Pazar, Nisan 7, 2024

Cinsel İstismar – İstismardan Korumak İçin Çocuklarımıza Ne Öğretmeliyiz?

Cinsel İstismar – İstismardan Korumak İçin Çocuklarımıza Ne Öğretmeliyiz?

Çocuklarda özellikle tuvalet eğitimi ile başlayan cinsel organlara olan merak, aynı zamanda özel bölgeleri ve vücut kurulları ile ilgili bilgilendirmelerin de başlaması gereken yaşa tekabül eder. Erken yaştan itibaren çocuklar sizinle her şeyi konuşabileceklerini bilirlerse, özel bölgelerini tanırlarsa tehlikelerden daha korunaklı hale gelebilirler.Çocuğunuzun sizinle konuşamadığı zamanlar için güvenlik ağı dediğimiz aileden yakın birilerini belirlemek, bak kızım/oğlum her şeyi belirlediğimiz yetişkinlerle konuşabilirsin mesajı vermek ciddi bir önleyici faktördür.

1.Vücudumun patronu benim! – Cinsel İstismar

“Eğer, birisinin beni öpmesini ya da bana sarılmasını istemezsem “HAYIR” diyebilirim. Ellerini sıkabilirim, bir beşlik çakabilirim, ellerini öpebilirim. Ben, vücudumun patronuyum ve ne söylersem o olur.”

*Çocuğa bu mesajı vermek, bebeklikte alt bakımı ile başlayan süreçte başlar. Mümkün olduğu kadar bakım verenler haricinde bir arkadaşa, akrabaya alt değiştirtmemek gerekir.
*Tuvalet eğitimi sırasında çocuk genital bölgesiyle daha ilgili bir hale gelir. Bu dönemde çocuk yine sadece anne, baba ya da bakıcısı ile tuvalete gitmeli, banyosunu yapmalıdır. Herhangi başka kimse çocuğun temizliğini yapmasına yardım etmemelidir. Anne-baba da çocuğun özel bölgesine dokunurken ya da çamaşırını çıkartırken çocuktan izin almalıdır ki çocuğa izinsiz özel bölgelere dokunulmaması gerektiği mesajı net verilebilsin.
* Yine çocuğu soyma, giydirme ebeveyn tarafından yapılmalıdır.
*Çocuk istemediği hiçbir yetişkin ya da arkadaşıyla oyun oynamaya, kucaklaşmaya, sarılmaya veya öpmeye zorlanmamalıdır.
*Ebeveynler de dahil olmak üzere popoya vurma, çimdik atma gibi el şakalarını kimse çocuğa yapmamalıdır.

Çocukta cinsel istismar2.Bir güvenlik ağına sahibim! – Cinsel İstismar

“Güvendiğim yetişkinler var, o yetişkinlere ne istersem söylerim ve bana inanacaklarını biliyorum. Eğer tedirgin hissedersem, korkarsam, emin olamadığım şeyler olursa güvenliğim o insanlara ne hissettiğimi ve neden hissettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.”

Bu noktada anne-babanın çocuğa başına ne gelirse gelsin, çocuk ne yaşarsa yaşasın yanında olacaklarını hissettiriyor olması önemlidir.”Biz senin aileniz, ne olursa olsun seni seveceğiz; her şeyi bizimle paylaşabilirsin” mesajı çocuğun yaşadığı herhangi huzursuz bir olayı ailesiyle kolay paylaşmasına neden olur, böylelikle çok daha erken fark edilen sıkıntı veren olaylara müdahale şansı yakalanır.

3.Erken uyarı sinyallerini dinlemeliyim! – Cinsel İstismar

“Eğer tedirgin, güvensiz hissettiğim zamanlar olursa hasta hissedebilirim, kalbim hızlı atabilir, altıma kaçırabilirim ya da belki çok terlerim.Bunlar benim erken uyarı sinyallerim böyle durumlarda hemen ebeveynlerime ya da güvendiğim yetişkinlere bunlardan bahsedebilirim, onlar bana yardım eder.”

Taciz Ve Tecavüzün Psikolojik Etkisi

Bu noktada ailenin erken dönem sinyallerini dinliyor olması önemlidir. Çocukta fiziksel ya da ruhsal herhangi olumsuz bir değişiklik gördüklerinde bazı soru işaretleri taşımalıdırlar.
Uyku problemleri, tuvaletini yaparken acı çektiğini söyleme, alt ıslatmaların başlaması, kaka kaçırma, öfkeli-hırçın davranışlar, aşırı içe kapanma, zevk aldığı şeyleri yapmama, iştahsızlık, okula gitmek istememe gibi davranışlar gözlenmeye başlandığında çocuğun nasıl bir ruh hali içinde olduğu sorgulanmalı gerekirse yardım alınmalıdır.

4.Sır tutmama gerek yok! – Cinsel İstismar

“Beni mutsuz, tedirgin ve endişeli hissettirecek hiçbir sırrı tutmam.Eğer biri benden sır tutmamı isterse ama bu benim hoşuma gitmese hemen ebeveynlerime bunu söylerim.”

Çocuğa bu duyguyu vermek için yine her koşulda destek olunacağını hissettirmek önemlidir ancak bir diğer konu ise evde her şeyi açık konuşabiliyor olmaktır.Sırların olmadığı, her duygunun rahatça ifade edilebildiği bir ortamda çocuk da hissettiği huzursuzluğu ya da olumsuz duygu ve düşüncelerini gizlemeye ihtiyaç duymayacaktır.

5.Özel Bölgelerimi biliyorum! – Cinsel İstismar

“Özel bölgelerim çamaşırlarımın altında yer alır. Özel bölgelerimin her zaman doğru isimlerini kullanırım, başka isimler takmam. Kimse onlara dokunamaz, izlemek isteyemez. Kimse bana özel bölgesini göstermek isteyemez, bununla ilgili resim göstermez ya da bir şey izletemez. Yalnızca ebeveynlerim gerekli olduğunda benden izin alarak bana yardımcı olabilir.Eğer bu konuda endişeli hissedersem hemen ebeveynlerime söylemeliyim.”

Çocuklara genital bölgelerini “gerçek isimleri” ile öğretmek önemlidir. Genital bölgelere takılan komik lakaplar ya da bir takım başka isimler çocuğun bunu şaka gibi algılamasına, her yerde rahat konuşabiliniyor gibi düşünmesine sebep olabilir. Çocuğa “bu senin popon, bu pipin…” ve onlara “ben ve baban dışında – tuvalete ya da banyo gibi ihtiyaçlar için- kimse dokunamaz” ifadeleri kullanılmalıdır. Ayrıca “Herhangi bir kişinin özel bölgelerine dokunması durumda bize gelip bunu söyleyebilirsin” gibi çok açık ve net şekilde iletişim dili kullanmalıyız.

Ebeveynlere Önemli Ayrıntılar – Cinsel İstismar

  • En önemlisi çocuğunuza inanmaktır. Onun huzursuzluğunu anlamaya çalışın, anlattıklarına kulak verin.Bu konuda hiçbir çocuğun yalan söylemeyeceğini bilin.
  • İstismarın yakın çevreden de olabileceğini unutmayın.Bazen ebeveynler yakın çevrelerinden hiç şüphelenmedikleri için çocuklarının yardım çağrısını duymakta gecikebiliyorlar.
  • Çocuğunuzun yaşında bilmemesi gereken şakalar, müstehcen kelimeler, oyunlar bilmesinin ardında bunu nereden öğrenebileceğine dair aklınıza soru işareti getirin.
  • Siz yokken bir arkadaşında kalmasına, arkadaşlarıyla çok uzun süreler kapalı kapılar ardında oynamasına izin vermeyin.
  • Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda panik yapmayın. İstismardan sonra çocuğuza verilen tepkiler kendini suçlu hissetmesine neden olabilir. Mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Çocukta cinsel istismar

Umarım “Cinsel İstismar – İstismardan Korumak İçin Çocuklarımıza Ne Öğretmeliyiz?” adlı makalemi beğenerek okudunuz. Ayrıca dilerseniz diğer değerli yazar arkadaşlarımızın  eğitim psikolojisi kategorisinde yazmış olduğu makalelerede göz atabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Psikolog Nihan Arda
Psikolog Nihan Arda
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Nihan Arda Alpman’ın ziyaretçi sayısı 2 yazısında neden ciddi oranda azaldı. 900’lerden 300’lere indi. Diğer yazısında 300’lerden 200’lete indi. Açıklama bekliyorum.

  2. Nihan arda alpman’ı takip ediyorum. Ziyaretçi sayısı neden silindi açıklarmısınız?

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler