Cuma, Aralık 1, 2023

Hamdi Akın Kimdir?

Türkiye’nin en önemli iş adamları arasında yer alan Hamdi Akın kimdir? Neler Yapmıştır? Hamdi Akın hakkındaki detaylar şunlardır;

Hamdi Akın Hayatı

Akın İstanbul doğumludur. Afken ve Tav şirketlerinin kurucusu olan Akın Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından birisidir. 2019 yılı itibariyle Türkiye’nin en zengin 25.Türkü olan Hamdi Akın kalorifer kazanı imalatıyla başladığı iş hayatında önemli bir konuma ulaşır. Çok sayıda havaalanının yapımında yer alır. Farklı sendika ve kulüplerin başkanlıklarını yapan Akın başarılı iş hayatı sebebiyle de çok sayıda ödüle sahiptir.

İş adamına verilen ödüller arasında yılın iş adamı, girişimci iş adamı, ekonomide yılın iş adamı ve en çok ihracat yapan şirket ödülleri vardır. Akın hayatı iş üzerine yoğunlaşmıştır. Hamdi Akın 2000 yılında Fenerbahçe kulübünün asbaşkanlığı görevinde de bulunur. Ayrıca 1999 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nı kurar. Vakfın hala onursal başkanlığında yer alır.

Akın Kaç Yaşında

Afken Holding’in yönetim kurulu başkanı olan iş insanı Hamdi akın kaç yaşında merak edilen konulardandır. 7 Ağustos 1954 doğumludur ve şu anda 65 yaşındadır. İş adamının doğum yeri ise İstanbul’dur.

Ancak iş adamı babasının işi dolayısıyla 6 yaşından itibaren Ankara’da yaşamıştır. İlkokul ve lise eğitimlerini Ankara’da tamamlayan iş adamı aynı zamanda üniversiteyi de Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi’nde tamamlar. Makine mühendisliği bölümünden mezun olur.

Hamdi Akın İş Hayatı

Afken yönetim kurulu başkanı olan Akın iş hayatı üniversite üçüncü sınıfta iken kalorifer kazanı üretmeye başlamasıyla başlar. İş adamının hala aktif olarak devam eden iş hayatı ve yaptığı yatırımlardan bazıları şunlardır;

 • Ankara’da bir barakada kalorifer kazanı, su deposu ve yakıt deposu kurarak ilk iş deneyimini kazanır.
 • 1976 yılında müteahhitlik yapmaya başlayarak Afken’i kurar. Şirket 1980 yılına kadar okul ve hastane inşaatlarına görev alır.
 • 1986 yılı itibariyle havalimanı inşaatlarında yer alır. İlk yaptığı havalimanı projesi Antalya havalimanını terminal binası olur. Bunda Turgut Özal’la tanışması etkili olur.
 • Akın sonraki yıllarda ise Afken bünyesinde Çarşamba, Kayseri Erkilet ve Isparta havalimanlarının müteahhitliğini yapar.
 • 1997 yılında ise Tepe Grubu’yla ortaklık kurarak TAV’ı kurar. Tav bünyesinde pek çok projeye imza atar.
 • Afken bünyesinde bulunan enerji, inşaat, yatırım, havalimanı ve diğer şirketlerini bir araya getirerek 1999 yılında Afken’i holding statüsüne getirir.
 • Hamdi Akın 2005 yılında ise PSA’ya ortak olur. Mersin limanın özelleştirilmesi için açılan ihaleyi 36 yıllığına kazanır. Ancak ihaleyi 2009 yılında devreder.
 • Sonrasında ise 2005 yılında Afken Su, 2006 Akfen Gayrimenkul ve 2007’de Afken Enerji’yi kurar.
 • 2017 yılı itibariyle de Tav ile yollarını ayırır.
 • 2019 yılında İlbak Holding’le iş ortaklığı yaparak bakır madeni üretimine başlar.
 • İnşaat alanında çalışmaları devam eden Afken Holding şehir hastanelerinin müteahhitliğini de yapar.

Günümüzde hala Afken yönetim kurulu başkanlığını yapan Hamdi Akın 2005 yılı itibariyle de Tav yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Hamdi Akın Aile Hayatı

Hamdi Akın Hasan ve Hikmet Akın çiftinin üçüncü çocuğudur. Baba tarafından Bursalı’dır. Annesi ise Kayserili’dir. Akın iki evlilik yapar. İlk evliliğini 1980 yılında yapar ve eşi Ülkü Akın 1990 yılında vefat eder.

İş adamının bu evlilikten Pelin ve Selim isimli çocukları olur. Akın ikinci evliliğini ise 1999 yılında Şafak Akın ile yapar. Bu evlilikte 2012 yılında son bulur. Hamdi Akın’ın bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı vardır. İş hayatındaki aktifliği 2011-2012 yıllarında hafifleten iş adama aldığı yelkenli ile deniz seyahatleri yapmaktadır. Hamdi Akın’a seyahatlerinde arkadaşları ve çocukları eşlik etmektedir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler