Salı, Mart 5, 2024

Mayıs Ayında Türkiye Ekonomisi Bilançosu

Türkiye’de ekonomi ve gündem ile ilgili gündem başlıklarını anında öğrenebileceğiniz haber365, Dünya piyasası ve Türkiye piyasası üzerindeki gelişmeleri okuyucularla buluşturuyor. Covid19 döneminde E-devlet yenilikleri, aynı zamanda borsa kurlarındaki verileri incelemek için siteyi takip edebilirsiniz. Türkiye’nin mayıs ayındaki ekonomik çizelgesi açıklandı, bunun üzerine Haziran ayında Türkiye’yi neler bekliyor, işte detayları.

Türkiye’nin Mayıs Ayı Ekonomik Verileri

Devletlerin dünyadaki varlığını sürdürmesi için önemli bir yaptırım olan ekonomi, Covid 19 nedeniyle son dönemde yeni enflasyon açıklarına maruz kalabiliyor. Özellikle toplumun ekonomik döngüdeki güveni, para giriş ve çıkış kaynaklarının azalmasıyla, ekonomik bilenço mayıs ayında düşüşe geçerken, Haziran’da neler olacağı hakkında yeni gözlemler yapılıyor. Konut yatırım endeksinde artış gözlenirken, ekonomik güvede 51,3 üzerinden bir değerlendirme mevcut. Özellikle toplumun ekonomik güvenin sarsılmasına neden olan salgın, hem altının hem de diğer para birimlerinin değerinin artmasına neden olabiliyor. Reel sektör güveni olarak 66.8 oranı gösterilirken, imalat sektörü satın alma endeksi 33,4 olarak çizelgeye yansıtılmış vaziyette.

Türkiye Borsa Kurlarında Son Gelişmeler

Güncel altın fiyatları üzerinden yapılan son incelemelere göre borsa kurlarında yükseliş söz konusu. Özelikle Euro, Altın ve Dolar kurlarındaki artışın Haziran’a kadar hız kesmeyeceği ön görüsünde bulunuluyor. Ancak ABD ve Türkiye’nin para basması durumlarında enflasyon üzerinde oynamalar olabileceğini vurgulayan ekonomistler için son dönemdeki artışlar nedeniyle yatırımların kontrollü bir şekilde yapılması üzerine tartışmalar devam ediyor. Güncel altın fiyatının gram üzerinden 360 küsürleri görmesi ve Eurodaki yükseliş de dünya ekonomisi üzerinden büyük bir krizin oluşmaması için önlemler alınması gerektiğinin sinyallerini veriyor.

Türkiye’de Enflasyon Ve Faiz Oranları

Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıları aynı zamanda faiz oranları da takip ediyor. Bu süreçte kredi çekmek ve yatırım yapmanın nelere mal olacağı üzerine bütçe dengesi üzerine tartışmalar devam ediyor. Son dönemde yaşanan salgın nedeniyle, yatırım yapmanın ve kredi çekmenin doğru olmadığını söyleyen ekonomistler, bu ekonomi için faydalı olabilir ancak vatandaş için ne kadar yeterli olacağı üzerine iyi bir inceleme ve analiz gerektiğini söylüyor.

https://www.haber365.com.tr

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler