Çarşamba, Kasım 29, 2023

Kendi İcatlarıyla Ölen 8 Bilim Adamı

Şuana kadar birçok icatlar yapıldı ve kendi icatlarıyla ölen birçok bilim adımı var. Kendilerini yaptıkları işlere adayan ve toplumun insan hayatının kolaylaşmasını, güvenilir ve kendisinin daha iyi geliştirebilecekleri istedikleri yerlere hayallerine bir adım daha yaklaşmaları için azimle istikrarlı bir şekilde koşan birçok mucitlerin deneyimlerin sonucu kötü bir şekilde bitti.

  1. Aurel Vlaicu – Uçağı

aurel-vlaicuYaptığı uçağa kendi adını veren. Uçağın ilk denemesini kendisi gerçekleştirdi. Fakat istediği gibi gerçekleşmeyen uçak yere düşerek hayatını kaybetmesine sebep oldu.

  1. Henry Fleuss – Gelişmiş Oksijen Tüpü

Henry fleuss

Yapılan ilk oksijen tüpü denemesinden ders çıkaran Henry Fleuss, güvenli bir oksijen tüpü icat etmek istmesi üzerine kullandığı kompresör sayesinden nefessiz kalmamayı planlıyordu. Fakat Fleuss, icadını deneme esnasında çok fazla oksijenin içinde kalması ölümüne sebep oldu.

  1. Thomas Andrews – Titanik

Thomas AndrewsTitanik’in esas mimarı Andrews’dir. Geminin ilk yolculuğuna Andrews’ın da katıldı ve yolculuk sırasında geminin bir buzdağına çarparak, buzlu sularına batması sonucu kaza sonucu Thomas Andrews’da hayatını kaybetti.

  1. Thomas Midgley – Mekanik Yatak

Thomas midgley

Yaşlandıktan sonra hastalanması sonucu hem kendisi hemde kendisinin yaşadığı sorunlara çözüm bulma arayışları girdi. Mekanik yatağı icat etti. Mekanik yatağın sorun vermesi üzerine yatağın içerisinde kalan Thomas’ın  boğularak ölümüne sebep oldu.

  1. Otto Lilienthal – Çift Kanatlı Planörler

Otto lilienthal

Kanat çırpan uçak modelleri ve kanatlı planörlerle deneyler yaptı, yaptığı esnada planörün düşmesi sonucu vücudunda belli kırıklar oluşması ve daha sonra ise hayatını kaybetmesine sebep olur.

6. William Nelson – motorlu bisikleti

William nelson

Nelson motorlu bisikleti icat eder. Bu icadı kendisi test etmeye karar verir test sonucu William Nelson icat etmiş olduğu motorlu bisikletin test sürüşünde kaza yapması ölümüne sebep olur.

  1. Li Si – İşkence sandalyesi

Li si

İşkence aletini icat eder. Vatan haini ilan edildikten sonra kendi icat ettiği sandalyede hayatını kaybeder.

  1. Alexander Bogdanov – Kan Nakli

Alexander Bogdanov

Alexander Bogdanov bir bilim adamıydı.  Kan nakliyle insanların yaşadıkları hastalıkları başkaların kanlarının naklini yaprak tedavi etmeye karar verir ve ilk olarak kendi üzerinde deneyerek sonucu varmak ister. Deney sonucu kendisine bulaşan bakteriler sonucu hayatını kaybetmesine sebep olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

5 YORUMLAR

  1. Bu trajedi ile sonuçlanan olaylar aslında günümüz teknolojisinin başlangıcı olarak kabul etmemiz gerekir ne kadar talihsiz sonuçlar ortaya çıksada şuan o icatların tam testlerin sonucunda başarıya ulaştığını görebiliyoruz ve bizlere ilham olan bu insanlara teşekkür borçluyuz ????

  2. Çok güzel yazmışsın ve hazırlamışsın kısa,öz ve anlamlı 😀

  3. Çok güzel bi yazı hazırlamışsınız verdiğiniz bilgiler içinde tşk ederiz 😀

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler