Çarşamba, Nisan 10, 2024

Kişisel Başarıyı Elde Edebilmek İçin En Önemli 10 İpucu

Kendinizi motive etmekle kendi kendini yaratmak arasında ne gibi bir ilişki vardır sizce? Tüm hareketlerimiz olmak istediğimiz bizi yaratabilir mi? Bu soruları Aristo’nun şu sözü ile yanıtlamak doğru olacaktır: “ Yapmayı öğrendiğimiz her ne varsa, onları gerçekten yaparak öğreniriz. Örneğin; insanlar inşaatçı olmayı bina yaparak, arpist olmayı arp çalarak öğrenirler. Aynı biçimde, insanlar adil olmayı adil davranarak başarırlar. Kendi davranışlarımızı kontrol ederek kendi kendimizi kontrol etmeyi, cesaretle davranarak cesur olmayı öğreniriz.”

Hiçbirimiz değişmez kişiliğe sahip değiliz. Kendimizi değişmez sanmak, bizi sınırlar ve yaratım gücümüze karşı çıkar. Öz yaratım, ancak kendi kendimizi motive etmekle gerçekleşir.

Şimdi, sizlere bu konuda yardımcı olacak bazı fikirler sunuyorum.

1)Bir Vizyon Oluşturun

Yapmanız gereken ilk şey, ne olmak istediğinize ilişkin bir vizyon oluşturmak. Vizyonunuzu kendiniz kurun ve bunun öz güdüleme yeteneğinizi ne derece geliştirdiğini kendiniz görün.

2)İşinizi Planlayın

Ne olmak istediğinize karar verdikten sonra yapmamız gereken, kesinlikle planlı bir çalışmadır. Başarıyla planlanmış bir iş, sizi daha çok motive eder.

3)Kendi Karakterinizi Canlandırın

Nasıl davrandığınız, nasıl biri olmaya başladığınızı gösterir. Olmak istediğiniz karakterin rolüne girerek, o karaktere dönüşmek için büyük bir enerji toplayabilirsiniz.

4)Yüksek Sesle Okuyun

Ne zaman anımsamak veya kullanmak istediğiniz bir şey olursa yüksek sesle okuyun. Bu sayede kelimelerle, zihninizi harekete geçirip başarı için koşullandırabilirsiniz.

5)Düş Gücünüzü Kullanın

Einstein’ in bir sözü var: “Düş gücü, bilgiden çok daha önemlidir.” En çok öğrenmemiz gereken şey, düş gücümüzü kullanmak. Bu bir tasarım, cesaret ve güven işidir. Tabi burada önemli olan; hedefe ulaşmak değil, hedef yolunda kişi üzerinde oluşan etkidir.

6)Kendinizi İyi Hissedin

Çoğumuz, ancak hedeflerimize ulaştığımız zaman mutlu olacağımızı sanırız. Oysa unutulan bir şey var: Mutlu insanlar, hedeflerine daha hızlı ulaşırlar.

7)Kendi Kendinizle Konuşun

Konuşmak için kendinizden daha iyi birini bulamazsınız. Sizi sizden daha iyi tanıyan bir başkası yoktur çünkü. Kendi kendinizle konuşmak, motive olmanın en önemli yöntemlerinden biridir.

8)İş Bitirici Olun

“ Hiçbir şey, tamamlanmamış bir görevi sürdürmeye çalışmak kadar yorucu değildir.” William James

9)Bol Bol Düşünün

Yaptığımız her davranışın arkasında o davranışa sebep olan bir düşünce vardır. Motivasyon düşünceden doğar ve düşünmeyi bıraktığınız an, motivasyonunuzu da kaybedersiniz.

10)Değişimin Kendisi Olun

Hiç kimse gerçekten kendisine verilen ders ve nasihatlerden bir şeyler öğrenmek istemez. Daha çok esinlenerek öğrenmeyi tercih ederler. O halde Gandhi’nin de dediği gibi: “Sen kendin, başkalarında görmek istediğin değişikliğin bizzat kendisi olmalısın.”

Unutmayın ki, sizin içinizdeki değişim bulaşıcı bir şeydir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Sema Küçükay
Sema Küçükay
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler