Salı, Şubat 20, 2024

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

“Linux hosting mi windows hosting mi?” planına karar verirken, içeriğinizin depolanacağı sunucunun hangi işletim sistemini kullanacağına da karar vermeniz gerekir. Akıllı telefonlarımızın iOS ya da Android gibi işletim sistemleri ile çalışması gibi, sunucuların çalışması için de Linux ve Windows gibi işletim sistemlerine ihtiyaç vardır çünkü işletim sistemi olmayan bir sunucu dünyanın  geri kalanıyla nasıl iletişim kuracağını bilemeyen bir elektronik yığını gibidir.

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

Linux Hosting Nedir?

Linux hosting, web sitenizin dosyalarının Linux işletim sisteminin yüklü olduğu bir sunucuda barındırılması anlamına gelir. 

Linux, web sitelerinin çoğunda kullanılan, açık kaynaklı, ücretsiz bir yazılımdır. 

PHP, Perl, JAVA, Ruby, Kotlin, Shell, C++ gibi programlama dillerini destekler. MySQL ya da MariaDb veritabanı için de Linux hosting kullanılır.

Windows Hosting Nedir?

Windows hosting, Microsoft’un Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucuların kullanıldığı hosting türüdür. Piyasada ASP hosting, .NET Core hosting olarak da ifade edilmektedir. 

ASP.NET, ASP, VBScript gibi programlama dilleri ile tasarlanan web siteleri Windows sunucularda barındırılır. MSSQL veritabanı için Windows hosting  tercih edilmelidir.

Windows Hosting ve Linux Hosting Farklılıkları

Bu iki işletim sisteminin fiyat, kullanım kolaylığı, güvenlik gibi kriterlere göre farklılıklarını inceleyerek, hangi hosting planını seçeceğinize dair kararınızı netleştirebilirsiniz:

Fiyat

Linux ücretsiz bir yazılım olduğundan, Linux hosting paketlerinin maliyeti düşüktür, küçük ve orta ölçekli web siteleri oluşturmak için çokça tercih edilmektedir.

Windows işletim sistemi için ödenmesi gereken ücret yüksek olduğundan bu durum; Windows hosting paketlerinin daha pahalı olmasına neden olur. 

Kullanım Amacı ve Hedef Kitlesi

Web sitesine düşük bütçe ayırabilecek olanlar için Linux hosting en uygun çözümdür. Bloglar, kişisel web siteleri ve online satış  siteleri için önerilen Linux Hosting, ihtiyacınız olan tüm programları en kısa sürede yüklemenizi kolaylaştırır ve yeni e-posta adreslerinin kolayca yapılandırılmasını sağlayan bir arayüze sahiptir. 

Windows, sıradan kullanıcılardan uzmanlara kadar her tür kullanıcı düşünülerek tasarlanmıştır. Windows sunucularının kullanımı, büyük kurumsal ortamlarda daha yaygındır.

İstikrar 

Linux sunucuları, istikrarlı olmalarıyla tanınır çünkü yeniden başlatmaya nadiren gereksinim duyarlar. Yani sistem neredeyse hiç kapanmaz ve yapılandırmaya dair tüm  değişiklikler sunucuyu yeniden başlatmadan yapılabilir. Ancak Windows’da, daha fazla kesinti yaşanır.

Kullanım Kolaylığı

Windows, yeni kullanıcılar için olabildiğince kolay kullanılabilecek şekilde geliştirilmiştir. Ayrıca kişisel bilgisayarlarda kullanılan popüler bir işletim sistemi de olduğundan kullanıcıların tanıdık olduğu bir arayüze sahiptir. 

UNIX tabanlı Linux; komut satırları, söz dizimi ve işlevleriyle çalıştığından öğrenilmesi, yapılandırılması ve kullanılması zaman alan ancak cPanel gibi araçlar sayesinde sunucunuzun işletim sistemi ile doğrudan etkileşim içinde olmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz bir işletim sistemidir. 

Kontrol Paneli

Linux’un popüler kontrol paneli cPanel ile çok sayıda önemli yazılımı basit bir arayüz üzerinden yüklemeniz mümkündür. Drupal, WordPress, Magento ve Joomla gibi uygulamalar tek tıklamayla yüklenebilir ve yeni güvenlik yamalarıyla otomatik olarak güncellenebilir. Aynı anda birden fazla domain ile çalışan birçok kullanıcı, kullanım kolaylığı nedeniyle cPanel’i tercih etmektedir.  

Windows hosting, basit bir kullanıcı arayüzü sunan Plesk kontrol paneli ile kullanılmaktadır. Git, Docker ve Lamp gibi sunucu uygulamalarını çalıştırmanıza olanak sağlayan Plesk;  kullanım kolaylığı, verimlilik ve güvenlik odaklı yeni sürümü Obsidian ile, en çok kullanılan kontrol panelleri arasında yer almayı hedeflemektedir. 

Güvenlik

Windows; kişisel bilgisayarlarda pazar lideri olmasının dezavantajı olarak daha sık siber saldırılara maruz kalmaktadır. En çok kullanılan kişisel bilgisayarlar genelde Windows tabanlı olduğundan Windows işletim sistemi çok sayıda korsanın ve virüsün hedefindedir.

Linux yüklü sunucular, yalnızca yöneticilerin uygulamaları ve dizinleri değiştirmesine ve sunucudaki tüm dosyaları görmelerine olanak tanıdığından, kötü amaçlı yazılım içeren gizli dosyaların zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. 

Güncellemeler

Windows’ta kullanıcılar bazen güncellemeleri yüklemek zorunda bırakılır. Linux’ta her kullanıcı hangi güncelleştirmeleri yüklemek istediğine kendisi karar verir. Bunların bazıları deneysel olduğundan tüm kullanıcıların yüklemesi de gerekmez. 

Ayrıca, Linux’un ölçeklendirilmesi nedeniyle yıllar içinde yavaş bir değişim hızı olduğu için, sunucuların nadiren “güncelleştirilmesi” gerekir. Ancak Windows, işletim sistemlerini birkaç yılda bir yeni bir sürüme yükseltir, bunun için de ödeme yapmanız gerekir.

Uyumluluk

Piyasaya sürülen yazılımların çoğu Windows ile uyumludur. Bazı Windows programları Linux üzerinde çalışsa da, özellikle Linux için tasarlanmış çok daha az uygulama vardır. 

Perl, PHP, NGINX ve Apache kullanmak isteyenlerin tercihi Linux hosting olurken, Exchange veya SharePoint için Windows hosting kullanılır.

Teknik Destek

Windows, kullanıcıların bilgi seviyelerine göre kapsamlı destek sunmaktadır.

Linux sisteminizde karşılaştığınız sorunu çözmek için bir uzmana ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir Linux forumuyla kısa sürede sorununuza dair ayrıntılı çözümü bulabilirsiniz.

Genel olarak, yaygın olarak kullanıldıkları için, o alanda daha çok çalışmak durumunda kaldıklarından hosting firmaları; Linux sunucularına daha iyi destek verme eğilimindedir, 

Windows Hosting ve Linux Hosting Ortak Yönleri

  • PHP programlama dili her iki işletim sisteminde de çalışır ancak  PHP için Linux hosting önerilmektedir. 
  • Bu işletim sistemlerinin ikisi de HTML ve JavaScript gibi dosya tipleriyle uyumludur, HTML ve Flash her ikisinde de çalışır ve iki sistem için de FTP uygundur. 
  • Hem Windows hem de Linux işletim sisteminde MYSQL bulunur ancak MYSQL için Linux hosting önerilir ayrıca her iki hosting türünde de e-mail özelliğini kullanabilirsiniz.

 

Hangi Hosting Türünü Tercih Etmeliyim?

Hangi hosting türünün ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu; denemeden bilmek zor olabilir ancak esneklik ve istikrar odaklı bir işletim sistemi istiyorsanız, Google dahil olmak üzere birçok  geliştiricinin Linux’u tercih ettiğini bilmelisiniz. 

Linux, en büyük rakibi Microsoft’tan fiyat, istikrar, güvenlik, hız gibi kriterler açısından daha avantajlıdır. Ancak bu avantajlardan yararlanmak için Linux’u öğrenmek biraz çaba gerektirir.

Lisans maliyeti, kötü amaçlı yazılımlar tarafından daha fazla hedef olması gibi dezavantajlarına rağmen Windows; uyumluluk ve kullanım kolaylığı nedeniyle birçok kullanıcı için tercih sebebi olabilir.

Özetle; 

  • Web siteniz ASP, ASP.NET veya Microsoft SQL veritabanı kullanılıyorsa Windows Hosting paketlerinden birini seçmeniz gerekir. 
  • Web siteniz PHP, Perl, Ruby içine kuruluyorsa Linux Hosting paketlerini  tercih etmelisiniz. 
  • Wordpress, Joomla!, Drupal için özel olarak optimize edilmiş Linux hosting planları bulunmaktadır.
  • Linux hosting mi windows hosting mi olarak hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız kullanıcıların çoğu için uygun bir çözüm olarak Linux Hosting planlarından birinin tercih etmeniz önerilir.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler