Slogan Nedir, Slogan Nasıl Oluşturulur?

3641
Slogan Nedir, Slogan Nasıl Oluşturulur?

Slogan Nedir, Slogan Nasıl Oluşturulur? diye bir çok kafanızda soru işaretleri mi geziyor. Öncelikle sizlerle slogan nedir, açıklayacağım. Bir kişi veya kuruluşun ” firmalar, sektörler, vakıflar vb. ” marka değeri oluşturmaya yönelik iyi bir mesajdır. Bir grup veya topluluk tarafından topluluğun amaçlarını anlatmak için kullandıkları kelime veya cümlelerdir. Sloganlar, çeşitli firmalar ve şirketler tarafından da kullanılan kelime ya da kelime gruplarıdır. Doğru bir slogan, markanın vizyonu ve misyonuyla  bağdaştırılmış, markayı tanımlayacak şekilde ve ya simgeler nitelikte olması gerekiyor. Herhangi bir düşünceyi kolay hatırlanabilecek bir şekilde ve tekrarlanabilir bir biçimde olmasını ifade eden kısa,net,çarpıcı söz, motto’dur. Slogan, özellikle reklam firmaların kendilerini bu kavram hakkında geliştirmeleri onlar için birçok pozitif ve artı bir şekilde geri dönüşü olmuş olacaktır.

Slogan Nedir, Slogan Nasıl Oluşturulur?

Peki, En Doğru Slogan Oluştururken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor? 

Özgün ve orijinal olması gerekiyor. Kimse orijinal olmayan alıntı olan bir sloganı  önemsemez ve sloganın yapılan firmanın veya kuruluş için eksi sayılır.

Slogan yapılacak firmaların veya ürünlerin özellikle içermelidir.

Kalıcı olması önemlidir, yani sürekliliği önemlidir. Ne zaman olursa olsun her şekilde markanızı en doğru bir şekilde ifade edecek şekilde olması gerekiyor.

Kolay ve akılda kalıcı olması da çok önemli bir yer teşkil ediyor. kişi sloganı söylerken zorlanmamalı, telaffuzu yaparken kolay bir şekilde yapabilmesi çok önemlidir. Hem sloganınızın yayılmasına hemde fermanınızı yada ürünlerinizin reklamını daha doğru yapmış olacaksınız.

Slogan Nedir, Slogan Nasıl Oluşturulur?

Çekici ve iddialı olmalıdır. Rekabetin üst seviyede olduğu yerde firmanızı yada ürününüzü çekecek albenisi olması sizi seçmelerine sebep olabilir.

Olağanüstü olmamalı, gerçekçi olması gerekiyor. Firmanın veya ürünün neler yaptığını ve neler yapabileceğini bilmek ister. Aksi taktirde olumsuz bir şekilde geri dönüşü olur.

2 YORUMLAR

  1. Veysel ŞİMŞEK

    Slogan deyip geçmemek lazım. Yapılan tüm radikal değişimler bile bir slogan ile başlamış ve hayatımızda yer almıştır. Sloganlar günümüzde firmalar için önem taşıdığı yönünde bir algı olsa da, slogan esasen hayatın her türlü devriminde en üst sıralarda yer almış bir araçtır.

  2. Firmaların hepsi bir slogan tutturmaya çalışıyor. Tutturanda yıllarca unutulmuyor. Slogan önemli. Yüz bin milyon baloncuk yuttum. Yıllardır aklımızdan çıkmaz mesela

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here