Pazar, Mayıs 19, 2024

Lavanta Tarlası’nda AŞK

İki gezgin fotoğrafçı olarak 05.00’de Kocaali’den Isparta’ya gitmek için yola çıktık. Molalarımız ile birlikte 11.00’de köye ulaştık. Özel aracımız ile yola çıktığımız için ulaşımımız çok rahat oldu.

Isparta merkezden yaklaşık 48 km uzaklıkta yer alıyor Lavanta Kokulu Köy. Köye adım atar atmaz, lavanta kokuları etrafınızı sarıyor. ‘’Isparta’nın gülü meşhur denirken, birden bire bu lavantalar nereden çıktı?’’ demeyin. Aslında lavanta tarlalarının tarihi çok eskiye dayanıyor.  Lavantanın üretiminden hediyelik eşya yapımına kadar kadınların emeği var. Bu yüzden Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kurulmuş.

Şimdi gelelim gezi detaylarımıza;

Temmuz sonunda gittiğimiz için maalesef ki lavantaların hasat zamanına denk gelmiştik, bu yüzden mor tarlaları göremedik. Lavantalar daha renksizdi. Tarlaların arasında fotoğraf çekilmeniz için öyle güzel konseptler hazırlamışlar ki… Salıncak, bisiklet, ahşap pencerelere kadar ziyaretçilerin hatıra fotoğrafı çektirmesi için her şey düşünülmüş. Daha büyük lavanta tarlası için biraz yürümenizi tavsiye ederim. Biz girişten uzaklaştıkça fotoğraf çekimleri için daha güzel arka planları keşfettik. Köyün girişinde lavanta tacı ve buketi yapan teyzelerden mutlaka satın alıp, çekimleriniz de kullanın.

İki gezgin fotoğrafçı olarak, düğün çekimleri için çiftlerin Haziran ayında buraya gelmelerini tavsiye ediyorum. Muhteşem görüntüyü yakalamak için Temmuz ayına kalmamanız gerekiyor. Fotoğraf çekildikten sonra hediyelik eşya almak için, güler yüzle bizi selamlayan teyzelerin yanına gittik. Köy insanı her zaman farklıdır, bizi görür görmez selam verip ‘’Köyümüze hoş geldiniz’’ dediler. Lavanta Kokulu Köye gelmişseniz mutlaka lavanta sabunu ve lavanta kolonyası alın. Deli dolu biriyseniz lavanta tarlalarında traktör turlarına katılabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Furkan Demir
Gezgin Furkan Demir
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler