Çarşamba, Nisan 24, 2024

Slogan Nedir? Slogan Nasıl Oluşturulur?

“Slogan nedir? Slogan nasıl oluşturulur?” diye kafanızda soru işaretleri mi geziyor? O zaman yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle sizlere sloganın ne olduğunu açıklayacağım. Slogan, bir kişi veya kuruluşun (firmalar, sektörler, vakıflar vb.) marka değeri oluşturmaya yönelik iyi bir mesajıdır. Başka bir ifadeyle sloganlar; bir grup, topluluk, firma veya şirketler tarafından topluluğun amaçlarını anlatmak için kullanılan kelime veya cümlelerdir. Herhangi bir düşüncenin kolay hatırlanabilir ve tekrarlanabilir bir biçimde olmasını ifade eden kısa, net, çarpıcı söz, motto olarak da tanımlanabilir.

Net, Çarpıcı ve Doğru Slogan Nasıl Oluşturulur?

Doğru bir sloganın; markanın vizyonu ve misyonuyla  bağdaştırılmış, markayı tanımlayacak veya simgeleyecek nitelikte olması gerekiyor. Bu nedenle özellikle reklam firmalarının kendilerini bu kavram hakkında geliştirmeleri, pozitif dönüşler açısından önemlidir.

Slogan Nedir?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik:

1) Özgün ve orijinal olması gerekiyor. Kimse orijinal olmayan, alıntı olan bir sloganı  önemsemez ve bu durum sloganı yapılan firma veya kuruluş için eksi sayılır.

2) Slogan, ilgili firmaların veya ürünlerin özelliklerini içermelidir.

3) Sürekliliği önemlidir. Ne zaman olursa olsun her yönden markanızı en doğru şekilde ifade etmesi gerekiyor.

4) Kolay ve akılda kalıcı olması da çok önemli bir yer teşkil ediyor. Ayrıca telaffuzunun kolay bir şekilde yapılabilmesi çok önemlidir. Böylece hem sloganınızın yayılmasını sağlamış hem de firmanızın ya da ürünlerinizin reklamını daha doğru yapmış olacaksınız.

Slogan ne demek?

5) Çekici ve iddialı olmalıdır. Rekabetin üst seviyede olduğu yerde seçtiğiniz sloganın müşteri ilgisini çekebilecek bir albeniye sahip olması, müşterilerin sizi seçmelerine katkı sağlayabilir.

6) Olağanüstü değil, gerçekçi olması gerekiyor. Çünkü müşteriler, firmanın veya ürünün neler yaptığını, neler yapabileceğini bilmek ister. Aksi takdirde olumsuz bir şekilde geri dönüşü olur.

Umarım “Slogan nedir? Slogan nasıl oluşturulur?” adlı yazımı beğenmişsinizdir, ayrıca dilerseniz yazmış olduğum diğer tüm makalelere buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

4 YORUMLAR

  1. Veysel ŞİMŞEK

    Slogan deyip geçmemek lazım. Yapılan tüm radikal değişimler bile bir slogan ile başlamış ve hayatımızda yer almıştır. Sloganlar günümüzde firmalar için önem taşıdığı yönünde bir algı olsa da, slogan esasen hayatın her türlü devriminde en üst sıralarda yer almış bir araçtır.

  2. Firmaların hepsi bir slogan tutturmaya çalışıyor. Tutturanda yıllarca unutulmuyor. Slogan önemli. Yüz bin milyon baloncuk yuttum. Yıllardır aklımızdan çıkmaz mesela

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler