Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

1325
kredi notu yüksek ülkeler

Dünya’da bankacılık ve ekonomi sektörlerinde sürekli olarak gelişmeler yaşanmaktadır. Bu kadar gelişmelerin içerisinde ise yaşanan kredi kullanımların göre kredi notu ortaya çıkmaktadır. Bu sayede ülkelerin benimsemiş olduğu ekonomik politikalar ortaya çıkmaktadır.

Ekonomik ve bankacılık sektöründe ülkeler sürekli olarak yeni gelişmeler, yeni sistemler geliştirilmektedir. Vatandaşların kullanmış oldukları kredilere göre ortaya birçok bilgi çıkmaktadır. Örneğin kredi kullanıp bunu zaman içerisinde ödemeyen vatandaşların ülke notlarına etkisi oldukça büyüktür. Bunların dışında kalan ve düzenli ödemeler yapan vatandaşlar ise ülke notlarına ciddi olumlu etkilerde bulunmaktadır. Sene içerisinde Dünya’da varlığını sürdüren kurumlar tarafından bu notlar hesaplanıyor ve ajanslara servis ediliyor. Bu notlar sayesinde ise ekonomik gelişmeler takip edilebiliniyor. Peki, kredi notu en yüksek ülkeler kimlerdir diyorsanız bu sorunun cevabını kolaylıkla bulabileceğiz.

Amerika Birleşik Devleti

 amerika

Dünya’da ekonomi ve yatırımların merkezi olarak kabul edilen Amerika bu sıralamada zirveyi almaktadır. Yıl içerisinde kredi ve ekonomik yatırımlara göre hesaplanan puan sıralamasında S&P ajansına göre AA+, Fitch merkezine göre AAA ve Moody’s firmasına göre de Aaa olarak değerlendirilmiştir.

Almanya

Otomotiv ve daha birçok alanda istihdam sağlayan ülke birçok kişi tarafından ekonomik ve bankacılık sektörlerinde başarılı olarak değerlendirilmiştir ve sıralamada ikinci sırada yer almaktadır. S&P ailesine göre AAA, Fitch firmasına göre AAA ve Moody’s ajansına göre de Aaa olarak değerlendirilmiştir.

Avustralya

 avusturalya

Bankacılık kredi notları sıralamasında Dünya’da önemli bir yere sahip olan Avustralya birçok kurum tarafından başarılı bulunmuştur. S&P AAA, Fitch AAA ve Moody’s firmasına göre de Aaa olarak değerlendirilmiştir. Başarılı bir kredi sistemi izlediği içinde birçok yatırımcı tarafından ülkede yatırımlar yapılmaktadır.

Avusturya

 avusturya

Ülke kredi notları sıralamasında sürekli olarak kendini geliştiren Avusturya bankacılık kategorisinde önemli bir yere sahiptir. S&P AAA olarak değerlendirirken Fitch AAA, Moody’s ise Aaa notlarını uygun görmüştür. Sıralamada önemli ülkeler arasında önemli bir yere sahiptir.

Danimarka

 danimarka

Yatırım yapılabilir ve yatırıma açık kategorisinde kendisine önemli bir yer bulan Danimarka S&P tarafından AAA olarak değerlendirilmiştir. Moody’s ise Aaa notunu uygun görürken Fitch ailesi ile AAA vererek ülkeyi ekonomik konuda gayet başarılı bulmuştur.

Finlandiya

Dünya’da küçük bir yüz ölçümüne sahip olsa da bankacılık alanında önemli bir yere sahiptir. Yatırım yapılmaya ve yatırım konusunda gelişmelere açık olan ülke S&P ve Fitch tarafından AAA olarak değerlendirilse de Moody’s tarafından Aaa puanı ile değerlendirilmiştir. Bu sayede yılda birçok kişi aktif olarak ülkede yatırım yapmaktadır.

Türkiye

 turkiye

Ülkemiz ise bu sıralamada kendini geride tutmuştur. Yaşanılan ekonomik sıkıntılardan ötürü S&P BB+, Fitch BB- ve Moody’s Ba1 notuyla biraz geride kalmamızı sağlamıştır. Bunun etkileri ise ülkede görülen ekonomik ve bankacılık sıkıntıları olarak değerlendirilmektedir. Diğer önemli bir nedeni ise yatırımlarda izlenilen politikanın yapıcı nitelikte olmamasıdır.

 

 

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

1 Yorum

  1. ” Ekonomik ve bankacılık sektöründe ülkeler sürekli olarak yeni gelişmeler, yeni sistemler geliştirilmektedir. Vatandaşların kullanmış oldukları kredilere göre ortaya birçok bilgi çıkmaktadır. Örneğin kredi kullanıp bunu zaman içerisinde ödemeyen vatandaşların ülke notlarına etkisi oldukça büyüktür ” Bu bilgiyi ülkemizde ki çoğu insan bilmiyor fakat bilgilenmesi gerekir bu bilgiden dolayı teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz