha çok vakit geçirirken kimisi de ilgilerini çeken alanlarda video izleyerek vakit geçiriyor. 

Oyunlarda ve videolarda kullanılan görseller,renkler, ışıklar ve sesler beyindeki haz bölgesini uyararak oyun oynama yada ekrandaki görseli tekrar tekrar izleme isteğini besliyor.Özellikle gençlerin sosyalleşmeleri amacıyla oyunlarda vakit geçirmeleri de söz konusu olabiliyor. Örneğin gündelik yaşantısında utangaç olan arkadaşlık kuramayan bireylerde bu sanal dünyada utanmalarına lüzum kalmadan farklı karakterlere bürünerek kendilerini daha güçlü ve bir grubun parçası hissediyorlar. Gündelik yaşantılarında başarma duygusu eksik, sorumluluk verilmeyen çocukların daha çok bilgisayar oyunu oynamaya yöneldiği gözlemleniyor.

Ebeveynler, çocuklarını sakinleştirdiği ve kendi aktivitelerini bölmelerini engellediği için sanal dünyada bu kadar uzun zaman geçirmenin zararlarından habersiz gibi görünüyorlar.Ailelerin öncelikle çocuklara dikkat dağıtıcılar vermek yerine, onlara kendi kendilerini sakinleştirmeyi öğretmeli ve kaliteli zaman geçirmelerini teşvik etmelidirler.

cocuklarda-ekran-bagimliliginda-dikkat-1 Çocuklarda Ekran Bağımlılığında Dikkat!

Kimi zaman onları ekran başından kaldırmanın aile içi çatışmalara neden olduğunu ve çözümlenemediğini görüyoruz. Bu noktada çocukların ilgilerini çeken şeyin ne olduğu, oyunların yada videoların konusunu, onlar için önemini bir sohbet konusuna dönüştürebilirsiniz.Ekran süresinin son bulması gerektiğinde, bir süre çocuğunuzun yanına oturun ve onun dünyasına girip, yaşadığı deneyimi paylaşın. Sonrasında yapması gereken şeyi hatırlatırsanız ekranı kapatma süreci kolay ilerleyecektir.

Bunların yanı sıra çocuğun duygularını kabul etmek, ekran kullanma süresi için bir sınır koymak, keyif alınan farklı etkinliklere yönelmek ve hobi edinmek de ekran bağımlılığıyla mücadele etme konusunda yardımcı olabilir.

Ev içerisinde yada dışarıda sosyal vakit geçirebileceğimiz; tüm ekranların kapatıldığı ‘’Ekransız Aile Saatleri’’ düzenleyebilirsiniz.. .Bu saatler içerisinde çocukların yaş grubuna uygun aile içi kutu oyunları oynanabilir ya da kitap okunabilir. Spor ve sanat etkinliklerinde birlikte yapılabilecekler arasında.Çocukların ekranlar kapandığında da güzel vakit geçirebileceklerini bilmeleri gerekiyor. Bu, sosyal ve duygusal zekalarını geliştirme açısından da oldukça önemlidir.

Son olarak sizler de çocuklara rol model olarak ekran başında geçirdiğiniz zamana dikkat etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Yaşlarına Göre Psiko-Sosyal Gelişim..(0 – 6 YAŞ) başlıklı makalemizde aile psikolojisi, anne baba çocuk ve çocuk psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here