Pazar, Nisan 14, 2024

Marie Curie Kimdir?

Tarihin bilinen ilk kadın bilim insanlarından olan polonyalı marie, bilim çağına damga vuran önemli şahsiyetlerden biridir. Kimya alanında yaptığı önemli çalışmalar sayesinde çağdaşları olan erkek bilim insanlarını geride bırakarak büyük bir iz bırakmıştır. Hayatı ile imrendiren marie curie kimdir?

Marie Curie Hayatı

7 kasım 1867 yılında varşova’da doğan marie curie, ilköğrenimini polonya’da tamamlamıştır. Babası viladislaw sklodowki varşova lisesinin fizik öğretmenidir. Küçük yaşlar da ailesinden dolayı kimya ve fizik ile iç içe olan marie, annesinin müdürlük yaptığı kız yurdunda 3 kız 1 erkek kardeşi ile ailesiyle beraber kalıyordu. İki kız kardeşinden biri olan sofia tifüs sebebi ile hayatını kaybetti. İki yıl sonra da verem yüzünden annesini kaybeden marie curie küçük yaşlarda bilim ile uğraşmaya başlamıştı.

Ancak dönemin hakimiyeti Rus çarlığın da olduğu için kadınların okuması için yurt dışına gitmelerine neden oluyorlardı. Kardeşi bronya ile beraber çalışıp para biriktirerek yurt dışında üniversite okumaya karar verdiler. Bronya sorbonne üniversitesin de tıp kazanırken marie varşova’da kaldı.

Ablasından mezun olduktan sonra fizik ve matematik eğitimi alan marie, 1891 yılına dek varşova da yer altında gizlice ders veren endüstri ve tarım müzesinin okuluna gitti. Daha sonra kendini geliştirip yeteri kadar para kazandıktan sonra Paris’te ablasının yanına giderek fizik eğimi aldı. Çok zorlu bir hayat yaşayan marie nin okul hayatı başarılı bir şekilde geçti ve fizik okulunu birincilikle bitirdi.

Evliliği

Marie parist’te eğitim hayatını tamamladıktan sonra laboratuvar çalışmaları için uygun bir yer ve aracı bilim adamı arıyordu. 1894 yılında polonyalı bir bilim adamı ile beraber piezoelektriği keşfeden Pierre Curie ile tanıştı. Zekasından ve yeteneğinden etkilendiği pierre den hoşlanan Marie, 1895 yılında Pierre ile evlendi. Ortak çalışmalar yaptığı kocasına fazlasıyla bağlı olan Marie en önemli çalışmalarını evlendikten sonra kocası yardımı ile yapmıştır.

Marie Curie Bilim Hayatı

1897 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra uranyum tuzu’nun keşfini duyup araştırmaya başladı. Sonrasın da radyoaktivite adında Işın adlı füzyonun araştırma çalışmalarına başladı. Aynı yıl kızı irene doğan Marie, çalışmalara ara vermek zorunda kaldı. 1898 yılında ara verdiği yerden devam eden Curie toryumun ışınları yaydığını fark etti. Bu konuda kocası pierre ile birlikte çalışıp araştırmalarına hız kattı.

Yine aynı yıl karı koca uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu keşfetti. 1904 yılına gelindiğinde marie doktor eğitimini tamamlayıp Fransa’da bu eğitimi verip doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Yine aynı yıl radyoaktivite alanında yaptıkları çalışmalar nedeni ile kocası pierre ile beraber Nobel Fizik Ödülü’nü alan ilk kadın oldu. 1904 yılında kocası sorbonne de eğitmenlik yaparken Marie sevr deki bir kız okulunda fizik öğretmeni oldu. İkinci kız Eve doğduktan sonra karı koca radyoaktif rahatsızlıklar yaşayan çift radyumun vücuda zarar verdiğini de gün yüzüne çıkardılar.

Yine aynı yıl radyumun kötü dokular üzerinde tedavi edilebileceğini ortaya koydular. Kocasının araba çarpması sonucu ölen Marie Curie, yoluna yalnız devam ederek Sorbonne de ilk kadın profesör unvanını aldı. 1911 yılında radyum ve polonyumu keşfinden dolayı Nobel Kimya Ödülüne sahip olan Marie Curie halen iki nobel ödüllü tek kadın unvanını taşır.

Marie curie hayatı boyunca radyum’un tıp tedavisin de önemli bir yere sahip olduğumu anlattı ve 1. Dünya savaşında kız irene ile beraber röntgen cihazını geliştirerek ışın tedavisini denediler. Marie Curie 1934 yılında kan kanserinden vefat etti.

Ödüller

  • Nobel fizik ödülü
  • Nobel kimya ödülü
  • Davy madalyası
  • Albert madalyası

Umarız “Marie Curie Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “Bilim” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler