Ana Sayfa Kategoriler Evren Küresel Isınmanın Etkileri

Küresel Isınmanın Etkileri

7
4252
küresel ısınma

Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir? Küresel ısınma insanların atmosfere bıraktıkları gazların sera etkisi yaratması sonucunda, dünya yüzeyinin sıcaklığının artması sorunudur. Küresel ısınma sorunu dünyaya kademeli olarak yayılarak zarar vermeye devam eden bir sorundur. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu dünyada uzun yıllar öncesi küresel ısınmanın belirtileri ortaya çıkmıştır. Küresel ısınma ilk olarak bilim adamları tarafından 1800’ lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Çıkan bu sonucun zamanla daha büyük sorunlara yol açacağı etkisini ise bilim adamları belirtmiştir. Uzmanların belirttiği üzere dünya üzerinde belirli zaman aralıkları ile sıcaklık artışları oluşmuştur. Bu sıcaklık artışları ise dönemsel olarak yüksek rakamlara ulaşmıştır. Dünyanın sıcaklığının geçtiğimiz yüzyıla oranla 1.4 kat daha çok arttığı görülmektedir. Bununla birlikte mevsimsel geçişlerde sorunlar görülmüş ve dengesizlikler yaşanmıştır. Dünyanın sıcaklığının bundan farklı olarak daha çok yükseleceği öngörülmüştür.

İçerik gizle

kuresel-isinma-dunya-sicakligi

Bilim adamlarına göre Dünya yaklaşık 100 yıllık bir zaman dilimi içerisinde 11.5 F derece yükselecektir. Yani farklı bir deyişle, yüzyıllık yüksek sıcaklıklara bir yenisi daha eklenecek ama bu daha ağır sonuçlara neden olacaktır. Ayrıca başta NASA ve uzman bilim adamlarının onayladığı üzere, küresel ısınmanın oluşum nedeni ise sadece doğal sebeplerden kaynaklanmıyor. Dünyadaki küresel ısınma sorununun başlangıcına, insanların sebep olduğunu bildiriyorlar. Bilim adamlarının uzun yıllar süren araştırma raporu sonucunda, insanların bilinçsiz faaliyetlerde bulunmasıyla küresel ısınmanın başladığı bildirilmektedir.

Sera etkisi:

küresel ısınmanın etkileri nelerdir

Küresel ısınma etkileşim nedeni olarak sera etkisi gösterilir. Sera etkisi kavramı 1896 yılında Arrheus tarafından ortaya atılmıştır. Arrheus’a göre radyasyon ve bilinçsiz kullanılan doğaya zararlı ürünler, katmanlar arasında yayılarak yukarıya doğru yükselir ve bu yüzeyi delerek atmosfer tabakasına geçer. Bu gaz ise atmosferde hızla yayılmaya devam eder ve dünya üzerinde bir tabaka oluşturur gibi bir şekil alır. Sera etkisiyle oluşan küresel ısınma daha sonra tüm buzullara ve yeryüzüne etki etmeye başlar.
Sera gazları:

sera-gazlari

İnsanların zararlı ürün kullanımı atmosferde yayılmaya başlar. Atmosfer için oldukça zararlı olan bu gazlar yüzünden küresel ısınmanın oluştuğu bilinmektedir. Sera gazları olarak bilinen bu gazlar bazen doğanın, çoğunlukla insanların başlattığı bir gaz grubu olup, açtığı sonuçlar önlenemez hale gelebilir. Bu gazın içeriğinde metan gazı, karbondioksit, ozon ve su buharı bulunur. 2013 yılındaki bildiriye göre sera gazı seviyesinin her zamanki seviyeden tam 3 kat daha fazla olduğu bildirildi. Buna insanların yol açtığı bildirilmektedir. Sera gazlarının arttığı ve bilinçsiz şekilde doğaya zararlı ürünlerin kullanıldığı görülmüştür.
Bununla birlikte yeşillik alanların katledilmesi ve uygun yeşil alan kazandırmama gibi sorunlar yüzünden de bu gazlar yayılmakta ve zarar vermeye devam etmektedir. Ağaçların çok olduğu bir ortamda sera gazları etkisini yitirecektir. Özellikle bazı bölgelerin sera gazı oluşumuna daha çok neden olduğu bilinmektedir. Bunların arasında ABD ilk sırada ve Batı Avrupa bölgesi ikinci sırada gelmektedir.

Umarım “Küresel ısınmanın etkileri nelerdir” adlı makalemi beğendiniz, ayrıca dilerseniz diğer yazılarıma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

7 YORUMLAR

  1. Mücahide Zeytin

    Günümüzün çok konuşulan sorunlarından biri olan küresel gelişme ile ilgili yeterli bilgiyi bize sunmuş kaliteli bir platform yazıları ilgiyle takip ediyorum ve ve yakın takibi herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Site sorumlusu arkadaşımızdan daha yeni ve güncel konular hakkında da bilgi edinmek temennisiyle..

  2. Artık devletlerin, şehirlerin ve insanların yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinin vakti geldide geçiyor. Yoksa kendi sonumuzu kendimizin getireceği çok aşikar.

  3. Keşke tüm ulusların toplumları olarak bu konuda daha fazla bilgilendirilsek. Hepimiz aynı gemideyiz ve bu geminin adı dünya eğer bu gemi batarsa hepimiz boğulacağız. Çabalarından ötürü tebriği hak ediyorsun kardeşim. Bu güzel yazı için teşekkürler 🙂

  4. İnsanların ve bütün dünyanın bunları bilip daha bilinçli olması gerek

  5. Küresel ısınmayı tetikleyenler dünyanın en büyük gelişen ülkeleri. Yine aynı şekilde seragazları sonrası ozan tabakasını incelmesi olayları bundan 100 yıllar önce bir çok ülkenin bilim adamları tarafından onaylanmış önlem alınması için raporlar hazırlanmış ve sonrasında alınmayan önlemlerin neleri ileride yaşayacağımızı anlaşmışlardır. Ama dikkate alınmayan bu raporlar sonrası ısınan dünya ve eko sistemin verdiği doğalın dışındaki afetler ile bir nebze akılları başlarına gelen dünya büyükleri olayı geçte olsa kavramış halen ileri düzey bir gelişme bana göre olmamıştır. Buzulların normalden fazla erimesi ile karasal alan alanların azalması bazı ülke topraklarının şekil değiştirmesi bundan sonraki senelerde muhtemel yaşanacaklar etkenlerin başında gelmektedir.

  6. Küresel ısınma diye birşey olmadığını savunan kişiler var. Bunun en büyük nedeni olarak Dünya nın daha buz çağında olduğu ve buz çağından yavaş yavaş kurtulmasına bağlıyorlar bu durumu

  7. Şuan icin cok ciddi bir konu fakat insan oğlu olarak ne yazikki basimiza gelmeden tedbir alamiyoruz sadece turkiye icin degil dunya icinde gecerli. Ve bunun da basa geldikten sonra tedbir alinacak bir tarafi yok insallah onune gecilir

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz