Çarşamba, Aralık 6, 2023

Hamdi Ulukaya Kimdir?

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük yoğurt markasının sahibi olan Hamdi Ulukaya kimdir? Yoğurt markasının sahibi ünlü iş adamı hakkında gerçek bilgiler; Ulukaya 26 Ekim 1972 yılında Erzincan ilinin İliç ilçesinde sütçülük yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İş adamının ailesi Kürt asıllıdır. Ünlü iş adamı Hamdi Ulukaya yaşı 48’dir.

Hamdi Ulukaya Eğitimi

Girişimci iş adamı iş hayatındaki başarısını gördüğü eğitimler sayesinde elde etmiştir. İş adamı Hamdi Ulukaya’nın eğitim gördüğü okullar şunlardır;

  • İş adamı ilköğretim ve lise eğitimini Erzincan ilinde tamamlamıştır.
  • İş adamı üniversite eğitimini Ankara’da Ankara Üniversitesi’nde almıştır. Ulukaya üniversitede Siyaset Bilimi eğitimi almıştır.
  • 1994 yılında okulda mezun olan iş adamı daha sonra İngilizce eğitimi almak için Amerika’ya gitmiştir.
  • Amerika’yı giden Ulukaya Amerika New York’ta bulunan Long Island Adelphi Üniversitesi’ne kayıt yaptırmıştır.
  • Adelphi üniversitesinde eğitim alırken başka bir semte taşınan Ulukaya Albany Üniversitesi’ne nakil yaptırarak burda eğitim görmüştür.

Ünlü iş adamı eğitimi tamamladıktan sonra iş alanındaki çeşitli iş eğitimi kursları da almıştır.

Ailesi

Ünlü iş adamı Ulukaya ilk evliliğini Ayşe Giray isimli çocuk doktoruyla Amerika’da yapmıştır. Çift 1997 yılında evlenmiş ve 1999 yılında boşanmıştır. İş adamı daha sonra 2018 yılında Louise Vongerichten isimli Amerikalı restoran sahibiyle evlenmiştir. İş adamının Fransız kökenli eşi restoranlarını yanısıra yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla gündeme gelmektedir.

Hamdi Ulukaya eşi Louise Vongericten’in ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım yaptığı Food Dreams isimli bir Vakfı vardır. Ünlü iş adamının ikinci eşinden Miran isimli bir oğlu da bulunmaktadır. İş adamı eşiyle birlikte yıllardır Amerika’da yaşamaktadır.

İşi

Girişimci iş adamı Hamdi Ulukaya hayatı başarılı çalışmalarla geçmiştir. Eğitim için Amerika’ya giden ünlü iş adamı eğitimini tamamladıktan sonra bir çiftlikte çalışmaya başlamıştır. Sonrasında ise babasının önerisiyle. Amerika Johnston’da peynir fabrikası kurmuştur. İş adamı daha sonra da 2005 yılında New York şehrinde kapanan yoğurt fabrikasını satın alarak kendi yoğurtlarını üretmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda istedikleri en iyi ürünleri üretmeyi başaran fabrika seri üretime geçmiştir.

Bu tarihten sonra üretilen süzme yoğurtlar çok ses getirmiş ve Chobani isimli yoğurt markası 2011 yılında Amerika’nın en ünlü yoğurt markası haline gelmiştir. Günümüzde dünyaca ünlü yoğurt markası olarak anılmaktadır.

Ulukaya hızla büyüyen şirketininin hisselerinin bir kısmını şirket çalışanları arasında pay etmiştir. Ayrıca şirket 2017 yılında Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri arasında yer almıştır. Şirket dünyayı değiştiren 50 şirket arasında da yer almaktadır. Ulukaya daha sonra gıda alanındaki girişimcilik faaliyetlerini desteklemek için Chobani Kuluçka merkezini kurmuştur.

Hamdi Ulukaya Girişimi

Ulukaya yurt dışında yaptığı çalışmalarının yanı sıra 2017 Türkiye’de bulunan yeni girişimcilere destek vermek amacıyla Hamdi Ulukaya (HUG) girişimini kurmuştur ve her yıl başvuru yapan girişimci adaylarına destek vermektedir. Bu programa şirket kurma hayali kuranlar ve yurt dışına açılmak isteyenler başvuruyor. Program girişimcilere milyon dolarlar ayırıyor.

Ödülleri

Girişimci iş adamı Ulukaya yaptıkları başarılı çalışmalar sebebiyle çeşitli ödüllerinde sahibi olmuştur. İş adamının aldığı ödüller arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Ulusal Girişimcilik Başarı Ödülü 2012
  • Küresel Vatandaşlık Ödülü 2018
  • Oslo Business For Pecena ödülü
  • Küresel Liderlik Ödülü 2015

Yaptıkları çalışmalarla ödüllere layık görülen Ulukaya mülteci sorununa ortak olmak amacıyla Tent Foundation’u (Çadır Vakfı) kurdu. Sosyal sorumluluk projelerine de önem vermektedir.

Serveti

Dünyanın en ünlü yoğurt markasının sahibi olan Hamdi Ulukaya’nın 2019 tarihli serveti 1.6 milyar dolardır. Ulukaya dünyanın en zengin 100 Türk’ü arasında yer almaktadır. Şirketinin %10 hissesini çalışanları arasında paylaştıran Ulukaya çalışanlarıyla ortak olmuş aynı zamanda servetine onları ortak etmiştir.

“Hamdi Ulukaya Kimdir?” adlı makalemizi beğendiğinizi umuyoruz. Diğer değerli iş adamları için iş insanları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Hamdi bey amerikada cok buyuk bir girisimin kurucusudur, severek takip ediyoruz.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler