Salı, Şubat 27, 2024

Malulen Emeklilik Şartları Ve Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Her ne kadar günlük yaşantımızda malullük veya malulen emeklilik kavramlarını çokça duymuş olsak da bu kavramlar hakkında genel olarak az bilgi sahibiyiz. Öncelikle kimlerin malul sayılacağına bakmak gerekmektedir.

Malullük

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b li) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60 ‘ını kaybedenler malul sayılmaktadır.  Sigortalının çalışma veya kazanma gücünü  en %60 oranında kaybettiği kurum sağlık kurulunca ispatlanması gerekmektedir. Bu sebeple kurum sağlık kurulu tarafında düzenlenmeyen raporlar malullük için geçerli görülmeyecektir. Bu sebeple malullük oranının tespiti için SGK il müdürlüklerine  veya sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Malullük Aylığı Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Malullük aylığı talebinde bulunulabilmesi için öncelikle belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Şöyle ki; malullük aylığı bağlanması için en az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Bu iki şartın aynı anda sağlanmış olması gerekmekte olup, sadece birinin sağlanması malullük aylığı bağlanması için yeterli değildir.

Bu sebeple malullük aylığı talebinde bulunacak kişinin öncelikli en az  %60 iş gücü kaybının olmasının yanında en az on yıllık sigortalı olması ve toplam 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödenmiş olması gerekmektedir. Eğer  başvuru sahibinin 1800 günlük primi yok ise borçlanma ile bu prim günü tamamlanabilmektedir. Örneğin askerlik veya doğum gibi sürelerin borçlanması ile prim günü tamamlanabilmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları Ve Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Fakat malullük aylığı bağlanması talebinde bulunan kişinin kurum sağlık kurulu tarafında sürekli olarak başkasının bakımına muhtaç olduğu tespit edilirse kanundan belirtilen en az on yıldır sigortalı olma ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödeme şartları aranmadan aylık almaya başlayabilmektedir. Bu şartları sağlayan kişinin malullük aylığı alabilmesi için  sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması, faaliyetine son vermesi ve görevinden ayrılması gerekmektedir.  Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların malullük aylığı alabilmesi için    kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin borçlarının olmaması gerekmektedir.Malulen Emeklilik Şartları Ve Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Malullük Aylığı Hangi Hallerde Kesilir?

Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları halinde malullük aylığı kesilecektir. Aynı zamanda  kontrol muayenesi sırasında malullük aylığının bağlanmasını  gerektiren hastalık  veya rahatsızlık gibi durumların ortadan kalktığının  kurum sağlık kurulları tarafından tespit edilmesi durumunda malullük  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında malullük aylığının kesilmesine karar verilecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Av Yunus Koçak
Av Yunus Koçak
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler