Çarşamba, Nisan 10, 2024

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) günümüzde sık karşılaşılan bir bozukluk olması, zamanında tedavi uygulanmadığında sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açması, doğru yaklaşımlar ile ise tedavi edilebilir olması yönüyle çocukluk çağı sorunları arasında önemli bir yere sahiptir. Ailelerin ve eğitimcilerin bu durumu tanımasıyla birlikte yönlendirme ve müdahale mümkün olacaktır. Önceden fark edilerek kişiye özel yönlendirme yapıldığında problemin artması engellenecek ve çocuk açısından olumlu gelişmelere yardımcı olacaktır.

DEHB’nin temel özellikleri;  dikkat sorunları, aşırı hareketlilik ve dürtüselliktir. Akademik, zihinsel ya da öğrenme sorunlarının yanında davranış ve duygusal sorunlarını da içinde barındırabilir. Çocukların bazılarında sadece dikkatsizlik, bazılarındaysa sadece dürtüsellik ve kontrolsüz hareketlilik görülmektedir. Ancak çoğu çocukta her iki problem birlikte ortaya çıkar. Tanı için çocuğun birden fazla ortamda benzer belirtiler göstermesi gerekir Yaygın olarak kabul edilmekte olan görüşe göre DEHB ilköğretim çağındaki çocukların %3-5’inde yani her 20-30 çocuktan birisinde görülmektedir.Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin Temel Belirtileri
 • Belirli bir işe veya etkinliğe dikkat vermekte zorlanma ve dikkatin kolayca dağılması
 • Başlanan işin yarım bırakılması
 • Kendisiyle konuşulurken, dinlemiyormuş gibi görünme ve detayları gözden kaçırma
 • Ev ödevi, ders içi etkinlikleri gibi zihinsel çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınma
 • Eşyalarını kaybetme, organizasyon sorunu yaşama
 • Günlük etkinliklerde unutkanlık
 • Yerinde duramama, belirli bir süre bir yerde oturamama, sürekli hareket etme
 • Sakin bir biçimde oyun oynayamama ya da başka bir işle uğraşma
 • Yerli yersiz çok konuşma
 • Sorulan soru tamamlanmadan yanıt verme
 • Sırasını beklemekte güçlük çekme
 • Başkalarının sözünü kesme ya da oyunlarında araya girme
 • Sonucunu düşünmeden koşma, itme, çekmeÇocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde; ilaç tedavisi, psikoterapi, okul, öğretmen ve aile iş birliği önem taşır. Aynı zamanda oyun terapisi, çocuğa kendini kontrol etme konusunda ve öfkeyi uygun bir şekilde ifade etme konusunda yardımcı olur. Bunların yanında, baş etme becerilerini arttırmak ve duygularının farkında olmasını sağlamayı hedefler. Özellikle planlama ve muhakeme becerileri konusunda çocuğa destek olunabilir. Dikkat eksikliğini arttıran tv, tablet, telefon gibi meşguliyetler yerine çocuğun yaşına uygun fiziksel ve ruhsal doyumu sağlayacak aktiviteler koymak faydalı olacaktır. Dikkati güçlendiren odaklanmaya destek olan dikkati güçlendirme seti çalışmaları yapılabilir. Her çocuğun ihtiyacı farklı olduğundan bu ihtiyaçların anlaşılması ve zamanında karşılanması çocuğu önemlidir. Son olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun erken dönemde tanı ve tedavisinin gelecekte oluşabilecek davranış bozuklukları oluşumunu engellediği unutulmamalıdır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm Psikolog Ayşe Selin Özmen
Uzm Psikolog Ayşe Selin Özmen
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler